Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ÜLKEMİZ

ÜLKEMİZ

 

Seveni, suçlayanı, suçlananı, dışlayanı ve dışlananı ile yılların karamsarlığını, kargaşasını, hüznünü, öfkesini taşıyan bir ülkemiz var.

Ben bu ülkemin Baskil’inde, meşe ağaçları ve kaysı çiçekleri arasında doğmuşum.

Bu topraklarda ayağıma dikenler batmış.

Bu topraklarda ekin dermiş, güneşin altında derim kavrulmuş, dağlarında pınardan pınara yol almışım.

Birileri bu ülkeyi kendi oyun alanı görmüş ve bana isimler takarak “boşuna uğraşma” demeye getirmiş.

Bugüne kadar boşuna uğraşmadığıma inanıyorum. Yazdığım her yazı, her şiir bana ait ve ülkem kokusu, tadı taşıyor.

Bu benim ülkem; değer veriyor ve değer buluyorum ve bu ülke burada yaşayan herkesin… Hepimizin altında serinlediği bir ağaç gölgesi anısı var. Suyunu avuçlayarak susuzluğunu giderdiği bir pınarı var. Bazılarımızın suyundan içtiği pınar çoraktır ama hayatımızdan izler taşımaktadır ve güzeldir. Güzelliği biz orada bulmuş ve duygularımızın temelini atmışızdır.

Buraya yağan yağmur hepimiz için yağar.

Güneş hepimiz için doğar.

Her birimiz sevdi mi cennet, kızdı mı cehennem kesiliriz. Fakat biz cennet tarafından bakmayı severiz.

Nicedir cehennem bakışlarıyla yol almak isteyenler var.

Nicedir, kendi ellerimizle yaptığımız minderlerimizin üzerine oturup, içimize kin, düşmanlık ve ayrımcılık salan gölgeler var ve biz bu gölgeleri “içimizdeki yabancı” diye tarif ederiz.

Düşünürüz…

Bize göre “bizden olan, bizi birbirimize düşürmez.” Böyle inanmışızdır.

Bize göre “bizden olan, elin tokmağını tutup” davulun sesini başkalaştırmaz, böyle yetişmişizdir. Yabancılaşmayı, birbirimize düşmanlığı kendimize yakıştırmamışızdır. O ki, düşmanlık tohumları ekmektedir, bizden değildir. İçimizdeki yabancıdır.

Bizden olmanın bir rengi, bir dili, bir ahengi, bir güzellik emaresi vardır. Rengimiz insanlık rengidir ve bu renk yaratıcımızdan gelmektedir. Dilimiz insanlık dilidir, kelimeleri ve yazılışları farklı da olsa, bizi bir insanlık kucaklamasına, kardeşlik iklimine yönlendirir. Ahengimiz kardeşliğimizdir. Güzelliğimiz; toprak oluşumuza katkı sunmak için üzerimize sinen ortak hisler, bakışlar ve fark edişlerdir.

Topraktan yaratılmış olmak, aynı ruhun üflenmiş olması ortak kimliğimizdir.

Nicedir “bizden olmayanlardan” bahsedilir.

Bizden olmayanlar var ve bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Kardeşliği yok eden ağaçtan uzaklaşmamız gerekirken, ona yaklaşıyor, ondan yiyor ve cennetten kovulur gibi, kardeşlikten uzaklaşıyoruz, huzur ikliminden kovuluyoruz.

Ülkem; yok edilen kardeşliğin hüznüyle yanıyor.

Her birimizin ayrı ayrı serdiği minderlerimize çöreklenip duran o kötü gölgeleri kovmamız gerekiyor. Gölgeler bizi “birbirimiz için yaşamayı terk etmeye” çağırıyor. Bu çağrı batıldır, dostun sesi değildir. Şimdi doğuda ve batıda, kuzeyde ve güneyde bu batıl sesi, o gölgeyi minderlerimizden kovmamız gerekiyor. Bir daha o gölgelerin altına minder sermemeyi bir yemin olarak benimsememiz gerekiyor.

Yazık ki; kirli gölgeleri tespit ederken, kendi iç kirlenmişliğimizi görmüyoruz. “Her kötü dışarıdan gelir” ifadesini ilke haline getirme inadını devam ettiriyoruz. Bu inat Türkün inadıdır. Bu inat Kürdün inadıdır. Bu inat Arabın inadıdır. Bu inat ülkede yaşayan herkesin inadıdır. Her birimiz çok temiziz, bizi bozan minderlerimize oturan yabancılardır diyeceksek eğer bu inat bitmez. Bu inat bitmeden ülkeme insanlık ve huzur baharı gelmez.

Baharı sevmeyenler olabilir. Kendini beğenmiş bir mevsimin sayıklamalarını yaşar gibi donmayı veya kavrulmayı tercih edenler olabilir. Ama bizim bir ilkemiz var; yaşadığımız yeri “selam yurdu” yapmak vazgeçilmezimizdir. Ülkem neden selam yurdu olmasın?

Ülkemin sefalet manzaraları ortakken, ortak bir ruhla bütün sefalet manzaralarını yok edebiliriz. Antalya’nın susuz köyüyle, Hakkâri’nin susuz köyünü kardeş ahdine alabiliriz. Her ikisinin ortak dilinde kardeşlik bulunur. İzmir’in güneş yanığını, Van’ın altı ay yolu açılmaz beldesinin soğuk yanığıyla buluşturabiliriz. Buzlar erir, yollar açılır, terk edilmişlikler son bulur ve ülkenin her tarafında, kendi ellerimizle yaptığımız minderlere oturan o kahredici gölgeleri kovabiliriz.

Karadeniz’in yağmuru ile iç bölgelerin çoraklığı birbirini kucaklar.

Ankara’nın tarihi ile Diyarbakır’ın surları aynı türküyü söyler. Daha ötesi; biz Japonya’dan Haiti’ye yol alırız. Filipinlerden Şili’nin uç illerine kardeşlik yelkenleriyle yol alan gemiler yürütürüz. Gerekirse gemileri yakarız ama bu durum kardeşliğimizden geri dönülmezliği ifade etmek içindir.

Peygamber, peygamberler dile gelir Anadolu’nun topraklarında ve hepsi “kardeşliğin kıyısı uçurumdur, terk ettiniz mi o uçurumdan önce kimin öne düştüğü önemli değildir zira hepinizi aynı son bekler” diye seslenir.

Ve kendine gelen…

Kendini inkâr etmediği gibi sorunlarını da inkâr etmeyen insanlarıyla bir çıkış yolu arar ülkem. En büyük sorunların kopuşlardan kaynaklandığını öğrenir. Kopmaları kimin veya kimlerin körüklediğini öğrenir. Davası olmayan sefih anlayışların, pespayeleştirmeye çalıştığı neslin düştüğü tehlikeyi görür. Sefihliğin ve pespayeleşmenin inancı kuşattığını fark eder.

Her birimiz, kendisine ait bir “bizden” tarifi yaparken, bizden diye alkışladıklarımızın, bizim alkışlarımızı kendi kirlerini örtmek için kullandıkları ortaya çıkar.

Ülkem derken, bu gölgeler kovulduktan sonra, ötekini zorla aynı tanıma sokmaya çalışmaların bittiği, tarihten kopyalanan kinlerin terk edildiği bir umut yurdu ve her türlü kirlenmeyi dışlayan bir temiz yurt gelir akla ve hiç kimse gönülsüz bir şekilde “ülkem” demez, bütün yürekler, ortak bir gönüllülük ile ülkem der o zaman…

Başta iktidar olmak üzere, halkına yabancı olan bağırmaları bir kenara bırakarak ses verecek muhalefete çağrımız aynı; böyle bir ülke için var mısınız?

Bütün sarhoşlukları ve bencillikleri bir kenara bırakıp, bize yurt kılınan şu ülkede, farklılıklarımızla birlikte ortak huzur iklimidir çağrımız.

Ötesi yoktur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 781
Bu Ay : 5147
Toplam : 5147

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom