Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TİCARETTE SABIR

TİCARETTE SABIR

İnsan acelecidir der Kuran, sabrı yaşamak çoğu zaman ağır gelir. Hayatın hemen her alanında, insanın bu aceleciliği göze çarpar ve çoğu hatasının temelinde yatan nedenlerden biri aceleciliktir. Tabi bugün yapması gereken bir işi erteleyerek ense yapması da hatalarının bir başka nedenidir. Her özelliğe belki ayrıca değinmek gerekir.

BİLSAM’ın konuğu olarak Malatya’ya gelen LCW yönetim kurulu başkanı Vahap KÜÇÜK, ticari hayattaki bilgi ve tecrübelerini paylaştığı konuşmasında, maddeler halinde değindiği “yatırımda başarıyı yakalamanın kıstaslarında” ÇİN’de yetişen Bambu ağacının tohum olarak toprağa ekilmesinden ve bu ağaca dair çiftçilerin sabrından bahsetti. Bu konuyu da markalaşmanın nasıl bir sabır istediğine misal verdi.

Çinli çiftçi Bambu tohumunu toprağa eker, gübreler ve sular, ancak tohum o yıl filiz vermez. İkinci yıl yine gübreleyip sularlar, yine filiz vermez. Üçüncü, dördüncü ve beşinci yıl sulama ve gübreleme aynı şekilde sürdürülür. Nihayet beşinci yılın sonunda filiz verir ve altı hafta içinde 27 metre boyuna ulaşır. Ürettikleri üründe markalaşmak isteyenler de, bunun gibi bir sabrı gösterebilmeliler.

Tabi bu konuyu anlatan Vahap KÜÇÜK beyin yönetim kurulu başkanı olduğu LCW markalaşmada başarı gösterdiği için Bambu örneği önemli olmuyor. Bu örnek, LCW markalaşmakta başarılı olsun veya olmasın önemlidir ve olumlu anlamdaki ısrara ve sabra bir örnek olarak alınmalıdır.

Kimi yatırımcıların, bir sahaya odaklanamadıklarını, bir konuda sabırla ve ilkeli olarak yatırım odaklanmasını gösteremeden başka sahalara göz diktiklerini, bunun da başta markalaşma olmak üzere, birçok alanda başarısızlığa yol açtığını dile getiren Vahap bey konuşurken, kaynağını şimdi hatırlayamadığım bir bilgiyi hatırladım.

Şam ile ticaret yapan bir tüccar, peygamberimize gelip artık başka bir bölgeyle ticaret yapmak istediğini, bu konuda ne gibi tavsiyeleri olacağını sorar. Peygamberimiz tüccara, Şam ile ticareti bırakmamasını, Şam ile birlikte hedeflediği bölgeye ticaret yapmasını öğütler. Zira Şam ticaretinden bir kazancı vardır ve hedefindeki bölgenin nasıl bir netice vereceği henüz belli değildir. Oysa günümüzde, kimi örnekler görüyoruz, hâlihazırda kazandığı bir işi ani bir kararla bırakarak, o güne kadar tecrübesi olmayan bir başka işe girişmekte ve ticarette küme düşmektedir. Elbette, işe başlarsın ve “nasip” dersin ancak nasibini nasıl aradığın önemlidir. Araştırma yapmak önemlidir. Üretmeyi düşündüğün malın bölgede veya çevrede bir ihtiyaç olup olmadığına dair bilgi toplamak ve üretim tarzını belirlemek önemlidir.

Bu arada Vahap beyin dile getirdiği maddeleri de buraya alayım: 1-Durumsal liderlik 2-Ortaklık kültürü 3-Kurumsallaşma ve kurum kültürü 4-Odaklanma 5-Teknoloji ve İK’ya yatırım 6-İnovasyon ve değişim 7-Sermaye ve nakit yönetimi 8-Doğru sektör seçimi…

Bir yazar olarak, şu notu da eklemek isterim… Aslında toprağa ekeceğiniz tohumu da araştırmak gerekir. Çiftçi, benim bu toprağım hangi ürüne daha müsaittir diye de araştırmalı. Elde edilen ürün saf haliyle bir değerdir ancak o ürün işlenerek katma değeri daha yüksek ürünler de elde edilebilir.

Son söz olarak, sabır her konuda önemlidir. Doğru bir sabır, işleri daha bir iyileştirmek için önemli bir özelliktir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 387
Bu Ay : 6471
Toplam : 6471

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom