Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BABAMIN VEFATI VE 3.GÜN

BABAMIN VEFATI VE 3.GÜN

 

Geçen hafta babam rahmeti rahmana kavuştu, vefat etti. Öncelikle cenazeye gelen, taziye için gelen, gelemeyip telefon eden, taziye mesajı yazan bütün dost ve arkadaşlara teşekkür ederim. Rabbim onların da, siz değerli okuyucularımın da geçmiş gitmiş yakınlarına rahmet eylesin.

Taziye vesilesiyle bir kez daha gördüm ki, babamın bize en güzel mirası, güzel bir isimmiş. Gerisi önemli değil… Şükür onun adını anıp da kötü bir halinden dem vuran olmadı. Bazı kardeşler “biz şahidiz ki, o İslâm’ı, Müslümanları sever, İslâm davası için kafa yorardı. Komşuluk haklarını ihlal etmezdi.” dediklerinde, ölüm üzüntüsünün yerini, farklı bir huzur alıyordu.

Rabbim rahmetiyle karşılasın, kardeşlerin şahitliğini kabul edip, mekânını cennet eylesin… Kaç yaşında olursa olsun, bu dünyayı terk eden bir babadır ve geride yaşları küçük olmasa da yetimler bırakır. Babanın yeri hep boş kalır, aranır.

Asıl dile getirmek istediğim şey 3. Gün merasimidir.

Babamın taziyesinde, bazı arkadaşlar telefonla, bazı dostlar taziye yerinde “3. Gün ne zaman, mevlit nerede olacak” diye sordular. Ben de “3. Gün mevlidi diye bir İslâm kaidesinin olmadığını, bu örfün çoğu ailenin durumunu daha da güçleştirdiğini” söyleyerek, böyle bir merasimin olmayacağını, bilahare, çevremizde tespit etmiş olduğumuz, mağdur yakınlarımıza, babamın hayrına bir şeyler vereceğimizi söyledim. Ben bunları söylediğimde, taziyede oturanlar, o ana kadar duymadığım şeyler söylediler: “ Doğrusunu yaptınız, bazı aileler 3. Gün merasimi için bankadan kredi çekiyorlar, sonra da onu ödemek için bir yıl boyunca zorluk çekiyorlar.”

Şaşırdım. Üzüldüm, böyle bir örfü kimin adeta bir mecburiyet haline getirdiğini içimden sorguladım. Bu örfün mutlaka konuşulması gerekir dedim. Müftülük, ilgili kişiler, yazılı ve görsel basın, böyle bir mecburiyet örfünün olmadığını, bunun din olmadığını işlemeli ve anlatmalılar. Her aile gücü nispetinde, ölenin hayrına, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunabilir veya ölenin ailesi muhtaçsa, çevredekilerin o aileye yardım etmesi gerekir, bilgisi dile getirilmelidir.

3. gün merasimini bir din gibi işleyip duranlar varsa, düştükleri yanlışlık hatırlatılmalıdır.

Dinde böyle bir başlık yok… Sadece bir insanın taziyesinin, duyan kişi açısından üç gün olduğu, duyduğu bu üç gün içinde, taziye vermesi, yakını vefat eden aileye gidip vefat eden için dua etmesinin güzel bir davranış olacağı bilgisi vardır.

Tabi özellikle Malatya’nın bir ilçesinde, vefat eden kişinin ailesinin rızası alınmadan, komşuların, vefat edenin ahırına girdikleri, hatta mesela adamcağızın yalnızca bir öküzü veya ineği varsa, onu boğazladıkları, kavurma ve pilav yapıp taziyeye gelene yedirdikleri, adamın geride bıraktığı çocuklarının, belki de tek maddi dayanağını bu şekilde yok ettikleri dile getirildi. Oysa ölü evinin kimseye yemek verme gibi bir halinin olmayacağı, üç gün boyunca komşuların o eve, ev halkına yemek götürmeleri gerektiğini unutmayalım. Eğer bir örf varsa ve yaşatılacaksa, bu örf yaşatılmalıdır. Komşular çok istiyorsa, güçleri de varsa, kendi imkânlarından taziye evine yemek yaptırmalı.

Dilerim Malatya halkı bu yanlış örfü daha fazla zorlayıp, gücü zaten sınırlı olan aileleri bir mecburiyet hali içine sürüklemeyi terk eder.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 80
Bu Ay : 5274
Toplam : 5274

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom