Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

7 Haziran seçimlerinin ardından ülkede yüzler biraz tedirgindi. Seçimleri değerlendirirken “bizim hayır bildiğimizde şer, şer bildiğimizde hayır vardır” diye özetlemiştik. Koalisyon çalışmalarıyla birlikte, hükümet kurulmasının ve sürdürülmesinin zorluğu ortaya çıktığında, zihinlerde belirginleşen, erken bir seçimdi ve hatta seçim akşamında MHP lideri Bahçeli “gerekirse yeniden seçim” ifadesini zaten kullanmıştı.

Sonuç; 1 Kasım yeniden seçim…

1 Kasım’a Malatya güneşli bir sabahla başlamıştı. Evimin terasına çıktım, uzun bir zamandır, Pazar günleri bile başlayamadığım bir sabaha başlamıştım. Güneşi ve Malatya’daki aydınlığı görünce, fotoğraf çekesim geldi ve hem şehre, hem Beydağı’na bakan tarafta fotoğrafları çekip sosyal medyada paylaştım. Paylaşımımda “Evimin balkonundan 1 Kasım 2015 güneşli bir Malatya sabahı... Günümüz nur dola, sabahınız hayrola; sabah yakın değil mi feryadınız/duanız zamanın sahibi tarafından kabul ola...” notunu yazdım.

Seçim akşamı, oturdum bilgisayarımın başına ve hem bir şeyler okudum, hem yazdım, hem seçim sonuçlarına göz gezdirdim. İlk sonuçlar, netice hakkında ziyadesiyle bilgi vermişti. AK Parti yüzde elli bandında, seçmenden destek almıştı.

İki gün önce, bir arkadaş gurubuyla çay içtik, gündemi konuştuk. Arkadaşlar seçim öncesini, seçimi nelerin etkileyebileceğini, siyasal ve ekonomik konjonktürü, dünyada yaşanan olayların seçime etkisini, seçimin başta komşularımız olmak üzere, kardeşlik bağıyla bağlı olduğumuz ülkelere etkisini konuştular. Seçim sonuçları hakkında tahminlerimizi dile getirdik. Yüzde 45, 47 bandı konuşuldu, ben ve birkaç arkadaş, “partinin bile beklemediği sürpriz bir sonucun çıkacağı” üzerinde durduk. Ben meseleyi değerlendirirken; özellikle doğuda son yaşananların halkın bir kısmını AK Partiye çekeceğini, Malatya sathındaki duyumlar ve geri gelecek oy ikrarlarını, birkaç ilde katıldığım toplantılarda edindiğim izlenimlerimi katarak değerlendirdim. Zannımızca AK Parti, 7 Haziran seçimlerinden çok ilerde bir sonuç alacaktı. HDP baraj seviyesinde kalır diye konuştuk. MHP’de ciddi bir erime beklentimizi dile getirdik. Hatta bir arkadaşımız “MHP ve HDP baraj altı da kalabilir” demişti.

İslam dünyasının bu seçimlere verdiği önem, bundan sonraki iç ve dış politik ve ekonomik atılımlar için bu seçimin önemi de konuştuklarımız arasında önemli bir yer tuttu.

Seçim gecesine dönersek…

Gece ilerleyen saatlere kadar oturdum. Başbakanın değerlendirmelerini, TV programlarında lehte, aleyhte söylemleri, internete yansıyanları izledim, okudum, dinledim.

HDP adına “eş başkanların” ilk değerlendirmeleri, HDP’nin seçimlerden ilk dersi doğru okumadığı izlenimini verdi. CHP biraz şaşkındı. MHP henüz tam olarak ne söyleyeceğini kestirememişti. Seçimden önce, bol keseden AK Parti’ye salvolar atan yazarlar seçim şokundaydı.

Cumartesi günü, internette gezinirken, AK Partiye muhalif bir ismin; “helvası hazır” diyerek atıfta bulunduğu, Pazar sonrası AK Parti yenilgisine dair bir paylaşımı vardı, “Murat bey, herhalde kendi destek kıtanızın helvasını yaptınız” diye takıldım. Dönüp tekrar baktığımda, beni silmişti.

Seçim sonuçlarını takip ederken Sayın Başbakan rahattı. “Seçimin kaybedeni yok, herkes kazandı, demokrasi kazandı” dedi. Sayın Cumhurbaşkanı zaten sandık başında söyleyeceğini söylemişti; seçimden çıkacak sonuca saygı göstereceğiz, herkes saygı gösterecek!

Gece, sonuçları değerlendirirken ben de şu satırları yazarak, sosyal medya sayfamdan paylaştım:

" Şehre başını eğerek/tevazuyla gir
öteki yok artık, ülke bir bütün
sana yön vermesin gurur ve kibir
alkışlara değil, yüreğine dön"

 

Dilerim sonuçlar ülkemize ve halkımıza hayır getirir. Ülkemiz yeni bir başlangıçla, yeni umutlarla, kendisinden çok şey bekleyenlerin beklentilerini karşılayacak bir rolü başarıyla üstlenir. Kurulacak hükümet, gözden kaçırdığı, değerlendirmeyi unuttuğu ne varsa, yeniden gündemine alır. Başta yeni bir anayasanın hazırlanması olmak üzere, şimdiye kadar unutulan ne varsa hepsinin üzerinde çalışır, kararlılık gösterir ve geniş bir kitlenin beklediği ekonomik adımları atarak gariban kitlenin duasını alır.

Seçimlerin sonucuna göre hükümeti eleştiren veya öven kesimlere de bir çift sözüm var: Eleştiri ve önerilere şimdi başlamalısınız. Eksik gördüğünüz, yanlış gördüğünüz ne varsa hükümet kurulunca ve ülkeyi yönetirken dile getirmelisiniz. Seçim başarısızlığı söz konusu olduğunda dile getireceğiniz eleştiriler, zamanı geçen ve yararı olmayan eleştirilerdir. Ben böyle görüyorum.

Netice ülkemiz ve insanımıza, bize umut bağlayanlara, hepimize hayır getirsin…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 859
Bu Ay : 2427
Toplam : 2427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom