Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

DİLİ KIRBAÇLANAN ŞEHİRLER

DİLİ KIRBAÇLANAN ŞEHİRLER

Ortadoğu kanla kurulan medeniyetlerin beşiği büyük bir coğrafyadır. Şehirlerine duvar taşlarına harç olan insanlığın ruhuna sessizlik iksiri içirilmiştir. Bu bölgeye Ortadoğu diye anılmasının bir sebebi vardır. Bu ismi bu bölgeye ne zaman ve niçin kim tarafında verilmiştir? Farklı rivayetler vardır. Roma imparatorluğu zamanında verilmiştir diyenler olduğu gibi. Bazı kaynaklarda bu isim İngiltere tarafında verilmiştir diyenler vardır. Ne zaman kimin tarafından verilmesinin elbette bir anlamı vardır. İsim olarak söylenirken bile kişilerin ruh dünyasında farklı yankılar oluşur. Kelimenin tek başına söylenmesi farklı yansımalara neden olduğu gibi, cümleler içinde ayrı anlamlar oluşturur. Aynı şekilde bu kelimeyi tek başına ya da cümle içinde kullanıldığı zaman anlamı kullanan kişiye ve ait olduğu uyruğa göre farklı anlamlar taşır. Anadolu da ya da İslam coğrafyasının herhangi bölgesinde bir insanın bu kelimeyi kullanmasının anlamı başkadır. Bununla birlikte kullanan kişiye göre ve kullandığı cümleye göre anlamı ayrı olaylara tekabül eder. Aynı cümleyi ve kelimeyi kullanan orta doğunun yerli milletleri din dil kültür farkı olsa bile benzer duyguları taşırlar. Her cümlesinde ve kelimesinde çağrıştırdığı anlam çok farklı değildir. Her zaman bu kelimenin tek başına ve cümleler içindeki anlamı acıyla dolu ve ruhlarımızı yaralayıcı bir yüzü vardır. Basın yayın organlarına baktığınızda yerli milletlerin yayın organlarının temsilcisi ve spikerleri orta doğuyu buradaki şehirleri anlatırken kan ve gözyaşını içselleştirerek anlatırlar. İnsanlarının yaşam öykülerinde söz ederken acımtırak bir serzenişin dile yapışan sergüzeştiyle konuşurlar. Dilleri kırbaçlanmış kan revan olmuş şekilde heceler dururlar. Bu durum sanki bir kadermiş, bu bölgede yaşayan insanların bu kaderi hak etmiş olgusu vardır. Orta doğunun geçmişini anlatırken de yaşarken de böyledir.

Orta doğunun şehirlerinin isimleri dillere pıtraklı bir sancıyla dokunur. Bu ülkelerin ve bu şehirleri dilleri her gün kırbaçlanmaktadır. Şam adeta acıyla dilimize yapışır Halep Hama Humus ve İdlipderi içine hükmeden bir tarihin kavgasını sunar. Bağdat kocaman bir dağılmanın ele güne peşkeş çekilmiş fotoğrafıdır. Sonra Erbil KerkükKobani ve Musul sanki toplanmış bir öfkenin masum yüzüne sinen tablodur. Kudüs kutsallıkla kutsanan tarih boyunca ümmetin kanayan yarası olarak çağları ve medeniyetleri kana bulamıştır.Mısır sembol medeniyetin en eski beşiği, firavunların çağlar boyu anlatılan zulümlerinin insanlığın ruhuna büyü gibi işlenmiş piramitleridir. Trablus Tunus Fas uzak iklimlerin içimize sinen çölüyle benzimizi kurutan Fizan denilen figanıdır. Yemen türküleri çemberimize acıyla hazzın yan yana yaşadığı coğrafyanın diğer adıdır.  Bu bölgelerin insanlarınıngeçmişini bu gününü ve geleceğini anlatanların dilleri kanar. Her zaman yapılan zulümleri endişe ve korkuyla anlatırlar. Günümüzde bu insanlar kurulan medeniyetlerin olumlu miraslarını değil de olumsuzluklarını anlatmak gibi algıları vardır. Bu durum onların bilinçaltlarına yerli ve yabancı sömürgeciler tarafında işlenmiştir.

Batılılar orta doğuyu anlatırken farklı bir dil kullanırlar. Dillerine yükledikleri ton ve ifade tarzı kulaklarımızda ve yüreğimizde sürekli yankılanır. Geçmişin uzayan savaşlarının dünyaya miras kalan intikamını unutmadıklarını yansıtırlar. Hem yazılı metinlerinde hem de güncel basın yayın organ temsilcilerinin ifadelerinde bu bölgeyi sömürgeye açık bir bölge olarak tanımlarlar. Makyajlanmış barbarlıklarını gizleyen demokrasi sözlerinin ardına gizlenir.Batılı liderlerin bu bölgeye bakışı yüreğimizi burkan yüzümüzü hırpalayan şehirlerimize düşen bombaların gölgesinde masum çocukların ağıtlarıyla şekillenir. Barışa ve demokrasi yalanına ait sözleri her zaman çıkarcı yaklaşımlarıyla birliktedir. Bu bölgelerde yaşayan milletleri göz ardı ederek kendi ülkeleri ve milletleri için ne kadar fayda çıkarabiliriz mantığıyla düşünürler ve konuşurlar. Kendi milletlerinin refahı ve güveni neyi gerektiriyorsa onu yaparlar. Bu mantıkla politika üretirler. Bu nokta da yaptırım ve savaş kararları alırlar. Tarihin hangi sayfasını aralarsanız aralayın çoğu zaman bu gibi olayları görürsünüz.     

Orta doğunun tarihini araştırma işini tarihçilere bırakmak gerekir. Günümüzde gelişen olaylar ve bu olayların hayatımız üzerinde nasıl etkiler yarattığını sorgulamak ve düşünmek gereklidir. Yanı başımızda devam eden savaşların ve bu bölgede tezgâhlanan oyunların hayatımız nasıl etkilediğini anlamak gerekir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 654
Bu Ay : 3138
Toplam : 3138

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom