Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

ÇALIŞMAK BİZİ DİNLENDİRİYOR

ÇALIŞMAK BİZİ DİNLENDİRİYOR,

DURMAK YORUYOR

 

 

Her günün tarihi önemle yaşanması, Türkiye’nin bir tek gününü bile kaybetmeyecek kadar önemli işlerinin olması yüzündendir.

 

Başkaları yaşadıkları günlerin, ayların, yılların acı veya tatlı keyfini yaşayabilir. Keyfin tatlı yanı tamam da acının keyfi nasıl yaşanır diye sormayın. İnsan sadist veya mazoşist bir ruh sapması yaşıyorsa, acı vermekten de acı çekmekten de zevk duyabilir. Beni bu değerlendirmeye iten önemli sebeplerin başında, ülke ve toplumların çektikleri bütün acılara, yıkımlara aklı başında ve ciddi çözüm arayışları içinde görünüyor olmamalarıdır. Ah vah etmek, bütün zamanı çığlıkla, dövünmeyle geçirmek, sıkıntıların giderilmesi için yetmiyor. Başkalarının yardımını ummanın yanında, asıl, insanın kendi kendine yardımcı olması gerekir. Kendine yardımcı olamayana yardım da edemezsiniz. Kendi yolunu açmayanlara, kendi ayaklarıyla yürümeyenlere, bir menzil bir hedef belirleyemezsiniz.

 

Yaşama ve var olma kararlılığında olanlar, ne yapıp edip hayatı derinlemesine ve etraflıca kavrama becerisi gösterenlerdir. Devletler, toplumlar bunu yapmazlarsa, tam da kendilerini o acılar yumağı içine sürükleyen kumpasçıların istedikleri gibi boş ve beyhude şeylerle uğraşırlar. Aptal toplumlara düşman da gerekmez. Daha da fecisi kendi yok oluşlarını hazırlayan, hızlandıran olaylar, hayatlarının realitesi olur. Mezhepçilik, ırkçılık, grup ve cemaatçilik, her türlü taassup, ölümcül hastalık olarak insanların ruhlarını kemirir. Size değer olarak ölümler, sefaletler kalır. O nedenle, hayatı geliştirecek çözümler, çözümleri kolaylaştıracak hayatlar inşa etmelidir. Devletin, siyasetin, her türlü oluşumların öncelikle böyle temel bir düzlemi, temel bir amacı olmalıdır. Bu amaç milli, insani, özel olarak da İslâmî amaçtır. Yaşadığımız bölgedeki hercümerç, karmaşa ve savaşlar, acilen ama gerçekten acilen bütün insanların, insan kardeşlerimizin bu odaklanmayla düşünmelerini, çözüm üretmelerini kaçınılmaz kılmaktadır.

 

Değilse topyekûn bir yok oluşun trajedisini yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Türkiye, bulunduğu yerin ve o yerde hayati önemdeki görevlerinin farkında olarak zamanla yarışıyor. Türkiye çözüme odaklı olarak hayatın heyecanını yeniden keşfetmenin hızı, coşkusuyla bir tek gününü bile heba etmek istemiyor. İşte bu yüzden her günün tarihi önemle yaşanması, Türkiye’nin bir tek gününü bile kaybetmeyecek kadar önemli işlerinin olması yüzündendir. Durum böyle olunca küçük veya büyük adım olmuyor. Her ayrıntı geneli etkiliyor. Kaldı ki, ülkemizde her gün yeni, güzel, büyük şeyler oluyor. Türkiye kendine geldi. Açıldıkça açılıyoruz. Koştukça açılan Osmanlı atları gibiyiz. Adeta dinlenmek için yoruluyoruz. Çalışmak bizi dinlendirir oldu. Durmak bizi yoruyor. O nedenle “durmak yok yola devam” diyoruz. Başkaları hareket edince düşebilir. Biz durunca düşeriz. İhmallerin, ilgisizliğin, vurdumduymazlığın, derin uykunun tarihle aramızda oluşturduğu mesafeyi kapatmak için koşmak, sürekli ilerlemek, akmak, yıldırım gibi akmak zorundayız.

 

Ahmet Davutoğlu’nun Ak Parti genel başkanı ve Başbakan olarak belli olması, bir ideal olarak Yeni Türkiye’nin ateşlenmiş bir roket gibi 2023 hedefine kilitlendiğinin ifadesidir. 12 yıllık zorlu derlenme, toparlanma döneminden sonra şimdi, Türkiye asıl sıçramasını yapmak için bir saat bile kaybetmeye tahammülsüz gözükmektedir. Daha ileri, daha yüksek sıçramalar için geçen dönemde salındıkça salındık, gerildikçe gerildik. Kabinesiyle birlikte Ahmet Davutoğlu hükümeti, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada derin stratejik hedeflerle ve geniş bir vizyonla var olacağı anlamına gelir. Artık Türkiye başbakanının sadece yol, okul, baraj yapma işiyle uğraşma dönemi geride kalmıştır. Onlar artık sisteme bağlanmış rutin işlerdir. Bundan böyle Türkiye başbakanı, dünyanın gidişatı ile doğrudan ilgilenecek, olabildiğince etkin olacak bir aktördür. Ardında sadece 75 milyon değil, çevresel yoğunluklarıyla birlikte yüzlerce milyon Müslüman ve mazlum vardır.

 

Yeni Türkiye gerçekten yeni bir dönemle var olmaktadır. Bakış açıları, paradigmalar, değerler, denklemler değişmek zorundadır. Beklentiler, hedefler, iddialar, ilişkiler değişmek zorundadır. Türkiye değişmiştir. Değişme kararlılığı göstermektedir. Bir anlamda 2023’e kadar programını belirlemiş, hedefine kilitlenmiştir. Sistemin muhalefet ayağının da işleyişe uygun olarak kendini yenilemesi, yeni durumlara hazırlaması gerekir. O takdirde gücümüze güç katılacaktır. Bünye daha sağlıklı ve kabiliyetli olacaktır. Ancak mevcut halleri beklentileri karşılama yönünde bir umut vermemektedir.

 

Muhalefetin yenilenmesinin tek yolu, ötenazi yapması değil ama ‘ölmeden önce ölmesi’dir. Kur’an’da geçen, dini ve tasavvufi bir kavramsallaştırma olarak kullanılan bu metaforun ne demek olduğunu ayrıca tartışmalıyız. Ancak ölmeden önce ölmek gerçek anlamda bir yenilenmedir. Gerçek anlamda yenilenmeyenler yenileyemezler. Ölmeden önce ölmek gerçek anlamda gerçeğe uyanmak, gerçeğe dirilmektir. Muhalefet eski saltanat günlerinin etkisiyle yaşadığı rüyasından uyanmamak için bir türlü gerçeğe gözünü açmadı, açmıyor. Muhalefet Türkiye’nin çok uzağında mı kaldı? Hayır, dışında kaldı. Muhalefet farklı bir değerlendirmeyle Yedi Uyuyanları yaşıyor. Uyanması lazım. Bunun nasıl olacağını biliyor değilim. Ama mevcut model, üslup, içerik ve formatla olmayacağını biliyorum.

 

 

Ak parti kongresi, ardından seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın Meclis’te yemin töreni, üst düzeyli yabancı konuklar, vakit geçirmeden kurulan hükümet, CHP kurultayı…Türkiye ne hareketli ve dinamik bir ülke. Heyecan hiç eksik olmuyor. Mermi hızıyla akıp giden gündemi izlemek, gündem oluşturmak için son derece çevik, hızlı ilgilere ihtiyaç var.

Önümüzdeki günlerde bütün gözler yine Türkiye’nin üzerinde olacak.

 

Tarihi ve reel sorumluluklarıyla çevresiyle ilgilenen ülke elbette ilgi odağı olur.

Türkiye bütün bir çevresine hayat verecek bir dünya inşa etmektedir.

Yeni dönem hayırlı olsun.

Yolun açık Türkiye.

Yoluna çık Türkiye.

Hadi Bismillah.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 542
Bu Ay : 7688
Toplam : 7688

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom