Yasemin Katı

Yasemin Katı

ebrar4406@hotmail.com

BU KONUDA YAZMAYAYIM DEDİM AMA…

BU KONUDA YAZMAYAYIM DEDİM AMA…

Kaç gündür ülke gündemini oluşturan bir konudur, masum ve merhum Özgecan. Ve artık, sık sık duyduğumuz, büyük çoğunluğu cinsel suçlardan kaynaklanan, birçoğu cinayetle sonuçlanan cinsel istismar suçları son zamanlarda, sürekli işgal etmekte gündemi.

Acaba neden koca ülke cinsel suçlara odaklanmış durumda? Ve neden ve sürekli başka canlar bu suça kurban gitmekte?

Kadınların; arabanın tepesinde, kamyon tekerinin üstünde, her türlü eşyanın bir tarafında bilumum kadının yaratılışıyla, yapısıyla ne bileyim ilgisiyle alakasız her şeyin üstünde, yanında sadece cinsel yanı ön plana çıkarılarak sunulması ne mantıktır?

                Yapılan yarışmalarda -yarışmacı veya arka figür hiç fark etmez- mecburiyet varmış gibi kadın yarı çıplak sergilenmektedir.

Yayınlanan diziler insanların yıllarını çalmanın yanında, sadece cinsel dürtülere hitap etmekte.

Pornolar çok popüler ve kolay erişilmekte.

Kadın erkek ilişkisini sıradanlaştığı için geçtik, eş cinsel ilişkileri konuşmaktayız artık.

Çizgi filmlerde dahi öpüşmeler aşk sözcükleri, kalpten ve kafadan kalplerin fırlaması v.s.ler…

Hepsi sadece kadınları cinsel obje olarak göstermekte ve tüm bunların neticesinde, herhangi bir vukuat meydana geldiğinde de hemen birkaç sosyal kadın boy göstermekte sosyal medyada.

“Giyimime karışamazsın istediğimi giyerim. İstediğim gibi gezer-dolaşırım. İstediğim şekilde davranır istediğimle istediğim şekilde takılırım.” Tarzı söylemler karşı tarafı; “O halde ben de istediğim gibi düşünüp, istediğim şekilde davranırım.” Gibi yanlış bir düşünceye sevk etmekte.

Herkesin istediği şekilde takıldığı pozisyonlar da işte, bu ve benzeri herkesin canını yakan durumlara mahal vermekte.

Herkes yaşadığı toplumu birey ve beyin olarak temsil ederse olumsuz düşünce ve sonuçlar karşılamaz bizleri. Hemen her gün de kahredici sonuçlarla yüz yüze gelmeyiz.

Kadınların, bir toplumda sadece vücutlarıyla var oldukları algısını yıkacak olanlar yine kadınlardır. Onların haklarını sözüm ona savunanların içerisinde de bazı cıngar tipler vardır. Bu insanlar her dönem ve işte kazançlı çıkarlar maalesef ki. Ve karşılaştığımız her cinsel suçun sorumlusu erkekler ilan ediliyor çağımızda. İtiraz etmeye kalkan erkek de hemen bu cıngarlar tarafından susturuluyor.

Erkeklerin, cinsiyetinden utandıklarını dile getirdikleri bir dönemden geçmekteyiz. Oysaki cinsiyetimizle övünmek veya ondan utanmak gibi bir lükse sahip değiliz.

Minibüsçüler yazı asmışlar her yere “Müşteri namusumuzdur.” Diye. Bu iyi niyetli afişlere bakarken “Herkes kendi namusuna sahip çıksa daha etkili olur.” Diye düşünmekteyim.

Çocuk erkek doğunca, her türlü hakka sahip psikolojisiyle yetiştirilen bireylerin anne ve babalarının parmaklarını da bu tarz vahşetlerde unutmamak gerek tabi.

Günümüzde toplumun büyük bir kesimi, haber yazılarında geçerliliği olan 5N 1K’yı sadece magazin basını için kullanır durumda. Bu haberlerin içeriği de malum. Açılan herhangi bir internet sayfasında ve hatta ödev sayfalarında kenar köşe veya üst tarafta bir yarı çıplak hatta tam çıplak kadın görüntüsü var.

Toparlayacak olursak; günümüz cinsel suçlarına, başta kapitalist anlayışın para kazanma adına kadını bir meta olarak görmesi ve daha çok kazanacağım diye sözüm ona işverenlerin de bunlara prim vermesi ahlaksızlığı ayyuka çıkartır. Yasalardaki boşluklar da cabası. Eğitilmemiş toplum ve köreltilmiş beyinler, kadına sadece cinsel bir meta olarak bakmaktadır. Toplum mühendisliğine soyunan sahtekâr ve riyakâr medya, kadını zihinlerde zavallı ve kolay erişilebilir hale getirmektedir. Sokakta gezen her kadını kullanılmaya hazır bir meta olarak göstermektedir.

Devlet, gerekli kanuni düzenlemelerin yanında,  kamu yararını düşünerek, nesillerin korunması adına, toplumu eğitici- yönlendirici programlar etkinlikler ve projeler geliştirmelidir. İnsanlar ahlaki açıdan eğitilmeli; Allah inancı, ahiret bilinci, insan sevgisi ve saygısı, sevap- günah kavramları kavratılmalı yani insanlar içten gelen engelleyici faktörlerle donanmalıdır.

             Bunlar yapılmadığı takdirde, bu anlayışla öldürülen her masum can da bizim milletçe helakimiz, dolayısıyla da kıyametimiz olacaktır.

 

Yasemin KATI

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 627
Bu Ay : 4184
Toplam : 4184

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom