Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

YALANLAR GERÇEKLERİ ALT EDEMEZ

YALANLAR GERÇEKLERİ ALT EDEMEZ

 

Ortadoğu’yu karıştırmaya kilitlenmiş akıl, muvazenesini kaybetmek üzere. Bu akıl hiç de büyük veya süper devlete aitmiş gibi çalışmıyor. Politika ve oyun kurucuları, ihanet üzerine kurulmuş kovboy filmlerindeki aktörler gibi; acımasız, kalleş, hain. Gizli hesapları var. Açık oynamıyorlar. İyi niyetli değiller.

 

IŞİD ile yaratmak istedikleri gerçek karşılıklar üzerinden bölgenin dinamiklerini felç etmek istiyorlar. IŞİD bölgedeki İslâmi ve demokratik uyanışın, derlenme ve toparlanmanın önünü kesmek için, kendileri tarafından icat edilmiş aracı bir kurum. Uzun süreli kalıcı olma gücü ve yeteneği zaten olamaz. Bir örgüt sür git böyle var olamaz. Bu örgütler piyon ve paravan örgütler olarak başka amaçlara hizmet eder. ABD- Siyonist işbirliği ile bu örgüt açık-gizli üretildi ve şimdi de tepe tepe kullanılıyor. Başkanlığının öncesinde ve hemen sonrasında söz verdiği dünya barışına katkı için Afganistan ve Irak’tan asker çekeceğine dair Obama’nın programları akamete uğratıldı. Kısmen direnir gibi yaptıysa da savaş yanlısı olan neo-con kanada karşı sözünü geçiremedi. Obama Amerika’yı da yöneten elinde artık oyuncak oldu. Gıkı çıkmıyor ve kendisinden her isteneni yapma durumuna geldi. Dün açıkladığı IŞİD operasyon planında ruhunun derinliğinde gizleyemediği sıkıntı o esmer teninde karışık dalgalanmalar olarak açığa çıkıyordu. Bana kalırsa ABD, çok da arzu etmediği bir istikamete doğru sürükleniyor ve kamuoyunun da arzusuna uygun talepleri karşılamak için özgür irade ortaya koyma yeteneğini çoktan yitirmiş. Böyle giderse, bu tarzla sürüklendiği maceralar Amerika’nın sonunu getireceğe benziyor. Bir olgun, sakin, kendinden emin devlete yaraşır şekilde politikalar üretse fazla sıkıntı yaşamayacak. Hatta bütün dünyanın takdirlerini bile toplayacak. Ancak bir eşeğin peşine takılan deve kervanı gibi takılmış bir eşeğin peşine, o eşek nereye götürürse koca kervan da o istikamete ilerliyor.

 

Amerika şimdiye kadar, Maliki ve Esad rejimlerine karşı politikalar geliştirerek hem daha risksiz bir yol seçebilir, hem de insanlarımızın sempatisini kazanabilirdi. Bilakis anlaşılamayacak kadar kirli, karanlık, kanlı bir yolu seçerek Esad’a, İsrail’e ve İran’a desteği sürdürme yolu seçti. Bu pozisyon Türkiye’ye karşı durmak anlamına geliyordu. Yani işin özeti ABD ve onu destekleyen güçler, IŞİD üzerinden Türkiye’ye karşı savaşıyorlar.

 

Türkiye IŞİD ile ve onun üzerinden bir savaşın içine çekilmek isteniyor. Ancak hemen söyleyeyim ki, Türkiye’nin vaktinde yaptığı hamleler bu kumpasın birçoğunu boşa çıkarmış durumdadır. Yeni Türkiye, eskiden olmadığı kadar diri bir bilince sahiptir ve son derece uyanıktır. Özellikle Ak Parti yönetimiyle edinilen kesintisiz 12 yıllık tecrübeden sonra Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, Davutoğlu’nun Başbakan olduğu ülke, kolay kolay tuzağa düşürülecek saflıkta değildir. Bugünün Türkiye’si nerede durduğunu, ne yaptığını bilen, kendi içinde güçlü olduğu ölçüde dışarıda da güçlü olan bir ülke. Türkiye içeride ve dışarıda güçlü olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor. Bir şey daha var; Türkiye politika üretiyor, politikalar uyguluyor. Ne demek istiyorum? Dünün Türkiye’si sözde ait olduğu ittifakların özelde de ABD’nin önüne getirdiği her teklife onay vermek, o programlarda figüran olmak durumundaydı. Artık yeni Türkiye oyun kuruyor. Oyunun seyrini, gidişini etkiliyor. Yarının önlemlerini bugünden alıyor. Bakınız biraz da bu çerçeveden olaylara baktığınızda içeride açılım ve çözüm programlarının, dışarıda da Türkiye’yi güçlü kıldığını görüyorsunuz.

 

Açılım politikası, Irak’ta, Suriye’de önümüzde muazzam bir manevra ve ittifaklar alanı açmıştır. Üstelik bu ittifaklar zoraki, dayatmacı değil, doğrudan bölgenin tarihi, kültürel, reel dinamiklerinden beslenmektedir. Açılım başarıya ulaştığı takdirde yarın Irak ve Suriyeli halklar da bizim modelimizi örnek alarak kaynaşacak, kucaklaşacaklar. En yakınlarındaki Türkiye her türlü ayrımcılığı bir kenara itmiş, demokratik, eşit vatandaşlık zemininde siyasi alanda birlikte var olabilmişse, niçin onlar da bunu başarmasın. Bu örnekliğiyle Türkiye barışın, kardeşliğin güçlü öncüsü olarak Siyonistlerin ve ABD’nin kâbusu olmaktadır. Çünkü hep söylediğim gibi onlar bizim aramızda sevgiyi, anlayışı, yardımlaşmayı çoğaltarak var olmamızı istemediler, istemezler.

 

Türkiye kardeşlik açılımını sınırlarının dışına da taşıyarak aslında geniş kitlelerin sempatisini kazanmıştır. Bunlar içinde Kürtler, Araplar, Ezidiler, Süryaniler, Şiiler hâsılı bölgenin tüm farklı kesimleri vardır. Türkiye’ye olan güven ve sevgi bu çevre coğrafyaların ortak paydası gibidir. Ayrıca Türkiye samimi dili ve tutumu sayesinde bir yandan insanların güvencesi olmakta diğer yandan siyasi etkisini artırmaktadır. Bütün bunların başta ticari faaliyetler olmak üzere hayatın her alanına yansıdığı, yansıyacağı tartışmasızdır; sonuçları görülmektedir. Açıkça söylüyorum, Türkiye bölgede oldukça güçlüdür. Bu anlamda Barzani neredeyse Türkiye’ye tamamen bağlı gibidir. Hatta adı konulmamış bir entegrasyon bile vardır.

 

IŞİD bu entegrasyonu bozmak için de düşünülmüştür aslında. Ama ne kadar başarılı olunduğu ayrıca tartışılmalıdır. IŞİD’in ne kadar başarılı olduğuna sonraki zamanlarda dönmek isterim. Ancak kimileri “Madem Türkiye bölgede güçlü, o zaman 49 rehinemizi niçin kurtaramıyor?” diye soruyor. Aslında düşündüklerimin tümünü burada yazmak da istemem. Ama şimdilik şunu söyleyeyim: Merak etmeyin, Rehinelere kurtarılmış gözüyle bakılabilir. Şimdi yine nasıl olur, nasıl oldu diye soracaksınız. Yaptığım okumalar, izlemeler neticesinde rehinelerin şu an IŞİD’den alındığı kanaatine varıyorum. Barzani’nin kontrolünde ve Türk istihbaratının gözetiminde Kuzey Irak’ta bulunduklarını sanıyorum. Merak etmeyin durumları gayet iyi. Eğer istenirse iki saat içinde Türkiye’de olurlar. Olurlar ama bu işlerde zekâ biraz düzayak çalışmaz. Biraz ters düşünceler deneyin isterseniz. Şu Amerika’nın fesatlıkları bir belli olsun bakalım. Uygulamaya konulan fesatlıkların amaçlarından biri de bölgede Türkiye’yi bir batağa çekmek. Akıllarınca asıl bizi durdurmak istiyorlar. IŞİD’i ise bitirmek durumundalar. Çünkü bölgenin dinamikleri harekete geçti. Hiçbir gerçek yalanlarla kamufle edilemiyor. Bugün bizi yok etmek için aramıza saldıkları IŞİD kendi çöküşlerini, sonlarını da hazırlayabilir. Millet neyin ne olduğunu artık biliyor. Öyle bizi de aptallık ölçüsünde saf sanmasınlar!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 615
Bu Ay : 4172
Toplam : 4172

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom