Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İLGİNÇ RASTLANTILAR

İLGİNÇ RASTLANTILAR

BİLSAM’ın davetlisi olarak ilimize gelen TRT muhabiri Mehmet Akif Ersoy beyi dinledik. Mısır, Suriye, yemen, Irak, Libya gibi bölgelerde görev üstlenmiş, başarılıyla çalışmalarını yürütmüş bir muhabir. Anlattıkları önemliydi. Üzerinde kafa yorulması gereken bilgilerdi. Kimi sorulara, kendi yorumuyla verdiği cevaplar da dikkate değer yaklaşımlar içeriyordu.

Bölgede bir Sünni-Şii geriliminin nasıl tırmandırıldığını anlatırken, Irak’ta bazı meslektaşlarının kendisine aktardığı bilgileri salondakilerle paylaştı. Mesela Ramadi’den Kerbela’ya akrabalarını ziyarete giden bir ailenin aracı, ABD askerlerince “kontrol noktasında” kesilir, araç durdurulur, içindekiler indirilir, araçta arama yapılır ve aile tekrar araca bindirilirken, nereye gideceği, Sünni veya Şii, ne olduğu sorulur. Aile Sünni olduğunu söyler. ABD askerleri, belli bir hızla gitmesini, o hızın üstüne çıkması halinde aracın Heronlarca bombalanacağı söylenir. Hesaplanan saatte Kerbala’ya girer araç ve ajanslara bir haber düşer: “Kerbela’da bomba yüklü araçla intihar saldırısı yapıldı, saldırıyı Sünni bir grubun üstlendiği bildirildi.” Araç aranırken, askerler araca bombayı yüklemiş, zaman ayarıyla ayarlamış, hız hesabıyla aile yönlendirilmiş ve araç Kerbela’ya girdiğinde infilak etmiştir. Aynı şey, Şii bir aileye de yapılarak, Sünni bölgede infilak ettirilmiştir. Bu şekilde bir kaos oluşturulmuş ve daha sonra şii-süni gerilimi kökleştirilmiştir. Bu işin arkasında hem ABD hem bazı bölge ülkeleri bulunmaktadır.

Mesela ABD Libya’da kendi istediği oyunu oynamak için, kendi elçisini öldürmüştür. Çatışmalar sırasında, orada bulunan Libyalılar, ABD asker ve elçisini kurtarmak için çalışırken, askerleri kurtarmış ancak, ABD elçisinin sığındığı özel sığınağın kapısının kilitlenip, anahtarının götürüldüğü görülmüş. Zırhlı kapı kırılana kadar saatler geçmiş. Bu arada sığınağını küçücük penceresine tam isabet eden yangın çıkartıcı roket sebebiyle sığınağa boğucu duman nüfuz etmiş ve içerdeki üç kişi, biri elçi, boğularak ölmüştür. Kalabalık kapı kırıldıktan sonra, elçi ve öteki iki kişiyi hastaneye götürmek için canhıraş uğraşırken, medya bu kareleri elçinin linç edildiği kareler olarak servis etmiştir.

Yine Libya’da uluslar arası haber ajansları, Kaddafi’nin uçakları Trablus’u ve halkı, kimi binaları bombaladığı duyururken, söz konusu bölgelerde bir tek uçağın uçmadığına şahit olunmuştur. Medya üzerinden bir algı oluşturularak, istenen hedefe ulaşılmak istenmiştir.

Bu anlatılanlar, bir ülke için medya gücünün ne anlama geldiğini iyi izah etmektedir. Medya gücünüz iyi değilse, dünyayı aleyhinize çevirebiliyorlar. Bu arada Türkiye aleyhine de, üstelik ülkenin öz medyası gibi çıkan kimi medya organlarıyla birlikte bir aleyhte algının oluşturulduğu da açıktır. Bu arada son dönemde Türkiye’nin İŞİD’e silah yardımı yaptığına dair ortaya atılan söylenti ve haberlerin de böyle bir algıya matuf olduğunu belirtmek gerekir. İçte ve dışta, ülke aleyhine ve bu arada hükümet aleyhine bir kampanyayı birlikte yürütenler böyle bir algıyı oturtmak istemektedir. Son Kobani olaylarındaki bazı sahneler, bu algının nasıl kullanıldığına dair bir uygulama alanı olmuştur. Oysa Türkiye’nin İŞİD’e silah yardımı yapması vaki değildir ama bu algıyla ülke ve özellikle mevcut hükümet ve onun başındaki dönemin başbakanı hakkında bir algı geliştirilmek istenmiştir.

Ortada algı operasyonları var. Bu oyuna dâhil olan yerli figüranlar ve dış senaristler birlikte çalışmaktadır. Amaç bellidir. Türkiye’yi “oyun kurucu” pozisyona sokmamak, bunu engellemektir.

Anlatılan ilginç rastlantıları, ileriki günlerde biraz daha netleştirerek, konuşma fırsatımız olabilir. Zira günler geçtikçe oyun biraz daha netleşmektedir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 467
Bu Ay : 3111
Toplam : 3111

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom