Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Milli Çözüm Hükümeti

Milli Çözüm Hükümeti

 

Türkiye 2015 milletvekili genel seçimini yapalı nerdeyse iki hafta olacak. YSK kesin sonuçları açıkladı. Bu sonuçlara göre; AK Parti 258, CHP 132, MHP ve HDP 80'er milletvekili çıkardı. Ak Parti’nin tek başına hükümeti kuramayacağı ortaya çıktı.  12 yıllık tek başına iktidarı halk üç dönem devdi etti.

 Bu sürede tarihi değişimlerin altyapısı olacak önemli değişimlere imza atıldı. Sayın Erdoğan’ın liderliğinde ilk dönemlerde ısrarla cumhuriyet tarihinin cumhuru olan halkın sesi oldu. Söylemleri takdir topladı ve destek gördü.  

Parti kurulduğunda ilk mahalli düzeydeki teşkilatı kuranlar tarihte görülmemiş bir fedakârlık örneği göstererek çalıştılar. İki kuruş kazançlarını evine bir kuruşlarını partilerine harcadılar.  Adeta yeniden bir milli mücadele veriliyordu. Halkta karşılığı olanlar bir yerlere getiriliyordu. O da ateşten gömlek giydiğinin farkında idiler. Herkes yeni Türkiye’nin bir neferi olmayı tercih ediyordu.  Bugün gidin Türkiye’de herhangi bir ilin ilçe, belde, mahalle veya köyünün ilk kurucularını sorsunlar. Onları biraya toplasınlar ve hallerini sorsunlar. O cefakâr kadroların nasılda savrulduklarının hikâyelerini dinleyecekler.  Bu söylediğim Ak Parti oylarının düşüşünün en temel nedenlerinden biridir.

 Zamanla Ak Parti kurumsallaştı. Kurumsallaştıkça “Muktedir Ak Partililer”oluşmaya başladı. Bir belde, ilçe, veya il eğer kimi aday gösterirlerse gösterilsin kazanacaksa halkın en az destek verdiği fakat “ Muktedir Ak Partili” desteğini alan kişi aday gösterilmeye başladı. Bu hal gittikçe nonmalmış gibi yaygınlık kazanma eğilimine giriyordu. Bunun en iyi örneğini Malatya yaşadı. Teşkilat ve STK temayülüne giren  60 Milletvekili aday adayı sıfır çekti, adeta alaya alınmış gibi oldu.  Malatya’nın Ak Parti oy kaybı  60 bin rakamına ulaştı. Aslında bu Türkiye’nin tablosudur.  Bunları yazmam tarihe karşı sorumluluğumdur.

Her neyse Ak Parti ile geldik 12 yılın sonuna. Mecliste çıkan tablo ortada. Bu ülke elbette bir hükümetini kuracak. Birçok alternatif vardır. Ben burada âcizane düşüncemi belirtmek istiyorum. Okuyucularım benden ne düşündüğümü ısrarla soruyorlar.

Türkiye’nin Ak Parti iktidarı ile on iki yılının en büyük başarısı adı çözüm süreci olan olgudur. Bu sürecin görünen iki mimarı bulunuyor. Biri AK Parti Hükümeti, diğeri de Kürt Siyasetinin temsilidir. Ak Parti 258 milletvekili ile en büyük hükümet adayıdır. HDP 80 milletvekili ile ikinci Türkiye partisi olma desteğini yakalamış durumdadır.

Ak Parti en temelde MHP tabanının refleksine zaten yakındır. CHP tabanının refleksini de HDP karşılayacak konuma gelme eğiliminde.  Hükümet bu  parti ile ister dışarıda destek düzeyinde, isterse koalisyonla en kuşatılmış olarak kurulabilir.

Bu hükümet tam da “Milli Çözüm Hükümeti” olarak tarihe geçecektir. 2023 hedefi bunu gerektiriyor. 1923 yılında da bu koalisyon milli mücadelenin omurgasını oluşturuyordu. Ne dersiniz düştüğümüz yerden kalmamız gerekmez mi?  Üstelik bölgemizin de buna çok ihtiyacı bulunuyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 226
Bu Ay : 7372
Toplam : 7372

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom