Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

CEHENNEM TRENLERİ

CEHENNEM TRENLERİ

İslâm; evvel emirde, insana Allah’ı ve O’nun sınırlarını öğretir. Ahireti hatılrlatır, günah ve zulüm bataklığına saplanması durumunda Ahiret hayatının azap içinde geçeceği konusunda bilgilendirir. Bu doğrultuda baktığınızda, Müslüman’ın felsefesi, insanı azaptan uzaklaştırma çabasıdır. Bir başka ifadeyle, insanı cehennemden uzaklaştırma, cennete yaklaştırma gayretidir. Bir savaşta da, ne kadar “kafir” öldürürsem o nispette cennete yaklaşırım amacı güdülmez, savaşı en az hasarla, en az can kaybıyla atlatılması öncelenir. Mesela Bedir savaşında, peygamberimiz, Mekke’den gelen “müşrik ordusunun” liderlerine gönderdiği elçisine “gidin şunlara söyleyin biz savaşmak istemiyoruz, kan dökülsün istemiyoruz, evlerine gitsinler” demiştir. O sahada “hayır savaşacağız” diyen kişi Ebu Cehildir. Ayrıca İslâm, bütün insanlığa, hem barışın, hem savaşın ahlakının nasıl olması gerektiğini öğretmiştir.

Peygamber aramızdan ayrılmış, bir bakıma toplumun önemli bir kesimi “eski ayarlarına” dönmüş, farklı sorunlar baş göstermiştir. Bu konuda yapılması gereken, yeniden Kitabın buyruğunu peygamberin hayata uyguladığı şekilde, o ayarlara dönmektir. Bu ayarların nasıl olduğuna da, herhangi bir grup tek başına karar veremez. Müslümanların her işi aralarında istişare iledir. İstişare de gelin benim görüşümü onaylayın demek değildir.

Bugünlerde, karşılıklı olarak cehennem trenleri kullanan makinistlerle karşılaşıyoruz. Cehennem trenlerinden birini kullanan kendisini “Sünniliğin temsilcisi” olarak, makinistlerden diğeri, kendisini “Şiiliğin temsilcisi” olarak görüyor. Her biri, bu cehennem trenlerine bindirdikleri insan kadar kendilerini “dindar” görüyorlar. Bu cehennem trenlerinin makinistleri, kullandıkları silahları, karşılıklı olarak tekbirlerle ateşliyor, araçlara yükledikleri veya üzerlerine bağladıkları bombaları, birbirlerinin “parsellerine” girerek, tekbirlerle infilak ettiriyorlar. Bu arada infilak ettiren “cennete” ve bu infilakta ölen “diğerleri” cehennem trenine binmiş oluyor. İnfilak ettiren, cehennem treni makinisti olarak, diğerlerini cehenneme taşıyor.

Ellerine silah almayan gruplar da aynısını, dilleriyle yapıyor. Kendilerinden farklı düşünen kişileri, kendilerini “islâmi özün” temsilcisi olarak gördüklerinden, “tekfir kalıbı” içinde paketleyip, cehennem trenlerine atıyorlar.

Bir bütünlük yakalamak giderek zorlaşıyor. Bir bütün ve ortak bakış yakalayamıyoruz.

Bir Müslüman olarak, insanların genelinin cennet yolculuğu yapmasını isterim. Çabam, hep birlikte cennet yolculuğu yapabilmek üzerine olmalıdır. Ne yapsam da, benim gibi düşünmeyenleri “en kısa yoldan” cehenneme gönderirim düşüncesini sağlıklı bir düşünce olarak bulmam.

Özellikle içinde yer aldığımız bölge, karşılıklı olarak “cehennem tren seferi başlatanlardan” dolayı muzdarip. Bu pek giran bir yük ve fitnedir. Düşünce okulları oluşturup olgunlaştırmak yerine “ölüm okulları” kurup kan kusmayı tercih etmenin bu bölgeye de insanlığa da faydası yok. Bizim görevimiz, öldürmek değil, ölü ruhları dirilişe geçirmek, kirli zihinlerin temizlenmesine çabalamaktır.  Ne yazık ki, ister din, ister ideolojiler üzerinden bölge olarak içine düştüğümüz durum tam tersi, ötekini öldürerek kendimizi çoğaltmak ve çokluk içinde yalnızlaşmak üzerine yaşanıyor.

İçine düştüğümüz bu girdabtan, yalnızca batıyı suçlayarak, bizi birbirimize düşürüyorlar diyerek çıkamayız.  Madem öyle, biz birbirimize düşmeyelim. Farklılıklarımızı tekfir trenleri veya cehennem trenleri için sebep olarak görmeyelim. Siyasi olarak insanlık ve düşünce temelli bir bilinç inşasına gayret edelim. Saf ve temiz niyetli ama siyasi bilinci, düşünce bilinci olgunlaşmamış insanların heyecanını, onları birer ölüm makinesi haline getirmeye kanalize etmeyelim. Bunu hem ideolojiler adına, hem din adına yola çıkanlardan bazıları ihlal ediyor. Bu ihlaller, temiz kavramları amacından saptırıp, tanınmaz hale getiriyor. Tabi iyiliğimizi istemeyen güçlere de malzeme oluyorlar.

Müslümanlar ve bölge insanlarının hepsi el ele vererek şu cehennem treni seferlerini bir bütün olarak iptal etmeli.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 854
Bu Ay : 2383
Toplam : 2383

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom