Prof. Dr.  Mehmet Kubat

Prof. Dr. Mehmet Kubat

mehmetkubat@gmail.com

CUMHURBAŞKANI'NIN İFTAR MENÜSÜ VE HAYÂSIZ TEZVİRATIN SINIR TANIMAZLIĞI

CUMHURBAŞKANI’NIN İFTAR MENÜSÜ VE HAYÂSIZ TEZVİRATIN SINIR TANIMAZLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Ali Bardakoğlu, Mustafa Said Yazıcıoğlu, Tayyar Altıkulaç, Lütfi Doğan ve Süleyman Ateş gibi daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı da yapmış âlimler heyetine bir iftar yemeği verdi.

Edinilen bilgiye göre yemekte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılımcı din âlimleri heyetiyle Türkiye’deki din eğitiminin kalitesi, sorunları, Ortadoğu’daki din ve mezhep eksenli savaşlar, IŞİD ve benzeri radikal unsurlara karşı alınacak önlemler gibi oldukça önemli konularda fikir teatisinde bulundu.

Ancak medyamızda iftara katılan âlimler tarafından dile getirilen hayati derecede önemli konulardan daha çok yazılıp konuşulan şey, iftar yemeğinin verildiği masanın ve iftar menüsünün uçuk maliyeti oldu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “malzemeyi gözünden tanırım” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği iftar sofrasındaki yemek masasına 6 milyon 500 bin lira fiyat biçti. Ayrıca Mimarlar Odası Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen söz konusu iftar sofrasında kişi başı 9 bin 400 liralık yemek maliyeti çıkarıp cümle âleme ilan etti.

Kendi menfaatleri doğrultusunda Türkiye’nin dev projelerine sürekli çelme takmaya ve mahkemeler yoluyla bu projelerin önünü kesmeye çalışan Mimarlar Odası’nın iddiasını mal bulmuş mağribi gibi sahiplenen Okyanus ve Doğan medyası, günlerce bu iddiaları pervasızca dillendirdi. Paralel Yapı’nın yayın organı Zaman, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri bu tezvirata alenen çanak tuttu. Yine Doğan Grubu ile Paralel Yapı’nın güdümündeki televizyon ve radyolar da günlerce bu iddiaları gerçekmiş gibi izleyicilerine aktardı.

Oysa yapılan resmi açıklamalardan sonra öğrendik ki, tamamen algı oluşturmaya yönelik bu tezviratın gerçekle uzaktan yakından alakası yokmuş!.. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği iftar sofrasında alelade suntadan yapılan masanın sadece 4 bin küsur lira, bu sofrada kişi başı servis maliyeti ise yalnızca 30 lira civarındaymış!..

Bilindiği gibi 30 lira ile bugün Türkiye’nin her hangi bir yerinde, sıradan bir lokantada dahi iftar açmak mümkün değil…

Peki, zerre kadar gerçekliği olmadığı halde, hiçbir değer yargısı, ahlâkî norm tanımadan yapılan bu haksız ve dahi edepsiz ve hayâsız iftiraların, bu alçak tezviratın sebebi ne olabilir? Neden Mimarlar Odası, üzerine vazife olmadığı halde, tıpkı bir muhalefet partisi gibi, daima hükümetin işleyişine çomak sokmaya çalışır? Niçin bu kurumun Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, asli işi olan mimarlığı bırakıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsı ve Cumhurbaşkanı Külliyesi üzerinden AK Parti icraatlarıyla bu denli uğraşır? Neden Mimarlar Odası, adını aslî vazifesi olan mimarî bir projeyle değil de, sürekli bu tür polemiklerle duyurur?

Birazcık düşünüp olayın arka-planını araştırdığımızda, sürekli Türkiye’yi şaha kaldıracak dev projelere çelme takmaya, mahkemeler yoluyla bu projelerin önünü kesmeye çalışan Mimarlar Odası’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden algı oluşturarak, gerçekte AK Parti projelerini itibarsızlaştırmak isteyen “üst akıl” ve uluslar arası şer odaklarının güdümünde hareket eden bir kurum, bu kurumun başkanının da AK Parti camiasını karalamaya yönelik başlatılan kampanyanın aktörleri tarafından öne çıkarılmış bir figüran olduğu iması uyandırıyor zihinlerde.

Şöyle ki; aslî vazifesi olan mimarlık işini bırakıp sırf bu tezviratlarla uğraşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın, memur olarak görev yaptığı Çankaya Belediyesi’ndeki işine hiç gitmeden maaş aldığı basında yer aldı. 22 yıldır Çankaya Belediyesi’nde çalışıyor görünen Tezcan Karakuş Candan’ın, son 7 yıldır işe hiç gitmediği halde maaşını bankamatikten tıkır tıkır aldığı iddia edildi!..

Şayet bu iddialar doğruysa, söyler misiniz, kim adama 7 yıl işe hiç gitmediği halde düzenli maaş öder? Böylece Tezcan Karakuş Candan’ın, sırf AK Parti’yi itibarsızlaştırmak için yaptığı bu tezviratlar karşılığında maaş aldığı belli oluyor!..

Ayrıca Mimarlar Odası’nın, İstanbul’daki merkez binasında, yapıya müdahale edilerek, elemanlar için lokal yapma yerine, kaçak bir restoran yaptırıldığı da ortaya çıktı. Yani sizin anlayacağınız İstanbul Mimarlar Odası, kendi merkez binasında yasa dışı yollarla kaçak bir işletmeye yer açmış ve buradan yasa dışı yollarla haram gelir elde etmekte hiçbir beis görmüyor!...

Şimdi sormak gerek, AK Parti’nin bütün icraatlarını eleştiren ve her icraat karşısında tıpkı bir muhalefet partisi edasıyla açıklama yapma gereği duyan Mimarlar Odası, 7 yıldır işe hiç gitmediği halde maaşını bankamatikten aldığı iddia edilen Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında da bir açıklama yapacak mı? Bu skandalı hangi hukuk, hangi ahlâk, hangi insaf ölçülerine sığdıracaklar acaba?

Dürüstlük âbidesi rolüne bürünen Mimarlar Odası’nın, lokal olması gereken yerde kaçak restoran işletip buradan yasal olmayan yollarla haram gelir elde etmesi hangi hukuk ve adâlete sığıyor acaba?

AK Parti’ye gönül verenler, sürekli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikamet ettiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin lüks olduğunu iddia ettikleri halde, kendileri Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan daha lüks rezidanslarda yaşayan CHP'liler hakkında da Mimarlar Odası’nın bir açıklama yapıp yapmayacağını merakla bekliyor!...

Nitekim CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin, Kadıköy’ün en lüks rezidansı olan Bağdat caddesindeki Four Winds Residence'dan aynı gün (20 Haziran 2014) 3 ayrı lüks daire aldığı basında geniş bir şekilde yer aldı. CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin eşi olan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin, diş hekimi olmasına rağmen, 5 milyon dolarlık (yaklaşık 13 milyon 331 bin TL) 3 daireyi nasıl ve hangi yolla satın aldığı kafaları karıştırdı!..

Gezi eylemlerine destek veren ve TBMM’deki yemin töreninde sol yumruğunu havaya kaldırarak ezilmişlerin yanında olduğunu dile getiren CHP'li milletvekili İlgezdi'nin, söz konusu üç daireyi birleştirerek tek daireye dönüştürdüğü yine basında yer aldı. Rezidansta daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sağlayan su filtreleme ayrıcalığıyla alkalı suyun bulunduğu sudaki kloru nötralize ederek cildi gençleştiren C vitaminli duşlar, SPA ve Türk hamamının da bulunduğu ifade ediliyor!..

Sorular üzerine gazetelere demeç veren CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 657'ye bağlı devlet memuru olduğunu belirttikten sonra, "Daireyi kaça aldığım bütün kayıtlarda yer alıyor. Konut ve mülk sahibi olmak yasalara aykırı bir durum değil." demiş!..

Bu ülkenin sıradan vatandaşları olarak bizler, 4 bin küsur liralık masaya 6 milyon 500 bin lira fiyat biçen, 30 liralık menüyü ise 9 bin 400 liraya çıkaran Mimarlar Odası’nın, bu hesaplamalarda hangi matematiği kullandığı bir yana, 7 yıldır işe hiç gitmediği halde maaşını bankamatikten tıkır tıkır aldığı iddia edilen Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; lokal yapılması gereken yerde kaçak restoran işletip buradan haram gelir elde eden kendi kurumları (İstanbul Mimarlar Odası) ve diş hekimi olmasına rağmen, 5 milyon dolarlık (yaklaşık 13 milyon 331 bin TL) 3 lüks daireyi aynı gün içinde satın aldığı söylenen CHP’li Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi hakkında da bir açıklama yapıp yapmayacağını, dahası ileri bir adım daha atarak bu iddiaları mahkemeye taşıyıp taşımayacağını merak ediyor; ilkeli, samimi ve dürüst bir tavır takınmasını bekliyoruz!..

mehmetkubat@gmail.com

TAVZİH NOTU:
Hem bu köşede hem de 25.07.2015 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nin “Okur Postası” sayfasında “Cumhurbaşkanı’nın İftar Menüsü ve Hayâsız Tezviratın Sınır Tanımazlığının Ardından” başlığıyla yayınlan yazıda, Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan ile ilgili öne sürülen bütün iddiaların bir kısmı, kendi ağzından verdiği demeçlere, diğer bir kısmı da basında uzun süre yer alan ve kamuoyuna mal olmuş bilgilere dayanılarak yazılmıştır. Ayrıca yazı ilk yayınlandığında sehven merkez binalarında lokal yapılması gereken yerde kaçak restoran işletip buradan haram gelir elde eden kurumun Ankara Mimarlar Odası olduğu aktarılmıştır. Ancak sonradan merkez binasında yapıya müdahale ederek, elemanlar için lokal yapma yerine, kaçak bir restoran yaptırıp işleten kurumun İstanbul Mimarlar Odası olduğu fark edilmiştir. Düzeltiyor ve yanlışlıktan ötürü okuyuculardan özür diliyoruz.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 777
Bu Ay : 6861
Toplam : 6861

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom