Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

AYDINLIK TÜRKİYE’NİN MUHALEFETİ KARANLIK OLAMAZ

AYDINLIK TÜRKİYE’NİN

MUHALEFETİ KARANLIK OLAMAZ

 

Çok önemli olduğu için CHP’yi gündemimizde tutuyor değiliz.

Türkiye çok önemli olduğu için CHP’yi konuşmak durumunda kalıyoruz.

Değilse bu partinin mevcut hal-î pür melâli, muhalefet adına Türkiye’ye ümit vermiyor. Türkiye seçeneğini çeşitlendirmesi bakımından, muhalefetini gözden geçirmek durumundadır. Şimdiye kadar bu alanda ciddi bir restorasyonun yapılmama sebebi, öncelikle gerçek siyasal karşılığıyla iktidar olgusunun kendi yerini doldurmasını beklemek olabilir. Ama şimdi iktidar kendi yerini almıştır, muhalefet de kendi yerinde olmak zorundadır. Seçilsin veya seçilmesin yıllar boyu kendisinde bir hak olarak gördüğü iktidar ayrıcalığı ve nimetlerini elinden kaçıran CHP muhalefeti, var olmak istiyorsa bile, yeni Türkiye’nin gerçeklerine uyanmak, yani yeni gerçeklerin Türkiye’sini anlamak zorundadır.

 

CHP, bırakınız Türkiye’yi, kendisi için bile niçin ve nasıl muhalif olmasının sebep ve gerekçelerini anlayamıyor, anlatamıyor. Muhalefet olarak kendisini var kılması gereken dayanaklardan yoksun.

 

Seçimle kazanılan iktidar alanından kovulduktan bu yana nasıl ve niçin muhalefet olması gerektiğine bir türlü cevap veremiyor. Ciddi olarak cevap da aramıyor. Eğer böyle bir arayış içinde olsaydı insanımız onun samimi sıkıntısını, samimi arayışını bile karşılıksız bırakmazdı. Türkiye üzerine ve Türkiye üzerinden gönül eğiliyor. Manasız zihin gurultularıyla milletin sinir uçlarını kışkırtmaya çalışıyor. Modası, dönemi geçmiş kimi hassasiyetleri canlı tutmak istiyor. Laiklik, Kemalizm, Devletçilik, Ulusçuluk, Çağdaşlık gibi ne olduklarını kendilerinin de bilmediği meseleleri ısıtıp ısıtıp millete yedirmeye çalışıyorlar. Son zamanların argo tabiriyle yerseniz. Hayır, millet bu yalanları, bu boşboğazlılığı, bu zokayı yutmuyor. Milletin karnı artık böyle ideolojik yalanlara tok. Hem sonra bu boş laflar, içeriksiz sloganlar karın doyurmuyor.

 

CHP ruhen, fikren bitmiş vaziyettedir. Dönemi geçmiş, müzelik bir eşya gibidir. Her şeye rağmen, toplum ve zaman içinde hiçbir reel karşılığı olmayan düşünceler etrafında bile kenetlenme olsaydı belki bir umut ışığı olacaktı. Her şeye rağmen o düşünceler üzerinden bir çözüm, bir politika üretilseydi alternatif olma şansını sürdürebilirdi. Ama CHP bir şey olamadığı gibi asıl kendisi olamadı. Her defasında halka karşı konumlandığı yeri tahkim etmeye çalıştı. Başı her zora girdiğinde halka şirin görünme yalancılığına ve yalakalığına başvurdu. En son Cumhurbaşkanlığı seçiminde yıllarca karşı olduğu değer ve kesimlere sığınarak var olacağını sandı. Dikkat ediniz “kazanacağını sandı” demiyorum, “var olacağını sandı.” Çünkü bu CHP, ebediyen kaybetmenin, kendisi için artık kader olduğunu biliyor. Onlar için kazanmak, bundan böyle daha fazla kaybetmemek olacaktır.

 

Daha az yitirmeyi kazanç sayan bir zihniyet demokratik yolda bir engel bir tıkanma meydana getiriyor. Demokratik işleyişin en yoğun en canlı olması gereken muhalefet güzergâhında derin bir yanılgı oluş(tur)uyor. Hiçbir etkisi görülmeyen varlığı, gerçek, etkin muhalefetin çıkmasını de engelledi.

 

Aslına bakarsanız millet muhalefet olma görevini bile Ak Parti’ye verdi. Çok ilginç ama bu nasıl oldu biliyor musunuz? Muhalefetin aklı başında denetimini üzerinde hissedemeyen Ak Parti, kendi sorgu ve denetim mekanizmasını kurdu, geliştirdi. Varsın bir dediği diğerini tutmayan CHP genel başkanı, Erdoğan için ‘diktatör’ iftirasını atsın. O diktatör dediği kişi hem ülkede hem parti içinde hiç görülmediği kadar demokrattır. Parti içinde hemen her önemli kararı tüm partililerle istişare ederek, onlara danışarak, hatta yaptığı anketlerle bütün Türkiye’ye danışarak alıyor. Ya kendisi? Kurultayda adaylığını ilan eden Muharrem İnce, geçenlerde bir televizyon programında, “Ekmeleddin Bey’in adaylığından, açıklandığı son ana kadar hiçbir partilinin haberinin olmadığını” söyledi. Bunun üzerine başlayan huzursuzluk ‘Tıpış tıpış gidip oy kullanacaksınız” denilerek yatıştırılmak istenmedi mi? Şimdi bu kişi demokrat, Başbakan ve Ak Parti diktatör olacak öyle mi? Daha fazla gülünç duruma düşmeyin. Çizgi film gibi, karikatür gibi olduğunuz yeter. Millet gülme ihtiyacını, doldurduğunuzu sandığınız muhalefet sahnesini izleyerek gidermek istemiyor.

 

Biraz ciddi ve tutarlı olun. Bu işler çocuk oyunu, oyuncağı değil. Şaka mı yapıyorsunuz? Hamlığı, çiğliği, herkesi aptal yerine koyma aptallığını bırakın Artık biraz olgunlaşın. Hayatın her alanının ve elbette hakkına düştüğü kadar siyasetin de kaldıracağı bir şaka payı vardır. Ancak siyaset, bu kadar şakayı, şakadan yaşamayı daha da önemlisi içeriksiz, düzeysiz şakayı, tehlikeli oyunu kaldıramaz. Eğer bu huylarınızdan vazgeçmezseniz galiba millet kesinlikle ve ebediyen sizden vazgeçecek. Galiba iktidar şeması tam anlamıyla sağlandığına göre sizin de tezkere alma vaktiniz geldi. Siz gidersiniz, yerinize başkaları gelir. Bu Türkiye için zor değildir. Hele “yeni Türkiye” için hiç zor değildir.

İster iktidarda ister muhalefette olsun, yeni Türkiye, aklıyla, ruhuyla canlı, diri, çevik olmak zorundadır.

Yeni Türkiye ciddi, samimi, heyecanlı, iyi niyetli olmak zorundadır.

 

İyi niyetli Türkiye’nin kötü niyetli muhalefeti olamaz.

Diri bir Türkiye’nin ölgün, cansız muhalefeti olamaz.

Umutlu Türkiye’nin umutsuz, sevgi dolu Türkiye’nin nefret eden, ufuk sahibi Türkiye’nin dar görüşlü, açık Türkiye’nin kapalı, aydınlık Türkiye’nin karanlık, ilerici Türkiye’nin gerici muhalefeti olamaz.

Akıllı, mantıklı, duygulu, heyecanlı Türkiye’nin, saçma sapan muhalefeti olamaz. Türkiye, hızla yol aldığı amaçlarına ilerlerken, hem sözde muhalefetin ayak bağından kurtulmayı hem de farklı, tutarlı, geçerli çözümler üretecek muhalefetini kurmayı da bulmayı da bilir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 864
Bu Ay : 1382
Toplam : 1382

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom