Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

YENİ TÜRKİYE ÜLFET MUHALEFET KÜLFET

YENİ TÜRKİYE ÜLFET

MUHALEFET KÜLFET

 

Yaşadığımız tarihi zamanları küçük hesaplarla anlamaya çalışanlar, kesin bir gerçeklik olarak her an ve her yerde hissedilen Türkiye’nin yeni gerçekliğini anlayamazlar, anlayamıyorlar.

 

‘Yeni Türkiye’ sınırlarını aşan bir gerçeklikle hayatın ta kendisi olmuştur. Biz yıllar önce bir kitabımızda bu olguyu ‘Yeni Türkiye’nin Gerçekleri- Yeni Gerçeklerin Türkiye’si’ başlığı altında kavramsallaştırdığımızda ilginç tepkiler aldık. Laf aramızda kimi yakınlarımız bile, bu sözleri, hoş sözler babından bir edebiyat parçalamak(!) gibi algıladılar. Onların bazılarına göre biz zaten önemli bir tespit ve değerlendirme yapamazdık. Sosyolojik olarak ait olduğumuz veya bizi ait gördükleri sınıf gereği, sözlerimizin bir önemi olamazdı. Kendi kendimize en önemli gördüğümüz düşünceler bile onlar nezdinde değersizdi. Onlara gelince ne söylerse söylesinler mutlaka değerli, önemli olmak zorundaydı. Yaradılıştan ayrıcalıklıydılar. Bu ayrıcalığın önemini ve değerini taşıyorlardı. Yani bir değer kazanmak için senin benim gibi yırtınırcasına çalışmalarına gerek yoktu. Onların söylediği, yaptığı her şey değerliydi çünkü. Çünkü değer onların bizatihi kendileriydi. Değerli olandan nasıl değersiz bir şey sudur etmezse, bizim gibi değersiz olanlardan da asla değer hâsıl olmazdı. Bu tutum ister siyaset, ister düşünce, ister sanat zemininde olsun, gerçek benlikteki hakikati anlayamamanın çürümüşlüğü içinde kendini avutur, kendini kandırır; başka da bir şey yapamaz. Ayrıca kendinden değerli oldukları için seçkinci bir edayla kendilerini üstün görenler yoz ve yobaz benliklerinde çirkin bir vesayet  psikolojisi taşımıyorlar mı? (narsizm ve sadizm bulaşığı hayatlarını kendilerine çok yakıştırırlar )

 

Bunlar yani bizimkiler, vesayetçiliği farklı bir boyuttan, farklı tezahürlerle, farklı komplekslerle yaşıyorlar, yansıtıyorlar. Yalan mıyım, yanlış mıyım? Ayrıca tartışılması gereken bir konu olarak bunu da bir köşeye not edin. Yıllar önce içini doldurarak anlattığımız ‘Yeni Türkiye’ gerçekliğinin bugün vardığımız noktayı neredeyse tam da bizim izah ettiğimiz gibi siyasetin en yüksek katında dillendiriliyor olması bizi memnun etmiştir. Hazır söz buraya gelmişken daha o zamanlar yazdıklarımız çerçevesinde bizleri dinlemek için üniversitelerine, vakıflarına çağıran değerli dostlara dabir kez daha teşekkür ediyorum.

 

İçinden geçtiğimiz süreç Türkiye’nin yeniden kuruluşuna, Türkiye’nin yeni gerçeklikleri ve tarihiyle buluşmasına tanıklık ettiğimiz süreçtir. Bir dev, bir devlet ayağa kalkıyor. Onurla, kudretle, ihtişamla ayağa kalkıyor. Asaletiyle, yüksek bilinciyle, asil heyecanıyla, aklıyla, ruhuyla Türkiye ayağa kalkıyor. Yeni Türkiye kendi bilincimize, kendi ayrımımıza varmamızın bir ifadesidir. Bugün artık yeni bir gündür. Yeni bir dönem başlamıştır. Önümüzde yeni yollar, yeni ufuklar açılmıştır. Bugün aşkımız, aklımız, cesaretimiz, ufkumuz yeni bir boyut kazanmıştır. Ak Parti kongresi Yeni Türkiye’nin siyasi aklının ve becerisinin ileri düzeyde kusursuz işlediğini göstermiştir.

 

Bu kongre, sivil oluşumun, inisiyatifin ve en nihayet sivil örgütlenmenin, ülkenin irade ve idaresinde söz sahibi olma kararlılığının şöleni olmuştur. Artık Eski Türkiye’nin köhnemiş, hantal, kapalı, ufuksuz siyaseti geride kalmıştır. Gün dönmüştür. Bugünler yeni dönemin şafağıyla aydınlamaktadır. Bundan böyle Türkiye anlamsız, saçma ayak bağlarıyla engellenemeyecektir. Fesatlıkları, hainlikleri besleyen kurnazlık, iyi niyetimizi ve bilincimizi besleyen zekâdan yüksek değildir. Türkiye ideolojik hezeyanlarla durdurulamayacaktır.

 

Bundan böyle Türkiye, her birimizin tek tek şahsi veya grup hesaplarını aşan bir yüksek idraktir.  Yüksek amaç, yüksek kudret, yüksek çıkar, yüksek değerdir. Yeni Türkiye’de kimse bu yüksek amaçlardan üstün değildir. Bu yolda ne kimseyi feda ederiz, ne de Türkiye’yi kimseye feda ederiz. Yeni Türkiye ile kavramsallaştırılan gerçekliği iyi anlamalı, iyi kavramalıdır.

 

Yeni Türkiye’nin motoru 10 Ağustosla çalışmaya başlamıştır. 27 Ağustos Ak Parti kongresinde vites yükseltilmiştir. Araba otobana oturmuştur. Bundan böyle Türkiye 2023’e doğru yol almayacak, füze gibi uçacaktır. 28 Ağustos’ta (Bugün. Ben tam da bu yazıyı yazarken) Erdoğan seçilmiş cumhurbaşkanı olarak Meclis’te görkemli bir şekilde karşılanacak, yemin edecektir. Yüzlerce ülkeden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan düzeyinde davetli, ülkemizin ulaştığı saygınlık düzeyini gösterir. Varsın Kılıçdaroğlu “Küstüm oynamıyorum” çocukluğu ile Meclis’e gelmesin. Eee, bu kadar saygı kazanarak yükselen bir Türkiye’yi paçasından tutup aşağı çekmeyi kendine görev bilmiş insanlar da olmalı değil m? Şimdiye kadar onda zaten siyasi bir olgunluk ve birikim görmedik. Bu yan çizmeleri, bu kaytarmaları siyaset yapmak zannettiği sürece sadece kaybetmeyecek, çok yakında silinip gidecek. Nasıl tuhaf bir şekilde geldiyse daha tuhaf bir şekilde gidecek. Erdoğan Köşk’e çıkıp Sayın Gül’den makamı devralacak. Gül devlet nişanıyla taltif edilecek. Ordu birliklerinde 101 pare top atışı ile bu yenilenme kutlanacak. Hiç vakit kaybetmeden Davutoğlu’na hükümet kurma talimatı verilecek. Yarın kabine açıklanacak. Yani Türkiye, cehennemi bir coğrafyanın tam ortasında tıkır tıkır işleyen bir saat gibi yoluna devam edecek. İşte bu yeni Türkiye’nin bir görünümü, bir kesiti.

 

Çok acılar, sıkıntılar çekildi. Hamdolsun, milleti ile bütünleşmiş devletin rayına oturduğunu görüyoruz. Siyasetin millete karşı kurgulanmış merkezi de ekseni de Yeni Türkiye’de değişmiştir. Anormal olanı normalmiş gibi yutturmaya çalışan dayatmacı zihniyet, iflas etmiştir. Türkiye normalleşmiştir, normale dönmüştür.

 

Eski Türkiye’nin yer yer kimilerinde bir kalıntı gibi varlığını sürdüren huysuzluklarını, pis alışkanlıklarını terk etmek gerekiyor. Sistem harekete geçmiştir. Bundan böyle, kişilere, kaprislere, husumetlere endeksli bir siyaset yürütme imkânı yoktur. Bu noktada sözümüz öncelikle muhalefet partilerine ve onların yöneticilerinedir. Ben tam da bunları yazarken Cumhurbaşkanının yemin töreni için Cemil Çiçek Genel Kurul birleşimini açtı. CHP sıraları yine bizi şaşırtmadı. Bu CHP sizleri şaşırtmadıysa bilin ki ortada can sıkıcı bir durum var! Ah ne olaydı bir kez şaşıraydık. Bir kez olsun şaşırtsaydınız. Şaşırtılmaktan mutlu olsaydık. Ne oldu? CHP’li milletvekilleri, belki de aktif siyaset ve muhalefet yapmak adına,  akıllarınca toplantıyı sabote etmeya çalıştılar. Hır çıkarmak, gerilim yaratmak istediler. Yaptıkları kılçık atmaktan, programın düzenini bozmaktan başkası değildi. Bunlar gerilim siyasetini sevmezler ya, onun için böyle yapmış olmalılar. Görünen muhalefetin artık külfet olduğudur. İktidara egemen anlayış ne kadar ülfetse muhalefet de o kadar külfet..

 

Anlayacağınız yine kendilerine yakışanı yaptılar. Erdoğan’ın yeminini olsa olsa birkaç dakika geciktirmeyi siyasi başarı sanan, daha da önemlisi siyaseti iktidarı veya halk iradesini engellemek sanan, Türkiye’yi dünyaya rezil etmek isterken kendisi rezil kepaze olan bu görgüsüz, bu bilgisiz taifeden ne beklersiniz? Niçin görgüsüz dedim? Devlet görgüsü diye bir şey varsa en hafif tabir buydu. Sözüm ona Cumhurbaşkanını protesto ettiler, genel kurulu terk ettiler. Uzun zaman sonra da değil, çok yakın bir zamanda tıpış tıpış gelecekler. Bu tıpış tıpış gelmenin nasıl bir şey olduğunu onlardan iyi bilen olmaz merak etmeyin. Her şeyi bilen ama muhalefet olmayı bilmeyen bu CHP’nin artık bir çözüme kavuşturulması gerekiyor.

 

Türkiye tıkır tıkır işliyor.

Muhalefet çarkı işleyişin düzenini bozuyor.

Muhalefet sisteme ayak uyduramıyor.

Yeni Türkiye’nin sistemini, iklimini, düzenini, değer kodlarını, amacını, gerçeğini kavrayamayanlar, ister muhalefet ister iktidar olsun varlıklarını koruyamayacaklar.

 

Yeni Türkiye’de eski olan değil, güncelleşmemiş, geçersiz ve tutarsız olanlar tasfiye edilecektir. Topyekun bir yenileniş içinde Yeni Türkiye kendinden değerli olduğunu sanmakla vesayetçiliği benlik düzeyinde bir körelme olarak yaşayanları da tasfiye edecektir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom