Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Sigara Yasağı

Hikâyesi eskilere dayanır.
Tarihte meşhur bir fasıl açmıştır; Dördüncü Murat döneminde “tütün yasağı” olarak gündeme gelir. Şimdi “kapalı mekânlarda sigara yasağı” olarak uygulanacak. Kısaca Dördüncü Murat’ın yapamadığını bugünkü hükümet yaptı denebilir.
Hatta basında “Dördüncü Muradın Ölüm sonrası Zaferi” olarak yer aldı.
İşin aslı incelendiğinde, Dördüncü Murat’ın tütün yasağı altında, o günün şartlarında zorbalık yapan ve kahvehaneleri yurt edinen kişileri ortaya çıkarmak ve cezalandırmak isteği bulunmaktadır. Başarılı da olmuştur. Ama tütüne memleket sathında bir yasak gelmemiştir.
Benim sigara ve tütüne bakışıma gelince…
Sigaraya öteden beri sempatim olmadı. Ailemden sigara içenlere hep bırakmaları yönünde telkinde bulundum. Hatta hakkımı araya koyup, bırakmamaları durumunda hakkımı helal etmeyeceğimi söylediğim oldu.
Meseleye birçok boyuttan yaklaştım:
Öncelikle sağlık… Sigara içildiği mekânı dumana boğuyor, içmeyeni içenden daha ziyade tehdit ediyor. Kanser dâhil birçok hastalığın besleyicisi… Ve ailenin dolayısıyla ülkenin sağlık harcamalarını arttırıyor.
Önce Erbakan hükümeti döneminde yasağın ilk ayağı atıldı.
O günleri yaşayanlar bilir; toplu taşıma araçlarına bindiğinizde, aracın içi sigara dumanıyla durulmaz hal alıyordu.
Şehirlerarası otobüslerde, yolculardan sigara içenler, mola yerlerinde iner, ihtiyaç giderir, yemek yer, çay içer ama sigarasını otobüse bırakır, otobüse biner binmez sigarasını yakardı.
Yanınızda eşiniz, küçük çocuğunuz, siz ve sözleşmiş gibi, otobüse biner binmez sigara yakan yol arkadaşlarınız…
Bunalırdınız… Kusanların, baş ağrısıyla yol ne zaman bitecek derdine düşenlerin imdadına Erbakan hükümeti yetişti ve toplu taşıma araçlarında yasak başladı. Yolcular rahat nefes, Erbakan dua aldı.
Şimdi kahvehaneler dâhil bütün kapalı mekânlar daha temiz kokacak, yemek yerken lokantalarda kimse sigara solumak zorunda kalmayacak.
Olan şu; bir nefes sıhhat…
Kanuni burada devreye girsin ve “olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diye hatırlatsın.
Bir diğer konu israf; sigara toplumun israf yollarından birisidir. Nice insan çoluk-çocuğunun nafakasından dumana para aktarır.
Geçmiş gün; evimin bulunduğu sokakta, binanın tam karşısındaki “Bakkal Ahmet’e” gittim. Biraz sebze alayım derken, gözüm muza takıldı. Çocuklar küçük, “bir kilo da muz ver” dedim. O sırada alışveriş yapan bir komşu “biz alamıyoruz” dedi. Baktım elinde sigara paketi, yeni almış cebine koyacak.
“Sigaraya kaç lira verdin” diye sordum. “Sekiz yüz” “Peki muz kaça?” Bakkal araya girdi “sekiz yüz” dedi.
Arkadaşa baktım “haklısın” dedi, “bizim sigaraya verdiğimizi siz çocuklarınıza fayda sağlayacak şey alıyorsunuz.”
Bir hesap yaptım o günlerde ve radyoda (Malatya Radyo Selam) programda dinleyicilerle paylaştım. Bin kişi sigarayı bıraksa ve paralarını bir araya getirseler, yılda en azından bir milyon ediyor. Bu rakamı kişi sayısı olarak arttırın, on milyonlar toplanıyor. Alın size yatırım paraları…
Bu fikrimi bir sohbet ortamında paylaşmak istedim. Gayet iyi yaklaşanlar olduğu gibi, bir dostum “senin hiç kötü huyun yok mu” diye tepki gösterdi.
Oysa ben “huylara tepkiyi” konuşmuyordum, israfı ve sağlığa vurulan darbeyi konuşuyordum.
Radyodaki programdan sonra, programı dinleyen ve sigarayı adeta yiyen dinleyicilerden bir arkadaş, radyo elemanlarımızdan biriyle bana haber göndermişti “müdürünüze söyleyin Yeşilaycı mı?”
Neticede toplumsal sağlık açısından çok radikal bir karar alınmıştır. Sağlık giderleri, sigarayla duman giderler toplandığında ülkenin milyarlarını kurtaracak bir karara imza atılmıştır. Sanıldığının aksine, lokanta, kahvehane gibi yerler bu yasaktan olumsuz değil, olum etkileneceklerdir. Şu günlerde herkes kendisine göre ekonomik tedbirler aldığından, bu tür yerlere zaten gitmiyorlardı ve azalan müşteri buradan kaynaklanır. Sigaradan değil. Hatta “sigaradan dolayı” kahvehanelere gitmeyenler/gidemeyenler, bir çay içmek için, daha rahat bir şekilde oralara gidip oturma fırsatı bulacaktır.
Hükümeti, yürürlüğe koyduğu bu karardan dolayı tebrik ediyorum.
Ve daha başka konularda da, vatandaşın alınmasını beklediği “radikal kararların” olduğunu düşünüyorum.
Bütün şehre, ülkeye ve dünyaya sağlıklı, dumansız günler diliyorum.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 77
Bu Ay : 8957
Toplam : 8957

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom