Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ÜLKEM KAN KAYBETMESİN

ÜLKEM KAN KAYBETMESİN

 

Seçime bir ay kalmış, AK Parti dışında ciddi bir alternatif görünmüyor ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan açıklamalarla, muhalefet ve bazı kesimler yıpratma salvoları deniyor. Belki karşılıklı gerginlik ifadeleri var denebilir, seçimdir, her parti “oy devşirmek için” aslında gerçek olmayan yüzünü ortaya koyar, saldırır denebilir. Ancak terör üzerinden ülkemizin zor günler geçirdiği bir zaman diliminde, kim olursa olsun, gerçekten ülkemizin yarınlarını düşünüyorsa diline, söylemine dikkat etmesi gerekiyor. Söylem üzerinden bir parçalanmışlık hissi sadece ülkenin “istemeyenlerini” sevindirir. Ülkemizin istemeyenlerinin olduğu da açık…

Gerek iktidar gerekse muhalefet adına veya onlardan bireysel görüş belirterek konuşanlar, konuşurken, içinden geçtiğimiz süreci iyi okumalı ve ona göre cümle kurmalıdır.

İçerde terör var, birliği yaralayacak üsluplar var. Sınırlarımızın ötesinde, Rusya’nın da hava harekâtıyla müdahil olduğu, Esed karşıtı herkese saldırdığı bir savaş yaşanıyor. Ülkemiz adına politika yürüten hükmet “güvenli bölgeden” bahsediyor ancak görünen o ki; Suriye’de işler daha bir karışıyor. Belki oluşacak iki blok, yeni bir dünya savaşının fitilini ateşlemiş olacak.  Bu aşamaya gelinir mi, zaman gösterir ve dilerim gelmez zira yeni bir dünya savaşı, coğrafyamızda yeni kukla devletçikler ortaya çıkaracak, İslâm dünyası belki bir yüzyıl daha kaybedecek. Tabi tersi de olabilir; iki süper gücün, birbirine alternatif çıkışlar için “dayak bölgesi” olarak kullandığı Suriye halkının bedduası ve bölge ülkelerinin muhtemel uyanışı bu hengâmeden yeni bir bütünlükte çıkarabilirler. Bu son derece duygusal öngörünün gerçekleşmesi zor görünse de bir ihtimal olarak ele alınabilir.

Ülkemizde dile getirilen başkanlık sistemi üzerinde de durmak gerekir. Bu konu, özellikle muhalif olanlar tarafından yeterince tartışılmadı. Sanki Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu şahsı için istiyormuş gibi “seni başkan yaptırmayacağız” söylemiyle son derece basit ve kasıtlı bir dille ele alındı. Oysa başkanlık sistemi ciddi bir alternatif modeldir. Hatta Suriye savaşının akabinde ortaya çıkabilecek yeni fedaratif durumlar için de önemli bir adımdır.

Bu ülkede yaşayan herkes bilmelidir ki, egemen güçlerin kafasındaki yeni senaryoların hiçbiri, ne Kürdü, ne Türkü hesaba katıp, mutluluklarını istiyor. Ülkemizdeki tüm kesimler, mutluluğu ancak ortak akılda bulabilirler. Tarihten devşirilen düşmanlıklarla bir yere varamazlar. Hem “Türk öfkesi” hem “Kürt öfkesi” kendi coğrafyamıza, ülkemize, birlikte yaşamamamıza, mutluluğu birlikte aramamıza mani olur. Birbirimizi, yeniden, öfkesi asırlar sürecek bir ötekileştirmenin ve yaralamanın içinde buluruz.

Halk olarak, yeni bir maceranın içine bizi çekecek öfke politikalarına, saldırgan üsluba kapılmamamız gerekir. Seçimlere giderken, birilerinin meseleyi Cumhurbaşkanı üzerinden yürütmesini ve algı oluşturmaya yönelik çabalarını da doğru okumalıyız. Bu algı özellikle ülkemizi zayıflatmayı hedef almaktadır diye düşünüyorum. Bu noktaya dikkat etmek ve yüzyılın başında “Abdulhamit algısı örneğini” iyi okumalıyız. Hedef,  sanırım ülkenin kendi bağımsız kimliğini oluşturmasını engellemek. Haberlerin hedefi de bu.

Son olarak bir gazeteciye yapılan saldırı, Menderes döneminde oynanan oyunun devreye konulmak istendiğini haber veriyor. Ülkede diktatörlüğe gidiş gibi bir intiba uyandırılmak için birileri çalışıyor. Bu konuyu sadece Ak Partiyi zayıflatmak için diline dolayacak bir muhalefet de, ülkeye kaybettirmek isteyenlerin oyununa gelmek üzeredir. Dikkat etmek gerekir, söylemlerimiz ve politikalarımız bizi ya birlikte kazanmaya veya birlikte kaybetmeye sürükleyecektir.

Böyle bir ortamda, hem muhalefet hem Ak Parti dostlarını ve düşmanlarını iyi tanımalı. İktidar ve muhalefet birbirlerinin düşmanı değil alternatif üretecek kesimlerdir.

Birbirimizle değil, ülkemiz kan kaybetmesin diye uğraşalım

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 260
Bu Ay : 4661
Toplam : 4661

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom