Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SEÇİM SONRASI

SEÇİM SONRASI
 

Türkiye insanı seçimini yaptı.

AK Parti hesaplamadığı bir sonuçla mı karşılaştı yoksa aslında öngörüyordu ama bu kadarını mı hesaplamıyor muydu? Neticede bir AK Parti iktidarını yeniden bekleyen kitle açısından ve aslında sürpriz olmaz diyen ekonomi dünyası açısından sıkıntılı bir gelişme oldu.

HDP barajı aşacak, aşmayacak tartışmaları arasında, belki AK Partinin meydanlarda bu konuyu çok gündeme getirmesinin de etkisiyle olsa gerek, HDP barajı aştı ve vekil sayısını MHP ile eşledi. Asıl önemlisi HDP bir bölge partisi olmaktan çıktı ve Türkiye partisi oldu.

MHP çözüm süreci ve AK Parti küskünlerinin bir kısmıyla farklı bir ivme yakaladı.

CHP yine ana muhalefet oldu ama hedeflediği yüzde 35 bandına yaklaşamadı bile…

Şimdi birileri “vatan hainleri” gibi ifadeler kullanmaktadır. Bu hastalıklı söylemi bırakalım; bütün partilere başkası değil Türkiye insanı oy verdi. Hiçbir seçmen, seçtiği insan, gidip vatan haini olsun diye kimseye oy vermedi. Ve yine hiçbir insan, seçtiği insan gidip yolsuzluk yapsın diye de oy vermiyor.

AK Parti iktidar olamadı o halde yeni 28 Şubatlar olur mu diyenler de bilsin ki, ülke 28 Şubatın hangi yaraları açtığını, sonunun ne olduğunu gördü, bundan böyle kimse yeni 28 Şubatları beklemesin. Yeni 28 Şubat düşüncesi olanlar varsa, bilsinler ki sonları öncekilerden daha kötü olur.

“Eyvah HDP meclise girdi” söylemleri de çok sıra dışı… HDP artık bir bölge veya ırkın partisi değil Türkiye partisi olmuştur. AK Parti, CHP, MHP ne kadar Türkiye partisi ise o da böyledir. Bu yöndeki aykırı yorumlar, o partiye oy verenleri yaralar ve kemikleşen bir inatçı oy tabanı oluşur. Oysa bir parti seçmenine verdiği sözü tutmadı mı seçmen başka partiye kayabilir. Bu geçiş hep olacaktır.

Şunu da söyleyim; ben şahsen bu dönem de AK Partinin iktidar olarak iş görmesini isterdim. Olmadı. Dünyam da yıkılmadı. Aksine her uyarıyı AK Parti aleyhtarlığı gören “inat cephesi” biraz kendine gelir, öz eleştiri yapar ve AK Parti belki hatalarını tedavi eder. Bunu yaparsa, bu ülke seçmeni sonraki seçimde AK Partiyi yeniden iktidar yapar. AK Partinin özellikle yerel teşkilatları başta olmak üzere ciddi bir tefekkür dönemine girmelidir. Eğer mensubu oldukları partinin, çoğunluğu neden yakalayamadığını bulmak ve bir çözüm üretmek istiyorlarsa… Yok, eğer “biz yaparız sizi ilgilendirmez” diyeceklerse partilerine daha zor anlar yaşatacaklarını bilmeliler.

Yalnız birilerinin “Kürt seçmen neden AK Partiden vazgeçti” türünden yorumları çok can sıkıcı; bilinmelidir ki hiçbir seçmen grubu “kavmi” nedenlerle blok değişimler yaşamadı. Mesela Sincik halkı Kürt ama yüzde 91 AK Parti çıkıyor. Malatya’nın Şehit Fevzi Mahallesi, Hanımın Çiftliği, Melekbaba Mahallesi, Kiltepe gibi mahallelerinde hangi tabanın çoğunlukta olduğunu herkes bilir ama mesela Şehit Fevzi Mahallesini biliyorum, yüzde doksanlarda AK Partiye oy verildi. Birileri özellikle sosyal medyada dillerine doladıkları, bu “Kürt- Türk” seçmeni ağzını bıraksınlar. Bu peşincilik sağlıklı bir kafayı işaret etmiyor. Aksine farklı tepkilerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Yeni hastalıkları beslemek isteyenler bu söylemi dillerine dolar.

AK Parti elbette ülke için önemli adımlar attı. Elini taşın altına attı, boynunu ipe uzattı. Ancak son dönemlerde kullanılan dil, çekici değil itici oldu. Bunu bir tespit olarak alıp, doğruluğunu araştırırlarsa partiye ve ülkeye iyilik yapmış olurlar.

Seçim “koalisyon” dedi.

Çözüm sürecinin asıl aktörü AK Parti bu süreci en sağlıklı hangi partiyle yürütebilir, bu süreç koalisyonlarla yürür mü, bunları düşünmeli. Fakat HDP destekli bir AK Parti hükümeti kurulabilir. MHP desteği alınabilir. CHP hükümet ortağı olmak isteyebilir zira CHP hükümete, öyle görünüyor ki daha fazla yaklaşamaz.

Seçim, her şeyden önce ülkede gelişen bir demokrasiyi ortaya koydu. Yalnız bundan sonra asıl can alıcı provokasyonlar olabilir, buna dikkat etmek gerekir. Özellikle “çatışmacı kafayı” terk etmek istemeyen çevreler, ülkeye zor anlar yaşatmanın hesabını terk etmeyecektir. Hele son Diyarbakır provokasyonundan istediklerini alamayanlar, geçmiş ortamı yeniden canlandırmak isteyecektir. Bu nedenle bir an önce sağlıklı bir hükümet kurulmalı ve bir boşluk oluşmasına fırsat verilmemelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 244
Bu Ay : 244
Toplam : 244

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom