Talip SOYLU

Talip SOYLU

malatyahaberleri@gmail.com

ALÇAKLIKTA İĞRENÇLİKTE SINIR TANIMIYORLAR

ALÇAKLIKTA İĞRENÇLİKTE SINIR TANIMIYORLAR

 

Düşmanlarımız bize son darbeyi vurmak istiyorlar.

Kimseye düşman olmadığımızı bin defa söyledik.

Biz kimseye düşman değiliz. İnsanın ‘başka’ olması, bizim ona düşman olma sebebimiz olamaz. Bilakis başka’lık onu, onun aracılığıyla varlığı, Allah’ı sevmemizin sebebi olabilir. Başkası bizim için düşman değil dosttur.  Başkası bize cehennem değil cennettir. Şimdi biz bu cümlelerle ebedi ve mutlak bir barıştan söz ediyoruz. Biz her şeye, herkese dostuz.

 

Allah’ın yarattığı hiçbir şey gereksiz değildir. Allah’ın yarattığı hiçbir şeye ne hasım, ne düşman olabiliriz. Onu sevmeyebiliriz ama asla nefret etmeyiz. Ondan hoşlanmayabiliriz ama asla ortadan kaldırmak istemeyiz. Bizim varlığımız bize bu hakkı vermez. Varlığımızın amacı yok etmek için değildir. Sadece insanları değil, havayı, suyu, ağaçları, hâsılı bu doğayı da yok edemeyiz. Biz Müslümanların onlara karşı da özen gösterme sorumluluğu vardır. Hasbelkader ve mecburen bir savaşa girmek durumunda kalırsak kasıtlı ve bilincinde olarak savaş hattında olanlara karşı savaşır ve fakat o coğrafyanın ağaçlarına, hayvanlarına bile azami dikkat gösteririz.

 

Geçelim bunları alevlerin içinde olsak bile, bir kişinin elinde silah yoksa ve bize hamle niyeti taşımıyorsa biz ona bile kötü niyet besleyemeyiz. O kişinin hakkında art niyet taşımaz, kötü düşünmeyiz. Aksi ispat edilene kadar o kişi suçsuzdur ve insan olarak bizim kardeşimizdir. Biz o kişiyi -velev ki bir savaşçı olsun- korumamız altına alırız. O kişi bizim yanımızda güvende olmalıdır. Biz insanların, toplumların güvenliği, huzuru için var olduk, var olmalıyız. Hacc Suresinde müminlerin savaşma gerekliliği, her türlü farklılıkları, hak ve özgürlükleriyle insan toplumlarının özgürce yaşamasını temin etmek, sağlamak olarak belirtilmektedir. Bu bize yüce bir emirdir. Bunun dışında davranış mümince bir davranış olamaz. Mümin başkasının, kim olursa olsun başkasının güvenliğinin teminatıdır. Başkasının, dilini, dinini, inançlarını rahatça yaşama, teşebbüs ve ticaretini rahatça yapma imkânını elinden almaz hatta çoğaltır, genişletir. Biz böyle inanırız. Bu inanç bizi bütün varlığa dost kılar. Biz dostuz, ‘sadece dostuz’ derken açımızı, alanımızı çok geniş, olabildiğince geniş tutuyoruz. İşte tam da bu sebepten dolayı yok etmek, ezmek, fitne, fesat ve zulmü yaygınlaştırmak isteyenlere şiddetle, kararlılıkla karşıyız.

 

Eğer zulme karşı olmazsak mazlumdan yana olmamızın kıymeti kalmaz. Eğer baskıya karşı olmazsak özgürlüklerden yana olmamızın kıymeti kalmaz. Eğer işkenceye, işgale karşı olmazsak barıştan yana olmamızın anlamı kalmaz. Eğer nefrete karşı olmazsak kardeşlikten yana olmamızın manası kalmaz. Biz bu tutumumuzu belirlerken saf insan temelli ve insanî gerekçelerle hareket ediyoruz. İlahi hüküm ve hikmetler de bu tutumu önerir. O nedenle zalim kim olursa olsun ona karşı olmak durumundayız. Ve yine aynı sebeple mazlum kim olursa olsun ona yardımcı oluruz. Bizim insanlık anlayışımızın, bizim adalet ve barış anlayışımızın temeline bu hassasiyetler vardır. İnsanın farklı bir din, inanç veya düşüncede olması, sırf bu sebeple onun mahrum bırakılması veya ödüllendirilmesi anlamına gelmez. Zalim Müslüman da olsa ona şiddetle ve kesin bir tutumla karşıyız. Mazlum Yahudi de olsa Ezidi de olsa ondan yanayız.

 

Aynı yürekliliği, aynı açık kalpliliği başka kavimlerden başka inançlardan insanların gösterdiğini biliyoruz. Onlar bizim has insan kardeşlerimizdir.

Bu anlayışın tekrar güncellenerek hayata katılması gerekmektedir. Bu anlayışın canlı kılınması hayatın ve medeniyetin canlı kılınması anlamına gelecektir. Bu anlayış ölü bedenlerimizi tekrar diriltecek, canlandıracaktır. Değilse bırakınız farklılıkları kendi kendimizi en feci yöntemlerle öldürmekten bile zevk alacak kadar sapkınlığın kör kucağında perişan oluruz. Bugün Ortadoğu’da mesela Irakta yaşadığımız buna örnek değil midir? Bu IŞİD’in yaptıklarının akılla, izanla, vicdanla, dinle, adaletle, imanla izah edilir yanı var mıdır? Bu vahşet bizim toplumumuzdan çıkamaz. Bu katiller, bu aç kurtlar sürüsü bizimle aynı toplumun üyeleri olamaz. Bizim kültür, irfan havzamız bu tip canavarların yetişmense izin vermez. O zaman bunlar kimdir?

 

Bunlar kimdir?

İşte lafı evirip çevirmeden söylüyorum; bunlar doğrudan doğruya ABD’nin, İsrail’in Siyonist MOSSAD ve CIA’nın beslediği, yetiştirip belli amaçlarla aramıza saldıkları kuduz köpeklerdir. O kadar. Bu konuda öyle fazla ayrıntılı düşünmeye gerek bile yok. Neden yok? Olay son derece açık da onun için.

Bu örgütü kurup, besleyip, azdırıp aramıza salanların bunlar eliyle yapmak istedikleri kimi amaçlar var elbette. ABD, İsrail ve İngiltere öncülüğündeki emperyalist ittifak yeni bir haçlı zalimliğiyle eşi benzeri görülmemiş saldırılar yapıyor. Bizimle savaşta akla hayale gelmedik aşağılık yöntemler kullanıyorlar.

 

Yöntemleri alçaklıkta, iğrençlikte sınır tanımıyorlar. Her türlü orantısızlığa rağmen karşımıza çıkıp onurluca savaşma dürüstlüğü göstermiyorlar. Yanıltmayı bile en yalan, en aşağılık araç ve propagandalarla yapıyorlar. IŞİD işte tüm bu hesapların, kurguların ürünüdür. Sözde Müslümanlar adına ortaya çıkarılıyor. Sözde İslam ve Müslümanlar adına savaşıyor veya savaştırılıyorlar. Bu vahşi katiller sürüsünün en ufak İslâmi hassasiyeti yok. Böylece dünyada Müslümanların ne kadar barbar ne kadar cahil ve vahşi oldukları imajı yayılmak isteniyor. İlk hedefleri olabildiği kadar Müslüman öldürtmektir. Top ve roketleri başta camii ve mescitler olmak üzere kültür, sanat eserlerimizi hedef alıyor. Şu işe bakınız. Bu toprakların İslâm mülkü olduğunun belgeleri ortadan kaldırılıyor. Bu ne anlama geliyor? Önlerine kim gelirse katlediyorlar. Mümkünse Şii- Suni çatışması çıkartmaları sağlanmak isteniyor. Bu yönde kışkırtılıyor, onlar da kışkırtıcı barbarlıklarına devam ediyor. Bu katiller, bu ahlaksız çapulculara karşı mutlaka devlet katında etkili bir politika sürdürülüyordur.

 

Konsolosluk görevlilerimizi rehin almaları, o geri zekâlıların akıl edeceği bir taktik olamaz. Arkalarında beynelmilel casusluk örgütleri yani CIA ve MOSSAD gibi örgütler var. IŞİD’le gözettikleri amaçlardan biri Türkiye’nin bölgede izlediği politikaları etkisizleştirmek olduğunu bu işlere az çok kafa yoran herkes bilir. Bu örgütü bahane ederek ABD’liler ve İngilizler Irak’a tekrar saldırmaya başladı. Irak’ta hükümetin tekrar teşekkül etmesinde dış müdahalelerin etkisi çok açık. Ne hayâsızca, ne namussuzca ve ne ilkesizce bir saldırı ile karşı karşıyayız. Adamlar sözüm ona bir düşman icat ediyorlar. O düşman zaten karşı oldukları İslâm ve Müslümanlar adına çıkıyor ortaya. Efendilerinin talimatına uyarak tüm vahşilikler, barbarca soykırımlar, cinayetler işletiliyor. Sonra bizi o düşmandan kurtarmak için vatanımızı işgal ediyorlar. Hükümetlerimizi değiştiriyorlar. Düşmanı yok etmek için, onların imha edemediği şehirlerimizi ve insanlarımızı bombalıyorlar.

 

Allah düşmanın bile namuslusunu versin. Daha doğrusu böyle öküz dostlarımız olacağına anlayışlı düşmanlarımız olsun. Ama ne dostlar ne düşmanlar anlayışlı ve vicdanlı.

Ben bunları böyle yazarken bir an, İslâm’ı bu IŞİD’in ve Işid zihniyetinde olan sapkınların hegemonyasından kurtarmak gerekir diye düşündüm. Şimdi çevreme bakıyorum da ruh durumları IŞİD’i aratmayacak ne dangalak insanlarımız var. Yok mu? Veya şöyle söyleyeyim; maalesef, ilimden ve anlayıştan nasibini almamış insanlarımızın, kuru heyecanları tam da IŞİD’i var edecek bir yobazlığı azgınlaştırıyor. Daha dün şu ya da bu sebeplerle domuz bağıyla boğup öldürdükleri Müslümanların üzerine beton döken Velioğlu’nun Hizbullah’ı bu topraklarda var olmadı mı? Ve o insanların bu IŞİD’den ne farkları var?

Yine mi anlatamadım?

Cahilden korkacaksın.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 833
Bu Ay : 6917
Toplam : 6917

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom