Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

KENDİNE BİR AYNA BUL

KENDİNE BİR AYNA BUL

 

Sana şaklabanlık yapmayacak, hatanı söyleyecek, kirini gösterecek, güzelliklerini aktaracak, yolunu onaracak bir ayna bul!

Sana ait olmayan bir görüntüyü, senin yiğitlik portrenmiş gibi sunan aynaları at…

Kıştan kalma görüntüleri, yazın kavurucu sıcağında; yazdan kalma görüntüleri kışın dondurucu günlerinde, gerçek görüntülermiş gibi sana sunan, seni oyalayan, hakikati ters yüz ederek vermeyi seni onurlandırmakmış gibi gösteren aynaları yanına yaklaştırma…

Yalanlardan ördüğü elbiseyi, erdemli bir terzinin emeği gibi, sana yakışacak bir elbise olarak sunan aynaları kır gitsin.

Olmadığın şeyi olmuşsun gibi sunan imajcıların simlediği aynalarla yolunu ayır.

Hey dostum, bunu yapabilir misin?

Aldatıcı yakamozlar sunan, olmayan ışığını varmış gibi gösteren, hastalık üreten manzaraları cennetten sahnelermişçesine servis eden aynalarla barışık olman, belki şu geçici dünyada kazanımlar getirir lakin bu kazanımlar kurtuluş akçesi olmaz. Kaybedersin kendini, özünü yitirirsin. Bugün parlatır, yarın süpürüp çöpe atarlar seni.

Siyasete adım atanların, makam arzusuyla yanıp tutuşanların dikkat etmedikleri bir meseledir bu… Kendilerine tutulan aynanın, yansıttığı ışığı gerçeklik sanıp, yuvasından firar edip giden genç kız gibidirler… O ışığı yollarındaki her karanlığı aydınlatacak bir ışık gibi kabullenip yola düşerler… Düştüklerini fark ettiklerinde, geri dönülmez bir mevzide bulurlar kendilerini…

Bazılarına bakarım; ben olmazsam bu işler yürümez der gibi bir duruş sergilerler. Sorarım kendime; bunlar Yusuf misali, kendilerinde var olan üstün meziyetlerinin olduğunu mu zannediyorlar? Hayır, bir vehimden ibarettir varlıkları ama onlar yine de, kendilerinden daha iyi durumda olanlara mani olmak için her türlü maniayı üretirler. Yalanlar üzerinden, göz boyama ustalığı hünerlerine her geçen gün birini ekleyerek, sek sek sekleyerek yürür, nasihatlere bütün mevcudiyetlerini tıkarlar.

Bugün partilere, kurum ve kuruluşlara baktığınızda örneklerini rahatlıkla görürüz ve maalesef ülkenin yarınlarına iyilik duruşunda değiller. Karanlıkta durarak, onlara çanak tutan, onlara ayna tutan kişilerin iteklemesinden başka bir güçleri de yoktur. Ne ki halk, sevdikleri partiye, partinin sevilen liderine oy verir, bunlar halk bize destek verdi der. Oysa halk ne karanlıkta onlara ayna tutanları önemser, ne de onları; değer verdiğim parti ve lideri ülkenin yarınlarında söz sahibi olsun diyerek sandık başına gider.

Hey dostum, Yusuf misali üstün meziyetlerinin olmadığını anlayacak bir tefekküre girdin mi, girmek ister misin? Yoksa vehimlerinle hem kendine, hem şehrine, hem ülkenin yarınlarına yazık etmeyi sürdürmek sana daha mı şirin gelir? Hem dikkat et, karanlıktan sana ayna tutanların simlediği aynanın simleri çok zaman geçmez dökülür!

Bazıları da başlangıçta mutedildir. Nimetlere ulaştıktan sonra sapmalar yaşar. İçine makam kaçar, hırs egemen olur, dostlarına yan çizer ve kendisine karanlıkta ayna tutacak bir çevre edinir.

Hey dostum, vardığın makamlar sana karanlıkta ayna tutmasın, bunu rehber edinmeyesin.

Sen bilirsin, karanlıktan sana tutulan aynaları gerçek dostluğa tercih edebilirsin, hürsün ancak o aynanın simleri çabuk dökülür, bunu bilesin. Kendine yazık edersin, ailene yazık edersin, dostluğu kaybedersin. Bir zavallı olarak geri döndüğünde, yalnızca zavallı olarak kalırsın. Gördüklerinde saygın bir tavır takınanlar, geçip giderken sen, en aşağılık gülüşleriyle arkandan gülerler.

Sen bilirsin, şimdiden senin düştüğün hallerden, komedi sofraları kuruluyor, bilesin.

NOT: Bu yazı Şubat 2015 tarihinde yazılmış bir yazıdır ve yeni yayınlanmaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 6
Bu Ay : 6803
Toplam : 6803

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom