Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İSLAM DÜNYASINA SALDIRILAR

İSLAM DÜNYASINA SALDIRILAR

 

BİLSAM’ın geçen Cumartesi günü konferansında konuğu Uluslar arası ilişkiler hocası Prof. Dr. Muhittin ATAMAN idi. Geçmişten günümüze İslam dünyasına saldırılar ve Birinci Dünya Savaşının 100.yılında bizi neler bekliyor konularında bir sunum gerçekleştirdi.

Haçlı saldırıları, Moğol istilası, batı dünyasının orta çağ sonrasında, 19 yüzyıl ve yakın dönemde yaptığı saldırılar üzerine konuştu.

Konferans bittiğinde neler anlamıştım konuşulanlardan, bir özet olarak paylaşmak istiyorum

19.yüzyıl sömürgeleştirme hareketleri 1. Dünya savaşı ile neticelendi ve dünya şimdi o savaşın 100.yılında yeni bir dönemece giriyor. O günün sömürgeci güçleri, özellikle Arap baharı ile birlikte başlayan yeni süreci yeniden kendi faydalarına kullanma denemeleri yapıyorlar. Libya’da müdahale ettiler, Mısır’da müdahale edip kendi demokrasi putlarını yediler.

20. yüzyıl yeniden devreye giren ve günümüzde de devam eden sömürgeleştirme çabaları ile önce bilinç sömürgeleştirmesi gerçekleştirildi. Bilginin kullanılması ve bilinç sömürgeleştirmesi çalışmaları, İslam dünyasının bilincini bloke etti ve batı hangi bilgileri servis ettiyse doğu/ İslam dünyası o servis edilen gündemlere kapıldı.

Birinci dünya savaşına götüren nedenler vardı. İlki Fransız ihtilaliyle başlayan süreçte yeni bir model olarak “ulus devletlerin” gündeme dayatılması. Bu çerçevede gelişen “siyasal milliyetçilik” ve sanayi devrimiyle birlikte baş gösteren hammadde ihtiyacı, bu ihtiyacın büyük ölçüde sağlanabileceği bölgenin, ağırlık Osmanlı coğrafyası olmak üzere İslam dünyası olması…

Savaşın sonunda batı dışı dünya parçalandı, batı kendi içinde birlik arayışlarına girişti. İkinci dünya savaşı batıda korkunç bir katliama yol açsa da, batının birlik çalışmaları hızlandı ve sonuçta bugünkü Avrupa Birliği doğdu. İslam dünyası ise parçalanan coğrafyasında, sömürgeci devletlerin birer valisi gibi hareket eden yöneticileriyle, birbirlerinden giderek uzaklaştılar ve bu ülkelerin, özellikle enerji zengini olanları bir ailenin tasallutuna terk edildi. Onlar da bu zenginlikleri yine sömürgeci güçlerin aklıyla yönettiler. Zira bütün İslam dünyası, birinci dünya savaşı sonunda sömürgeleştirilmişti.

Savaşın sonunda, Skys-Pİco antlaşması ile Osmanlı bakiyesi topraklar ve diğer İslam coğrafyası İngiltere-Fransa ve Rusya arasında paylaştırılacaktı. Rusya’daki Bolşevik ihtilaliyle Rusya devre dışı kaldı. Bu paylaşım sonunda geride tek doğal sınır kaldı, o da Türkiye-İran sınırıydı.

Günümüzde Türkiye-İran-Mısır çizgisinde bir birlik sağlanabileceği üzerinde durulur. Mısır’ı sömürgeleştirme işlevinden sonra hiçbir zaman Mısırlılar yönetmediği için Mısır bu formülde yer alamaz. Eğer seçimle yapılan denemede iş başına gelen Mursi çizgisi devam ettirilebilseydi, Mısır bu çizgiye dâhil olabilirdi. Türkiye ve İran’a gelince, oynanan mezhep kartı şimdilik bu birliği de zorlaştırıyor ancak İslam dünyasının muhtemel birliğinin Türkiye-İran ortaklığının gerçekleştirilmesiyle mümkün olur diye düşünüyorum.

1.Dünya savaşı bölgedeki istikrarı bütünüyle yok etmişti. 1. Dünya savaşının 100. Yılında batı, Ortadoğuya yeni bir düzen vermek için yeni tezler üretiyor. Buna “medeniyetler çatışması” formülüyle niyetlendiler. Bunu başaramayınca “medeniyetler içi çatışma” formülünü devreye koydular. Ne yazık ki medeniyetler içi çatışmada epey mesafe kat ettiler. Bu çatışma devam ediyor. İslam dünyasında yaşanan çatışmalar bu formülün ürünüdür. Bu çatışma ile doğal olmayan, yapay kimlik ayrışmaları giderek derinleştirildi.

Bugün Ortadoğu bir geçiş coğrafyasıdır. Aslında çatışmalı da geçse Ortadoğu bir normalleşme süreci yaşıyor. Tepkiler normalleşme tepkileridir. Batı dünyasının giderek kötüleşen ekonomi göstergeleri, onların müdahil olma güçlerini zayıflatmaktadır.

Bu normalleşme aşamasında, Batının dayattığı “Ulus devlet” formülünü devre dışı bırakmak gerekiyor. Zira geleceğin Ortadoğu’sunu inşa etmek, dünün Ortadoğu’sunu canlandırmakla mümkün…

Konferanstan anladığımı özetlemeye çalıştım.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 440
Bu Ay : 6420
Toplam : 6420

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom