Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Said Çekmegil


Malatya’nın düşünce dünyasında katkısı olan isimler arasında, mesleği terzilik olan merhum Said Çekmegil’de bulunmaktadır.
Ölümünün üzerinden dört yıl geçmiş…
Said ağabey “İslamol Konut” adını verdiği binada otururken, ben de kiracısı olarak komşusuydum.
1989 yılında evlendiğimde, düğün yemeğimi İslamol Konut’un arka bahçesinde verdim.
1994 yılının ikinci yarısına kadar komşu kaldık.
Özellikle yazma yönüyle kendisinden çok etkilendiğimi belirtmem gerekir.
Çünkü gece özel kitaplığındaki çalışmalarına, oturduğum dairenin mutfağı ile merhum Said ağabeyin çalışma odasının duvarı bitişik olduğundan, şahit oluyordum.
O günün şartlarında tek yazı aracı olan “daktilonun” tuş sesleri farklı bir müzik gibi etkilemişti beni.
Şöyle demiştim kendi kendime; yaşı seksene yaklaşan bir insan, dur durak bilmeyip, araştırıp yazıyorsa, ben bu genç halimle uykuya yenik düşmemeliyim.
Öyle de oldu, sanki sözleşmiş gibi, gece yarılarını geçen karşılıklı daktilo sesleri vardı.
Ogün bugündür, bazen günde 3 makale yazdığım oluyor.
Said ağabey komşuluk haklarını gözeten biri olarak kaldı geçmişimde…
İşyerimin olduğu “Büyük Çarşı’da” merhumun da bir bürosu vardı. Yani aynı zamanda büro komşumdu. Orada oturur. Kitaplarıyla baş başa bir zaman geçirir. Gelen misafirlerini karşılar, konuşurdu.
Said ağabey terzilikle geçimini sağlamıştı. Ben kendisine kiracı ve komşu olduğumda mesleğini icra etmiyordu artık.
***
Malatya toplumu ve Türkiye bütünü olarak Said ağabeye baktığımızda, her insanın zihin dünyasında farklı Said’ler dolaşabilir.
Bu da daha çok uzaktan duymaların, bizzat konuşmadan hüküm vermelerin getirdiği bir sonuç olsa gerekir.
Elbette hiç kimse her konuda, yüzde yüz fikir birliği içinde olamayabilir. Karşıdakini eleştirebilir. Bu ayrı bir konudur. Zaten merhum Said ağabeyle konuşmalarımda kendisine katılmadığım konuları iletirdim. Aslında “eleştiriyi de” severdi.
Benim zihin dünyamda; istikrarlı fikir dünyası, okumaları, çalışmaları, Kur’an arkadaşlığı, sünnet-i seniyeye bağlılığı var.
***
Malatya düşünce dünyası ele alınırken, konuşan ve mangalda kül bırakmayanlara yönelik olarak “delilin ne” sorusunu sormak gelir akla. Bu birazda Said ağabeyin üzerinde durduğu bir konuydu. Delilsiz konuşulmasını sevmezdi. Kendisi de konuşurken mutlaka deliller, kitaplardan paragraflar üzerinde düşüncelerini dile getirirdi.
“Delilin ne” ifadesi, aslında kişiyi, sağlam zeminde konuşmaya bir çağrıydı. Ne konuştuğunu, niye konuştuğunu, neye dayanarak konuştuğunu bilmeye ve bu şekilde bir bilinç oluşturmaya yönelikti.
Said ağabeyin öncelikleri vardı. Mesela ilk sorduğu ve öğrenmek istediği şey, ben Müslümanım diyen kişinin namazla olan irtibatı, arkadaşlığıydı. “Namaz kılıyor musun?” sorusunu, özellikle İslâm söz konusu olduğunda konuşan gençlere sorduğuna şahit olmuştum.
Namaz, bilindiği gibi, hesap gününde kula sorulacak ilk şey, insana önce namazı sorulacak. Neden kılmadığı, neden kıldığı namaza itaat etmediği sorulacak.
Said ağabey son dönemlerinde bir rahatsızlık geçirdi. Sonra bazı şeyleri hatırlamamaya ve kişileri tanımamaya başladı. Ama o haliyle bile, kendisini ziyaret ettiğimizde görüyorduk ki Kur’an’la konuşuyor, ayetleri soruyordu.
Rahatsızlığı artınca İstanbul’a hicret etti. Orada kalan ömrünü geçirdi. Ve orada vefat etti. İstanbul’a, öldüğü şehre defnedildi.
24 Temmuz 2004 Said ağabeyin vefat günü…
Öncelikle kendisini rahmet ve hürmetle yâd ediyorum.
Kur’an ile olan arkadaşlığının orada kendisini terk etmeyeceğine inanıyorum.
İnsan giderken ne götürebilir; namazlarını, hayır ve hasenatını, Kur’an ile olan arkadaşlığını, Kur’anı terk etmeyişliğini, yaptığı hayırlı çalışmaları…
Bundan daha güzeli var mı?
Her insanın orada lehte ve aleyhte şahitleri olur. Yukarda saydıklarım lehte şahitlerdir. Aleyhte şahitlere gelince, onları kimse bilemez. Bize lazım olan dostlarımızın lehine şahitlik yapacakları düşünmektir.
Allah hepimize, Namazın, Kur’an’ın, Peygamberin, yapılan iyiliklerin şahitliğini nasip etsin!
Nur içinde yatsın, cennet mekânı olsun…

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 42
Bu Ay : 777
Toplam : 777

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom