Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

YÜREĞİMİZİ İNCİTEN KELİME

Harfler, kelimeler, cümleler ve mısralar bir araya gelerek bize bizi anlatır. Eğik bükük çizgileriyle içimize dokunur. Bedenimize işleyen haliyle harfler ruhumuza çelişkiler YÜREĞİMİZİ İNCİTEN KELİME

bırakır. Duygularımızı tenimize giydiren yeni denenmiş bir elbise gibi farklı bir tarzın ipuçlarını tanımlar. Aşkın ve hüznün içinde kıvranır. Bazen yassılaşan yuvarlak ve yayvan hale gelen şekiller yumağının zihnimize yakışan şeklidir. Bazı zaman dikleşen görüntüsüyle bir isyanı körükler.  Harflerin uzaya yayılan farklı anlamları vardır. Bize yüklediği bir sevincin veya bir burukluğun içimize aklan serinliğidir. Kelimelerin özgül ağırlığı vardır. Bazı zaman hafif veya daha ağır bir tutkuyu ruhumuzda canlandırır.

           Yüreğimizi sevindiren yaralayan ve inciten kelimeler vardır. Harflerin bir düzen içinde varlığını hissederiz. Ruhumuzu okşayıp bize hoşnutluk verdiği ritimle bir folklorik oyunun gösterisidir. Tenimize değen şekli kelimenin suskun hali değildir. Kelimeler dillenir. Her kelime bir ömür süren dostluğun habercisi olur. Bazen bitmeyen bir kavganın ateşini yakabilir. Bazen imkânsız bir aşkın kıvılcımları olur. Ansızın içimize doğan bir serüveni başlatır. Bazı kelimeler içimize bir tılsım verir. Kelimeleri hoyratça kullanmamak erdemin ve edebin ölçüsüdür. Usul usul bir çiçeği koklar gibi bir bebeği öper gibi kullanmak gerekir.

               Kelimeler kıymetli hazinemiz olan düşüncelerimizin ve duygularımızın sermayesidir. Anlatmak konuşmak içini dökmek nefes alıp vermek gibi hayatın en önemli parçasıdır. Bunun için insanın içine doğan kelimelere tutunması gerekir. Kelimelerin kanatları vardır. O kanatlar çırpınırsa duygularımız düşüncelerimiz havalanır. O kanatlar yorgun düşerse bir bilinmeze doğru savruluruz. Geçmişimiz üç beş harfin oluşturduğu kelimenin küçük dünyasına sığınır. Geleceğimizi oluşturan serüven bir kelimenin gölgesinde büyümeye başlar. İçimizi aydınlatan bir kıvılcım güzel kelimenin kulağımıza dokunan aheste dokunuşuyla oluşur. Her zaman ruhumuzu dinginleştiren bir kelimenin merhametine sığınırız. 

       Bu kelimeler iyi ki var. Bu kelimeler olmasa bunları cümleler halinde itiraf etmesek kendi içimizde boğulup gideriz. Çevremizde bizi seven bize öfke duyan bize gıpta eden insanların bakışlarıyla kelimeleriyle hırpalanırız. Gündelik hayatımızın bize yüklediği sorumlulukların altında eziliriz. Duygularımızın bize bıraktığı yükü taşımamak için bazı kelimelerin arkasına saklanırız. Bu kelimeler yükü içimizden söker alır. Dilimizden çıkan kelimeler adeta o üzerimizdeki ağır yükleri süpürür atar. Bu kelimelerin çağrışımları tenimize yansıyan yakamozların yıldızlara çarpan yankısıdır. Sevdalara ilham veren bir kıvılcımı tutuşturur. Hüzün denizinde yalpalayan bir gemi gibi bilinmez sulara yelken açmış bir umudu anlatır. Kelimelerin gölgeleri ve gövdeleri vardır. Korktuğumuz zaman veya üzüntümüzü sakladığımız zaman bir başka merhametli kelimenin gölgesine sığınırız. Onun gölgesinde soluklanıp yeni bir anlamla harflerin arasına sıkışıp bir zılgıt gibi sessizliği bozarız. Pırıltılı duyguların elbiselerimize yakışan rengiyle eskiden yeniye giden kelime bir doğuştur. Her kişi için farklı bir anlamı taşır. Bir ruhtan bir bedene birçok serüveni başlatır. Bir çığlık gibi insanlığın üzerinde hüznün ve sevincin resmi olur.

          Duyguların düşüncelerin şekil bulup anlam kazanmasını sağlar. Bazen bir kelime içimize öyle bir oturur. O andan sonra bir daha hiç konuşmayız. Bu suskunluk bize bir yığın süslü kelimelerin anlatamayacağı olayları anlatır. Susmak için ve konuşmak için kelimeleri özenle edeplice kullanmak gerekir. Onlarında onurları ve gururları vardır. Onlarında ruhu vardır. Hiçbir şekilde harflerin ve kelimelerin estetiğini bozmamak gerekir.

DR M AKİF ŞAHİN

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 243
Bu Ay : 7389
Toplam : 7389

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom