Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ

İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ

 

2015 yılı Ocak ayından itibaren Malatya 2.OSB İş Geliştirme Merkezi müdürlüğü görevini üstlendim.

 İŞGEM adı gündeme geldiğinde, ne anlam ifade ettiği, ne gibi fonksiyonları olduğu soruluyor.

Öncelikle belirteyim ki, ülkemizde ve dünyada, gerek Dünya Bankası, gerek AB ve gerekse özel teşebbüsler tarafından kurulan iş geliştirme merkezleri var. Benim müdürlüğünü yaptığım 2.OSB İŞGEM, Avrupa Birliği/ Bilim Sanayi Bakanlığı-KOSGEB girişimiyle yapılan binanın, ortakları TSO ve 2. Organize müdürlüğü olan 2.OSB İŞGEM ltd. şirketine devriyle faaliyete geçen bir iş geliştirme merkezidir. Malatya TSO İŞGEM projesi çerçevesinde kurulan şirketin büyük ortağıdır ve yüzde 95 hisse Malatya TSO’ya aittir.

AB projesi (www.isgemprojesi.eu)olarak danışmanlığını iki yıllığına bir İtalyan firmasının (Eurecna) üstlendiği iş geliştirme merkezi uygulaması, Malatya, Tokat ve Kastamonu illerinde yürürlüktedir. Bu projelerin dışında, ülkemizde başka İŞGEM oluşumları da mevcuttur.

İŞGEM projesi, özellikle yeni girişimcilerin yetiştirilmesini, desteklenmesini, ihtiyaç duydukları eğitimlerin verilmesini, iş planlarının gerçekçi olarak hazırlanmasına yardımcı olunmasını, yeni girişimcilere Pazar konusunda ve o sahada ihtiyaç duyulan, müdahil olunabilecek alanlarda yardımcı olunmasını hedeflemektedir. Bu anlamda Malatya 2.OSB İŞGEM olarak, proje henüz bitmemesine rağmen, tefrişat olmadığı halde, toparladığımız tefrişatla Ocak ayında iş başı yaptık. Projenin 2 yıl içinde hedeflediği yüzde elli doluluk hedefine 6 ay içinde ulaşmış olduk.

Malatya 2.OSB İŞGEM bütün faaliyetlerinde, yalnızca müdür olarak benim değil, proje koordinatörü olan “kilit uzman” ve danışman olarak atanan arkadaşın, ayrıca 2.OSB İŞGEM İcra Kurulunun gayretleriyle yani ortak bir iradeyle işlerini yürütmektedir. İŞGEM bünyesine alınacak girişimciler İcra kurulunun değerlendirmesinden sonra kabul edilmekte ve kendileriyle İŞGEM katılımcı sözleşmesi imzalanarak yer tahsisi yapılmaktadır.

2.OSB İŞGEM bünyesinde yer alan firmalar şöyle sıralanabilir: 1-Yeni girişimciler 2-Çapa işletmeler  (bu firmalar seçilirken, İŞGEM bünyesinde yer alan firmaların yanı sıra Organizede yer alan firmalara hizmet üretmeleri de göz önüne alınmaktadır).

Şu ana kadar katılım sözleşmesi imzaladığımız 18 firma bulunmaktadır ve bu firmalarımıza 24 işlik (hizmet bürosu-atölye) tahsis edilmiştir. Bu firmalarımızda on altısı faaliyetlerine başlamış veya son aşamada, ikisi ise hazırlıklarını devam ettirmektedirler.

Özellikle katma değeri yüksek üretim kalemlerinin oluşması bizim açımızdan önemlidir. Bu bakış açısıyla başvurular değerlendirilmektedir. Ayrıca başvuru projelerini gerçekçiliği de göz önüne alınmakta, hedeflenen iş ile “iş planı uyumu” birlikte değerlendirilmektedir.

Malatya 2.OSB İŞGEM projesinin tefrişatıyla birlikte 2015 yılı EKİM ayı gibi tamamlanması ve tam kapasite hizmete devam etmesi hedeflenmiştir. Bu hedef İŞGEM yönetimi olarak bizim değil ilgili birimlerin yani asıl proje sahiplerinin hedefidir. Bu hedef gerçekleştiğinde 2.OSB İŞGEM binasının açılış programı da gerçekleşecektir.

İŞGEM başvuruları nasıl alınıyor?

2.OSB İŞGEM olarak bize başvuran girişimcilerin iş fikrini dinliyor, söylediklerini kaydediyoruz. Girişimcinin bilgileri başvuru havuzumuza alınıyor. Daha sonra iş fikirlerini yazacakları bir “başvuru formu” veriyoruz. Başvuru formu girişimci tarafından doldurulup imzalanarak bize iletiliyor. Yönetim olarak incelediğimiz başvuru formlarını İcra Kurulunda değerlendiriyoruz. Uygulanabilir projelerin sahiplerine yer tahsisi yapıyoruz.

 Yer tahsisi yaptığımız girişimcilerin iş planlarının hazırlanmasında yardımcı oluyoruz. Alabilecekleri destekler konusunda bilgilendirme yapıyor ve yardımcı oluyoruz. Düzenlediğimiz eğitim programız oluyor, gerek girişimci firmalar gerekse dışarıdan, verdiğimiz eğitime ilgi ve ihtiyaç duyan firmalar, şahıslar bu eğitimlere katılabiliyor. Bu güne kadar ikisi Malatya biri Ankara’da olmak üzere üç eğitim düzenledik. Ayrıca paydaş kuruluşlar vasıtasıyla düzenlediğimiz eğitimler oluyor.

Malatya 2.OSB İŞGEM, 2.Organize sanayi 2. Caddede yer alan hizmet binasında faaliyetlerini sürdürmektedir. Konuyla ilgili hem bizzat bizleri ziyaret ederek, hem telefonla ön bilgi alarak bizlere ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme istekleri için telefonum 0533 4934996…. Mail adresim; necip.cengil@gmail.com... Yakında Web sitemiz de tamamlanacak ve ilgilenenler sitemizden de bize ulaşabileceklerdir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 756
Bu Ay : 4554
Toplam : 4554

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom