Yasemin Katı

Yasemin Katı

ebrar4406@hotmail.com

ÖSYM KAMERALARI İŞE YARAMIYOR MU?

ÖSYM KAMERALARI İŞE YARAMIYOR MU?

 

Sosyal hayatın içerisinde sosyal bir şekilde yer alma çabası içerisinde olanlar çeşitli vesileler ama genelde aynı sistemle sınava tabi tutulurlar. Yapılan her sınavın bir dizi tartışmaları beraberinde getirdiği ise malumumuz. Soruların eleştirilmesinden tutun da kopya ihtimali ve onu bertaraf etmek için alınan önlemlere kadar biz dizi muhabbet konusu, muhabbetlerimizi oluşturmakta. Netice itibariyle ise ayyuka çıkan eleştiriler beraberinde bir dizi tedbirler getirmekte.

Son yıllarda, kopya v.s. gibi sınavı olumsuz etkileyecek durumları teknolojik gözle incelemek isteyen ösym, sınav salonlarına kamera sistemi getirdi. Sınav salonunu görecek şekilde yerleştirilen kameralar sınav sürecini sessiz ve sakin bir şekilde gözetlemekte. Buna diyeceğimiz yok da. Sınava giren adayları sınavzede durumuna getiren diğer beşeri gözler hala neden yaptıkları yerli yersiz gürültülerle insanları mağdur ediyorlar?

Sınav esnasında oluşan her türlü sesten olumsuz etkilenen bencileyin tipler çoktur.

Canınla ve önündeki sınav soruları ile cebelleşirken tuzu kuru olan işgüzar gözetmenler yüzünden bu tip insanların ayları hatta yılları ziyan olmakta.

Efendim, ben son yapılan sınavın mağduruyum. Aylardır az çok yapılan hazırlığın gözetmenler tarafından sabote edilmesine ise; sadece mağdur şahsım adına değil, tüm mağdur ve mağduriyetler adına karşıyım.

Gireceğim sınavlarda, gözetmen bayanın topuklu ayakkabı ile solandaki yerini almasından (şimdilerde erkeklerin de ayakkabılarında nispeten topuk bulunduğu ve en az bayanınki kadar ses çıkardığını da hatırlatayım), bunların kendi aralarında sohbet etmesinden, ÖSYM’in son dakikalarda hatırlatın dediği kalan süre anonsuna birkaç da bu gözetmenlerin ekleyip her beş dakikada bir reklam misali hatırlatarak milleti iyice germelerinden, kendisine oturacak yer ayarlamaya çalışan gözetmenlerin yer ayarlarken ve her defasında bu yerlere otururken yaptıkları yeni düzenlemeler nedeniyle çıkardıkları seslerden inanın nefret ediyorum.

Bu şekilde geçirdiğim her sınavın sonunda bunları şikâyet etmeyi düşünüp - oluşturdukları tahribata rağmen-  sonra yine de zarar görmelerini istemeyip sadece Allah’a havale ediyorum. Ve artık, bu tarz mağduriyetlere sebep olanların da en az bir yıl süreyle hiçbir sınavda görev almamalarını istiyorum.

Ve şimdi ve şuan ve bu satırları fırsat bilerek soruyorum;

Kameralar ne işe yarıyor? Gerçekten çalışıyor mu? Çalışıyorsa eğer, sen neden dakikada birkaç km hızla sınıfın içinde ayaklarını yere çaka çaka dolaşıyorsun? Sosyal hayatta karşılaşsan belki selamlaşmayacağın bir kişiyle sen, benim yanımda sınav esnasında neden muhabbet ediyorsun? Oturup kalkarken her seferinde, neden yeni gürültülere sebep oluyorsun? Kimliğimi defalarca neden evirip çevirip inceliyorsun? Kare kodları neden sınav başlamasından sonraya bırakıyorsun ve giriş belgelerini neden sınav başladıktan sonra topluyorsun? Soru kitapçığını cevap kağıdından dakikalar önce dağıtıp da, benim, “Acaba içinde neler yazıyor?” diye kehanette bulunmama neden sebep oluyorsun?..

Gözetmen olduğum tüm sınavlarda ben bunlara dikkat ederken, sınavzede olduğum son sınavın süreci hakkında bunları söyleyebilirim. Bunlara şahidim ve biliyorum. Sınav sonucu hakkında ise maalesef söyleyebileceğim tek cümle var.

I DON’T KNOW !

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 497
Bu Ay : 4295
Toplam : 4295

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom