Talip SOYLU

Talip SOYLU

malatyahaberleri@gmail.com

KUSURSUZ YANLIŞ USTALARI

KUSURSUZ YANLIŞ USTALARI

 

“Yeni hükümet kabinesini nasıl buluyorsun?”

Yemek için sözleştiğim dostum, buluşur buluşmaz hemen bunu sordu.

İlginç, o bu konularla böyle yakından ilgilenir miydi?

Sorusunda biraz Ak Parti’ye yakınlaşmış izlenimi uyandırdı.

Oysa öyle biri değildi.

Çok tuhafınıza gitmesin biraz sol eğilimli, enteresan bir şekilde de Gülen cemaatine yakın duruyordu. Karışık bir insandı. ‘Hayatımızda bu kadar karışıklığa da yer olsun canım’ deyip geçiştiriyordum. Karışık zihninden dolayı arayışları, soruları bana ilginç geliyordu. Doğrusu ben de tam bu sebeple, onun üzerinden farklı duyarlıklara bir kalemde ulaşma kolaycılığı elde ediyordum.

“Bana göre yeni hükümet çok dengeli hazırlanmış” dedim.

“Bana kalırsa bir hükümetin dört asıl ayağı vardır. İçişleri, dışişleri, ekonomi ve milli eğitim. Belki bu ayakları içişleri ve dışişleri diye ikiye de ayırabiliriz. Dikkat ettim, Ak Parti politikalarını ana güzergâhına uygun sürdürecek bakanlar değişmedi veya takviye edildi. Bu kabine 2015 seçimlerine, zamanı geldiğinde zaten zorunlu olarak yapılacak değişikliklerle sonraki yıllara geçiş ve sıçramayı yapacak en makul kabine.”

Dotum görüşlerime katıldı. Dahası var, bende bıraktığı izlenimin de ötesinde Ak parti’yi destekler açıklamalar yapıyordu.

“Ne oldu, sen böyle düşünür müydün?” diye sordum. Başladı yakınmaya. Muhalefetin sefaletinden, bitmişliğinden, cemaatin yaptıklarını hazmedememeye kadar anlattı da anlattı.

 

Zaman zaman bunları hep yazıp durduk. Türkiye’de keşke muhalefet değil de iktidar sorunu olsaydı. Sözlerimiz ilk elden pek anlaşılmayabilir. İyi işleyen muhalefet çözümler, çareler, seçenekler noktasında insanımızın önünü tıkamaz. İktidardan çok muhalefet toplumun canlı bilincini, arzusunu temsil eder. Bir yere muhalefet sorunu varsa orada yol gösteren, alternatif üreten zihin tükenmiş, tıkanmış demektir. Tam da şu sıra bizim yaşadığımız gibi. Allahtan İktidar muhalefetin bıraktığı boşluğu da dolduruyor. Yoksa sıkıntı büyüyecek.

 

Onlar yatıp kalkıp böyle vicdanlı, halk iradesine saygılı, kendi içinde istişareye önem veren, genel anlamda seçim ve anketlerle nabzını yokladığı kamuoyunun eğilimlerine itibar eden bir hükümet var. Bakmayın öyle ileri geri boş ve boşboğazlıkla konuştuklarına. Ağzı olan konuşuyor. Muhalefetin muhalefet kabiliyet ve kapasitesi bu kadar. Düşünceleri, programları, görgü ve birikimleri olduğu için konuşmuyorlar. Sadece ağızları var ve konuşuyorlar. Çoğu zaman yalan yanlış konuştuklarını söylememe bile gerek yok. Ne dediklerini bilmiyorlar, bilmez oldular. Sadece ağızları var ve konuşuyorlar. Keşke biraz da düşünceyle konuşsalardı. Keşke bilgiyle, araştırmayla konuşuyor olsalardı. Böyle değil. Böyle olmadığı için de aman yarabbi, çelişkiler, tutarsızlıklar alıp başını gidiyor.

 

Sonuçta muhalefetin hali perişan. Muhalefet dediysem özellikle de CHP’yi, kısmen MHP’yi kastediyorum. HDP bahsettiğimiz hususlarda az çok kendisini toparladı. Yeni niyeti, açısı ve üslubuyla genel olarak bütün Türkiye’ye ümit verdiği bile söylenebilir. Dostumun referandumda Erdoğan’ı seçtiği anlaşılıyor. Ama eğer HDP bu kardeşlik ve demokratik açılımına daha önce başlamış olsaydı kim bilir bu dostum gibi birçoklarının oyunu alırdı diye düşünmeden edemiyorum. Düşünmenin de ötesinde biliyorum.

 

Hadi diyelim ki bizim arkadaş biraz solcu, biraz muhafazakâr değişik biri. Ama bakın burada söylüyorum, CHP içinde hatırı sayılır bir yekûn var ki, onlar kendilerini bu CHP’nin temsil etmediğini düşünüyor. Bu kesim sanılanın tersine belki de CHP’nin en bilinçli insanları. Bir kere kayıtsız koşulsuz solcu, sosyal demokrat ve kesinlikle insan hak ve özgürlüklerinden yanalar. İster başörtü ister Kürt veya alevi sorunu olsun, hiçbir meseleye belli kalıplar içinde bakmıyorlar. Bu kişileri anlamak zor değil. Her meseleye belli kalıplar içinde mi bakmak gerekir? Bu kişiler son derece özgürlükçü ne naif insanlar. Ancak bir şekilde Ak Parti’ye yani iktidara da yakın durmuyorlar. Bunu şunun için söyledim. CHP Ak Partiye fikir ve insan olarak yaklaşmakla başaracağını sanıyor. Bu partide çok derin çelişkiler, çatlaklar oluşturuyor. “Kardeşim” diyorlar, “Ak partiye veya muhafazakâr insanlara yaklaşarak oy hesabı yapmak yanlıştır. Eğer böyle bir yakınlaşma doğru olacaksa gider doğrudan Ak Parti’ye oy veririm. Kendimizi inkâr ederek var olamayız. Bilakis bu yaklaşımlar bizim bakışımızı, duruşumuzu bozmuştur. Bu bağlamda Gülen cemaatine yakınlaşmak, ona teslim olacak ölçüde yakınlaşmak, hem partinin ideolojisinde bir bozulma, yozlaşma oluşturmuş hem de kopmaları hazırlamıştır.” Bu yaklaşım bizce de yanlış değildir.

 

CHP bir başka yapıya benzeyerek var olma komikliğini, gülünçlüğünü bırakmalıdır. Bu yol yol değildir. Bu yol siyaset değildir. Eğer CHP, sıçrama yapmak istiyorsa öyle günübirlik vizyonlarla, çıkar hesaplarıyla politika üretmekten vazgeçmelidir. Şu haliyle asla sahip olamayacağı iktidar için külliyen kendini inkâr etmek yerine, kendine inanarak var olmalı, kendine inanarak kaybetmelidir. Kendini inkâr eden yapıya kim inanır? Ak Parti gibi olursan sana oy veririm diyen yok. Herkes kendi gibi, kendisi gibi olsun. O nedenle de “şu partiye benzemek istediğim için bana oy verin” isteği tüm manasızlığıyla tarihin ve siyasetin boşluğuna düşüp, yitiyor.  Aşağılık ruh hali içindeki kompleks tutum, partide ve partililerde onulmaz yaralara, küslüklere, kopmalara, farklı, köklü arayışlara yola açıyor. Bizden söylemesi.

 

Böyle bir muhalefetin iktidarın işini kolaylaştırdığını sananlar olacaktır. Yakın plandan, dar açıdan bakılınca evet kolaylaştırır. Bu CHP böyle olduğu sürece Ak Parti, fazladan hiçbir şey yapmaksızın 100 yıl daha iktidardır; bunu böyle bilin. Adamların muhalefet adına ortaya koydukları tavra bakar mısınız. Tavır kelimesi yanlış oldu, ‘protesto’ demeliydim. Hayır o da yanlı olacak, muhalif olmak adına Meclis’te yaptıkları kepazeliği görüyor musunuz? Bütün dünya gelmiş orada seni izliyor: Devlet ve millet için en müstesna günlerden biri, ve sen kalkıp anayasa fırlatıyorsun. Sen kalkıp iç tüzük atıyorsun. Bir kadın milletvekili de ayakkabısını atmaktan söz etmişti. Yahu siz atmaktan, fırlatmaktan başka bir şey bilmez misiniz?

 

Hadi siyaset, hadi devlet adabından vazgeçtik diyelim, normal bir aile terbiyesi almış normal bir insan bile bunu yapmaz. Yanlış mıyım? Bu nedir Allah aşkına? Allah’tan devletin önemli bir kademesinde Necdet Sezer gibi, Abdullah Yalçınkaya gibi duyarsız, gamsız adamlar yok da bu provokasyonların bir etkisi olmuyor. Allahtan Yen Türkiye çok sağlam psikolojik, ekonomik ve siyasi temellere oturmaya başladı da bu numaraların olumsuz hiçbir etkisi olmadı. Bunların ne kadar kepaze olduklarının anlaşılması hususunda olumlu etkisi de olmadı diyemeyiz elbette.

 

Bütün bu dertleşmeden sonra dostum “Aynen öyle abi” dedi. “Artık bu CHP’yi sempatizan olarak bile taşıyamaz oldum. Bunlar yanlış yapmanın kursunu mu alıyorlar bilmiyorum. Üzerinde özel çalışsan bu kadar kusursuz yanlış yapamazsın. Yolumuz belli artık”

 

“Ne demek oluyor bu?” diye sorduğumda, bana siyasi, felsefi izahlar yapacağını beklemem boşunaydı. Dost meğer gerçekten yollardan, karayollarından, demiryollarından bahsediyormuş.

“Geçen ay Akdeniz, İstanbul arasında epey dolaşmam icap etti. İnan o yolları, o hızlı trenleri konforlu bir şekilde kullandıktan sonra kendimden, neden bu hareketten uzak kaldığımdan utandım. Hayır arkadaş, ben bu kadar hizmeti gördükten, bu hizmetlerden yararlandıktan sonra nankör olamam. Allah çarpar vallahi.”

 

Başta KeMAL Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP’li hiçbir parti yöneticisinin buradaki ‘nankörlük’ kelimsinin anlam derinliğini anladıklarını, anlayacaklarını sanmam. Değilse Erdoğan’a hakaret etmek üzerine kurulu mitinglerine gitmek için o duble yollardan, o Marmaray’dan geçerler mi?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 774
Bu Ay : 8833
Toplam : 8833

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom