Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SÜRECİ OKUMAK

SÜRECİ OKUMAK

 

Önceki yazımı “Kolay değil lakin iş yapmayı, strateji üretmeyi bırakıp diğer ülkelerin ürettiği stratejilere seyirci kalamazsınız. Başka ülkeleri alkışlayıp, kendi ülkenizi suçlayarak da meseleye çözüm üretemezsiniz” diye bitirmiştim.

Ne yazık ki, ülkemizde garip bir hava var; başka ülkelerde rastlamadığımız, özellikle batılı ülkeleri kast ediyorum, ülke yönetimine karşı şartlanmışlıklar var. Teröre karşı “çözüm süreci” başlatır hükümet, halkta önemli destek görür, muhalefet ve şartlanmış bir elit, çoğunlukla ne dediği anlaşılmaz bir şekilde karşı çıkar. Terör hadiseleri artar, hükümet cevap vereci önlemler alır, yine ne dediği belli olmayan bir kesim çıkar, neredeyse terörü haklı gösterecek bir hastalıklı yaklaşım sergiler.

Teröre karşı mücadelede ve çözüm sürecinin yürütülmesinde neredeyse tek kişi, ülkenin yüzde elli iki halk desteğiyle seçilmiş Cumhurbaşkanı suçlanır. Başka suçlu yoktur; muhalefet her türlü uygulanabilir çözüm önerileri getirmiştir de Cumhurbaşkanı bunlara karşı çıkmıştır izlenimi verilir. Oysa ortada, sorunlara karşı kaçışı tercih etmekten başka bir görüntü yoktur. Sorunlara karşı Cumhurbaşkanını suçlayanlar, olayların halli için bir çözüm önerisi getirmemekte, kullandıkları dille, ülkeyi uluslar arası arenada zor duruma düşürmektedirler.

Bu kesimler halkı da fazla anlamayan, iradesini kullanamayan bir kitle olarak görmektedirler. Oysa “halk öngörüsü” ve “halk sağduyusu” denilen bir gerçek var ve halk kimin ne yapmak istediğini anlamakta, sandığa gittiğinde de buna yönelik bir çözüm tercihinde bulunmaktadır. Mesela Cumhurbaşkanına verilen destek, aslında aynı zamanda başkanlık sistemi için bir destektir. HDP’ nin barajı aşması, aslında şiddetin, böyle bir yolla bitirilebileceği öngörüsüdür. AK Partiye verilen yüzde 41’lik destek, seni önemsiyorum ama kendine çeki düzen ver kararıdır.

Muhalefet, halkın Cumhurbaşkanına verdiği “başkanlık desteğini” anlamamış görünüyor. HDP halkın kendisine verdiği “beklentisi yüksek” desteği çok çabuk boşa çıkardı, harcadı. AK Parti’nin önümüzdeki seçimlerde, halkın verdiği mesajlar doğrultusunda adaylarını belirleyeceği konuşuluyor ve beklenti bu yönde…

Bu arada terör can almaya devam ediyor. Şehid haberleri her gün basında ve bu haberler karşısında, ülkenin geleceğine yönelik bir dikkatli dil ile yaklaşmak, buna göre kararlı bir duruş sergilemek gerekirken, kimi kesimler yalnızca hükümeti suçlayarak “partisel rant peşinde” koşuyor. Öyle ki “çözüm sürecini hiç desteklemedikleri halde, şimdi; hükümet çözüm sürecini bitirdi” diyerek, sahte gözyaşları döküyorlar. Oysa düne kadar, çözüm sürecini dillerine dolayarak, suçlamalarda bulunuyorlardı.

Elbette hükümetin ve hükümetlerin yanlışlar var ve olacak. Önemli olan bu yanlışları görmek ve tekrarlamamaktır. Mesela “çözüm sürecinde” –ki bölge insanı bunu çok dile getirdi- meselenin yalnızca bir kesimle müzakere edilmesi yanlıştı. Olan oldu ve bu noktaya geldik. Çözüm yolları mı arayacağız, laflara takla attırıp birbirimizi mi döveceğiz? Hangisi doğru?

Gelinen noktada, çok kritik bir dili özellikle kullananlar var diye düşünüyorum. Kürt ve Türk kelimeleri üzerinden, derin bir düşmanlık oluşsun diye çaba sarf edenleri sezinliyorum. Oysa bizler hepimiz bu ülkenin asli unsurlarıyız. Özellikle ulusalcılık politikaları yüzünden bu ülkeye acılar yaşatan geçmişe takılmadan bir gelecek inşa etmek gerekir. Bu geleceğe darbe vuracak bir dili kullanmamak ve kullananların yanlışını görmek gerekir.

Bir ülkemiz var ve bu ülke uzun zamandır, kendisine sığınanları koruyan, dışarıda kalan garibanlara kucak açmaya çalışan bir ülke konumunda… Yanlışlarımız var diye, bu ülkeyi boğup, asırlardır dünyayı sömürenlerin sinsi oyunlarına alet mi olacağız yoksa hepimizi saran yangının, ta yüreklerimizde açtığı derin yaraları sarmak için yardımlaşacak mıyız? Hangisi doğru?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 85
Bu Ay : 2629
Toplam : 2629

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom