Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Yarasanın ışığa bakan gözleri

Yarasanın ışığa bakan gözleri

 

Yaşadıklarımız aheste bir savruluşun rüzgârıdır. Biz bu gölgelerin serin mekanlarında oyalanıp dururuz. Bulutla yağmurun rüzgâra karışan gürültüleriyle içimize bıraktığı şarkıların nakaratlarıyla oynaşırız. Her insanın farklı şarkıları vardır. Farklı şiirleri vardır.  Bazıları bunu bir serüvene dönüştürtür. Bazı zaman kiralık özlemleri taşırız. Bir kısmı hayatlarını bir başkasına kiralar. Kiralanan hayatlar kiracılarıyla mutlu olmaya çalışır. Bazıları yoksunluklarının peşinde koşar.  Onun umuduyla umutlanır.  Aslında yaşadıklarımız bir romanın veya öykünün parçasıdır. Herkes kendi öyküsünü yaşar, onu yaşamak için onun peşinde koşar. Bazen bilerek bu serüveni içselleştiririz. Bazen yaptığımız hiçbir eylemini ne anlama geldiğini bilmeyiz. Ama yine de onu yapınca mutlu oluruz. Bazen bildiklerimizle mutlu olurken bazen bilmediklerimizi bilmediğimiz için mutlu oluruz.

Yaşayamadıklarımızla yüzleşmek yaşadıklarımızla yüzleşmekten daha çetrefillidir. Gerçeklerimizle kıyaslanmayan gerçeklerdir. Yaşayamadıklarımız ruhumuza açılan küçük yaralardır. Yıllar sonra bu küçük yaralar ruhumuza acı veren nasırlara dönüşür. Bu kabuk tutan yaralar çoğu zaman içimizde hiç kaybolmayan uhdelerimizdir. Günlük yaşadıklarımız hayatımızın kıyısına sıkışan içimizi didikleyen bir takıntı gibi var olmak kaygısıdır. 

Birey ve toplum var olmak için kendini var eden değerlerin ilmeklerine ruhunu bağlar. O ruh ölünceye kadar çırpınır durur. Çoğu zaman fırsat sayılan gerçeklerimiz gözlerimizden akan ırmaklara dönüşür. Ama biz o suya dokunamayız.  Baktığımız her alana yenidünyalar kuran hayallerimiz dalgalanır. Hayat penceresinde esen rüzgâra dokunan soluğumuzdur. Bir nehrin çağlayan bir şelaleye düşen damlası gibidir.

Bazen istediğimiz olaylar olur. Bu gitmeyen bir hayatın ortasında ellerimiz koynumuzda kalırız. Yapa yalnız kalan hayallerimiz bir gecenin karanlığına anlamsızca atılan zılgıtlarımızdır. Kendi gölgesin de korkan çocuklar gibi ani ürpertiyle yeryüzünde koparız. Koştukça korkularımız bize her an ulaşacak gibi bizi kovalar. Arkamıza bakarız, ürperti hücrelerimize kadar sızar, korkularımız artar. Düşüncelerimiz duygularımız ve bedenimiz yorgunlukta bitap düşer. Soluklanırız ama yine de bir bilinmeze koşarız.  Bizi izleyen gölgeleri kendi korkularımızla örtüşen uçarı sevinçlerimizdir.

     Yaşadıklarımızı birebir hissetmek içimize mühür vuran anılarımızla şekillenir. Bazen hayatımızın dönüm noktası sayılan olaylar vardır. Çocukluk dönemlerinde anlamsız duyguların eşiğinde çırpındığımız dövündüğümüz basit sayılan kurgularımızdır. Gençliğimizde azımsanmayacak delikanlı duruşumuz bize suskun kelebek titreyişleri sunar.  Bu durum içimizi kırbaçlayan kırlangıç kanatlarıyla uçarı bir gülümseyişin ardına sığınmaktır. Eylülün dilinde sonbaharın haberini vermek gibidir. İnsanlığın dökülen tutkuları güz yapraklarındaki sararmış bir muştudur. Ruhumuz şarkılara nakarat olmuş gazellerin sesleri gibidir. Okul sıralarında oturup eğitim ve öğretim görmek bu muştuyu yakamıza asan suskunluğumuzdur.

          Sesli ve sessiz yaşadıklarımız çoğu zaman ruhumuza heyecan verir. Teorik veya pratik olarak hayatı anlamak çok farklıdır. İkisinin arasındaki farkları yaşayarak görmek yağmurun buluttan ayrılmaz şarkısını dinlemek kadar ahestedir.  Heyecanlarımız ve üzüntülerimiz gölgelerin perde arkası gibi hayatımıza çarpıp duran kırılgan bir yelpazedir. Günümüzde çoğu insanlar mükemmel olduğunu sanır, Bugün, bireysel hırsların toplumdaki kimlik bunalımlarını körüklediğini görüyoruz.

          Dindar olan insanlar, ilahi düşünceyi dünyevi işlerine ne kadar alet edip istismar ediyorlar? Meslek sahibi olanlar mesleğinin etiğine ne kadar bağlıdır? Siyasetçiler ne tür bir hesabın içinde nasıl bir kurgunun peşinde koşuyorlar? Bu gibi soruların yanıtlarını bulmak, toplumsal hayata ve hayat etiğine uygun olup olmadığını görmekle mümkün olacaktır.

Bu gerçek; yarasaların karanlıkta ışığa bakması kadar zordur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 441
Bu Ay : 7587
Toplam : 7587

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom