Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ATASOY MÜFTÜOĞLU’NU DİNLERKEN

ATASOY MÜFTÜOĞLU’NU DİNLERKEN

Atasoy Müftüoğlu BİLSAM’ın misafiri olarak Malatya’da idi. Önce kahvaltıda buluştuk; akşam, salonu dolduran katılımcılarla konuşmasını dinledik. Yılların birikimi vardı cümlelerinde, kendine has üslubuyla hatırlattıkları, tespitleri vardı. Bir bakıma “ben böyle düşünüyorum, kabul edersiniz veya etmezsiniz” diyerek önemli şeyler söyledi.

Mesela “Müslümanlar bugünkü tarihin öznesi değiller” dedi. Sürükleniyorlar, tayin edilmiş gündemlerin peşinde koşuyorlar, sürükleniyorlar. Böyle olduğu halde, bu gerçeği göremeyip sanki tarihin öznesi gibi bir zanla hareket ediyorlar. Tarihe dokunacak düşünce kuruluşları yok. Madden destekledikleri fikir okulları yok. Haz ve hız peşinde, daha çok kazanıp daha fazla haz üretmek için zaman harcıyorlar ama kazandıklarını, tarihe müdahale edebilecekleri okullar kurmak için değerlendirmiyorlar.

“Müslümanlar geçmişe takılı düşünürken bugünü unutuyorlar” dediğinde, gezdiği illerdeki vakıf ve derneklerle ilgili gözlemlerini aktarıyordu. Bu konuda içine düşülen açmazlardan zülfiyare dokunacak misaller vermeye çalıştı. Bu konuyu açarken Kur’an çalışmaları yaptığını söyleyenlere değindi ve “Kur’an epey zamandır özelleştirilmiştir, kamusal alana yansımaları gözlenmemektedir” ifadesiyle, derneklerin mevcut “Kur’an-tefsir-hadis çalışmalarının hayata yansımaları ne” diye sorulmasını istiyordu. “Yaptığınız çalışmalar geçmişte kalmış söylemlerin tekrarından ibaret, bugüne dair ne var, düşünelim” demeye getiriyordu. Tabi peygambersiz bir “Kuran İslam’ının” tehlikelerinden bahsetmeyi unutmadı.

Ülkemizde ve İslam dünyasında çeşitli isimlerin referans kaynağı olduğunu, hatta rüyaların ve menkıbelerin referans kaynağı olduğunu ama Kur’an’ın referans kaynağı olamadığını anlattı. Bu konuda garip ve tehlikeli bir yozlaşmanın yaşandığını dile getirdi. Kur’an okumalarının hayata yansımadığından dert yandı.

“Dernekler birer okul olmalı, eleştirel okumalar yapmalı ve bu okullar, hayattan kopuk birer inziva haneye, toplanma yerine dönüşmemeli, politik dile kendilerini kaptırmamalı…” diyordu Atasoy Müftüoğlu… Dikkat çektiği hususlar arasında, politik dil ve yansımalarıydı. Siyasetten uzak durmayı değil, politik dile mahkûm bir anlayışın bizi sürükleyeceği yanlışlardan bahsetti.

Yaşadığımız açmazların sonucu olarak, dünya düşünce hayatını etkileyemediğimizi, dünya düşünce okullarının bizimle ilgilenmediğini söyledi. Geçmişte mesela Kardinallerin “acaba bu konuda İbni Rüşd ne diyor” diyerek Endülüse seyahatler düzenlediklerini, bugün böyle bir merkezimizin olmadığını anlattı.

Düşünce dünyası oturmayan bir İslam dünyasının kolay ajite dilebildiğini, kolay provokasyona geldiğini, düşünmeye sevk etmenin daha zor dolduğunu, düşünmeye çağıranların rüya ve menkıbe çağırıcılar kadar, slogan üretenler kadar dikkate alınmadığını ifade etmeye çalıştı. Kişilerin kolaylıkla mübarekleştirilerek, düşünce ve tefekkür hayatının giderek yozlaştığını hatırlattı.

Yaşanan “mübarekleşmeler” neticesinde, herkesin kendine ait parçasının “din” haline geldiğini, getirildiğini, bütünün bir türlü oluşmadığını söyledi. “Dinin yerine, ulus devlet dayatmalarının, mezhep ve cemaat kimliklerinin geçtiğini” anlatırken, öteden beri yer yer dile getirmeye çalıştığımız bir konuyu onun üslubuyla dinledik. Batınilik ve garip bir maneviyatçılığın dinin yerine geçtiğinden bahsetti.

Son olarak şu ifadesiyle bitireyim:

“Varlığımız statükolaşmayı aşmak içinken, tam tersine birileri ne der diye söylememiz gereken doğrulardan vazgeçiyoruz. Ümmete zihinsel yardımda bulunacak dernekler kuramıyoruz. Oysa zihinsel sömürgesizleştirme çalışmaları yapmalıyız.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 752
Bu Ay : 1270
Toplam : 1270

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom