Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

NELER OLUYOR

NELER OLUYOR

 

Çözüm süreci önemli bir proje, bunu telaffuz etmeye yanaşmayanlar bile farkında ancak bu aralar ortalığı gererek, sanki gizli gündemleri varmış gibi konuşanlar var. Dikkat edilmesi gerekir, süreci akamete uğratacak adımlar ancak şu ülke insanını sömürmek isteyenlerin işine yarar. Özellikle seçim sürecine girilmişken, çözüm süreciyle ilgili kullanılan dil, bana daha fazla seçmene ulaşma çabası gibi geliyor. Böyle bir çaba varsa, hesaplanamayan sonuçlara da yol açabilir, bu da unutlmamalı…

İç güvenlik yasası özellikle 6-8 Ekim olaylarından sonra gündemde. 6-8 Ekim olaylarında yaşanan trajedileri HDP doyurucu bir şekilde açıklayabilmiş değil. Orada “dindar” insanlara yönelik ölümle sonuçlanan saldırıları ve ardından Cizre’de yaşananları merak ediyoruz. Bir yandan, PKK kanadından gelen, bu saldırıları yapanlar haindir açıklaması, bir yandan Cizre’de bir mahallenin ablukaya alınması ve özellikle orada HDP dışında bir partiye yakın vatandaşların ikamet ediyor olması kafa karıştırıcı.

Acaba PKK ve HDP içinde süreci baltalamak isteyen kesimlerle, diğer derin güçler birlikte mi hareket ediyor? Neden seçim sürecinde, kullanılan dil biraz daha gerginleşiyor? HDP adına televizyonlarda konuşanlar neden Cizre’de hala kapatılmadığı söylenen çukurlara ve barikatlara dair özellikle HÜDAPAR tarafından dile getirilen şüphelere doyurucu cevap vermiyor, daha çok “iç güvenlik yasasını” gündemde tutmaya çalışıyor? Mesele seçim mi, seçimde, bu dili kullanarak güçleneceklerine mi inanıyorlar?

Diğer taraftan AK Parti adına konuşan mesela Bülent Arınç’ın söylediği, “HDP bölgede, çözüm sürecinde etkili olacak kendisinden başka bir güç istemiyor” ifadesine bugüne kadar net bir cevap verildiğini duymadım. “HDP ve PKK bölgede yalnızlaşıp, kendisini desteklemeyenlere baskı kurmak istiyor” diyen bölge insanlarının bu iddialarına verilecek bir cevapları var mı?

Barış denilince yalnızca PKK ve HDP çevresinin muhatap alındığı bir süreç mi isteniyor, hedef bu mu?

Bir de Kobani’de yaşananlardan sonra, bölgede 6-8 Ekim olaylarıyla birlikte, bölgenin dindar insanlarına yönelik İŞİD algılı saldırıları tezgâhlayanlar HDP veya PKK içinde kendilerine yer bulabilenlerden mi, yoksa sadece provokatörlerden mi oluşuyor? Eğer provokatörlerden oluşuyorlarsa, HDP ve PKK kendi içindeki, çözüm sürecini akamete uğratacak ve bölgede bir iç çatışmaya sebep olacak bu provokatörleri ortaya çıkarmak için bu güne kadar ne yaptı, ne kadar uğraştı?

Seçim yaklaştıkça, çözüm sürecine zarar verecek açıklamalarda bulunanlar, aslında parti içinde ağırlığı kalmamış ve bu nedenle gündeme gelmek için mi ortamı geren konuşmalar yapıyor? Zira barış zordur, barışa alışmak zordur ve hala çatışmacı ortamı özleyenler hep vardır.

Bu arada partiler yeni bir aday belirleme yürüyüşündeler. Bürokrat istifaları, her bölgenin, hedefinde meclis olan insanları aday adayı olarak ortaya çıkıyorlar. Başta sosyal medya olmak üzere ortalık renkleniyor. Acaba partilerin bu aday adaylarına yönelik tavrı ne olacak? Her aday adayı, uygulanacak kriterleri merak ederken, her biri de “Ankara’da işi bağladığını” ima ediyor. Anlaşılan illerin belirleyici olma yüzdeleri yine eskisi gibi olacak. Merkez isimleri belirleyecek ve seçmen bu isimler için sandığa gidecek. Bari isimler belirlenirken, adayların aday gösterildiği şehirde bir karşılığı olmasına, üretken, projeci ama çatışmacı olmayan insanlardan olmasına dikkat edilse…

Bu aralar, kim hangi aday adayını ekarte etmek istiyorsa, ona yönelik tozlu raflarda kalan dosyaları araştırmaya başlamıştır. Siyasetin hiç sevmediğim, günah araştırıcılığı yaparak, rakip gördüğünü devre dışı bırakmak üslubuna da bir kez daha şahit olacağız.

Neler oluyor sorusunun cevabı, bana göre şu; olan ve olacak olan iyi şeyleri bir süreliğine gölgede bırakacak kötü şeyler oluyor!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 110
Bu Ay : 4476
Toplam : 4476

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom