Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

OYUMUZU FELAKETE VEREMEYİZ

OYUMUZU FELAKETE VEREMEYİZ

 

CHP sadece kendi istikametinde akıp giden hayatı anlamakta değil kendi içinde de tutarlı olamadı.

 

Tutarsız, çelişkili bir toplam ile karşı karşıya olduğumuz için, bilinç seviyesi yüksek analizler yapmakta aciz kalıyoruz. Yaklaşık bir asra yaklaşan seçkinci gelenek, partide ve partililerde, hiçbir düşünce ve politika üretmeksizin saygı göreceklerine ilişkin yanlış bir kanaate yol açtı. Devlete egemen olan ve CHP zihniyetiyle inşa edilen sistem, halk iradesine gerek duymayan bir işleyişle kurgulandı. Bu sebeple CHP, muhalefette kalsa bile, her zaman politikaları daha doğrusu arzu ve istekleri iktidar oldu. Böylece muhalefette olsalar bile devlet katında hep iktidardılar. Ne olduğu hâlâ tam belli olmayan devletçi katı laik ideoloji, demokrat arayışların tepesinde Demokles’in kılıcı gibi sallandı durdu.

 

CHP’liler demokrat arayışlar karşısında kendilerini her zaman üstün gördüler. Koruma altındaydılar. Her defasında borularını öttürüyorlardı. Her defasında istedikleri gibi hayata, topluma müdahale edebiliyorlardı. Her defasında peşinen kendi mülkleri ve hakları saydıkları alanlarda devletin halka karşı kurulmuş, kurgulanmış zinde güçlerini harekete geçiriyorlardı.

 

Her zaman talimat veriyorlar, eziyorlar, yok ediyorlardı. Bu pis alışkanlık, onların iktidara gelmesi için ayrıca ve fazladan bir gayreti gereksiz kılıyordu. İktidarda olmak için fikri bir çabaya, analize, anlamaya gerek duymayan yapı onları köreltti. Zihni melekeleri felç oldu. Politik beceri yetenekleri tükendi. Anlayış daraldı. Psikoloji bozuldu. Tahammülsüz oldular. Hele bir de zamanın değişmesiyle kendiliğinden saf dışına, toplum dışına, hayatın dışına itildiler.

 

10 Ağustos’ta CHP bir yenilgi almamış, tuz buz olmuştur. CHP toz duman olmuş, fiilen siyasi hayatımızı tek etmiştir. Çok şükür bu CHP tıkanıklığından, engelinden kurtulduk. Bu seçimin en yararlı sonuçlarından biri budur. Hamdolsun bu beladan kurtulduk. Niçin böyle söylediğimin uzun açıklaması olabilir. Ancak sizi gereksiz meşgul etmek istemem. CHP’liler de dâhil olmak üzere, insanlarımızın tümü, bu partinin ‘yapmak’ diye bir amacının olmadığını; yıkmayı, engellemeyi, durdurmayı kendi varoluşunun asıl nedeni gördüğünü ve bunu başardığı ölçüde haz duyduğunu bilir. Ancak sadist eğilimlerin yaşatacağı duygular, CHP’ye varlık coşkusu yaşatacak en ayrıcalıklı duygulardır.

 

Her hayırlı teşebbüse hayır diyen, aslında niçin hayır dediğini de pek bilemeyen bir parti çoktan demokratik bir kurum olmaktan çıkmıştır. Olsa olsa partiye benzer bir örgüttür. Bir örgüt ve Türkiye’nin her alanda ilerlemesini engellemeye çalışıyor. Daha dün bir televizyon programında bir CHP’li konuşmacı, üçüncü havaalanını ve üçüncü köprüyü eleştiriyordu. Bu nasıl bir kafa bu nasıl bir tutumdur anlamak mümkün değil. Hızlı demiryoluna da karşı çıkmışlardı. Bugün 20 bin kilometreyi bulan karayolu atılımlarına da karşı çıkmışlardı. Baraj yaparsın karşı çıkarlar, sağlıkta değişim ve dönüşüm hamlelerine karşı çıkarlar. Açılım ve kardeşlik dersin kaşı çıkarlar. Çarşı: Her şeye karşı! Anlaşılır gibi değil. CHP bir parti olma vasfını çoktan yitirdi. Cehalete taht kurmanın zevkini yaşayan köhne insanlar kulübüne dönüştü.

 

Bizim bu yapıyı kabullenmemiz mümkün değil. Sırf onların zevkleri olsun diye ülkeye engel olmalarına müsaade edemeyiz, etmeyeceğiz. Oyumuzu felakete veremeyiz, vermeyeceğiz. Halktan iktidar izni almak için evvela parti olmaları gerekir. CHP’nin bugün aşamadığı en önemli sorun budur: Parti olamamak. Zihin tıkanıklığı yaşayan bir komitacı gelenek ne çekilmez, ne dayanılmaz oluyormuş meğer!

 

CHP’de yetkili organların nasıl çalıştığını, demokratik işleyişin hâkim olup olmadığını merak ediyorum. Söz gelişi böyle dedim, aslında merak bile etmiyorum. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci partide demokratik bir işleyişin olmadığını ortaya koydu. İhsanoğlu’nun parti’nin hatta o süreçte ziyarette bulundukları hangi sivil toplum örgütünün, kimin önerisi olduğu sorumuz hâlâ cevapsızdır. Niçin? Çünkü son ana kadar kimsenin haberi yoktu. Kıtalar ötesinden bir emir olarak dayatıldı. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli hangi diyetin karşılığı bilinmez tıpış tıpış bu emre uydular. Daha dün Emine Tarhan, o süreçte bunu sorduklarında susturulduklarını ve tehdit edildiklerini söylemedi mi? Bakın burası çok önemli. Partinin en tepesindeki isimlerden biri tehdit edildiklerini söylüyor. Tehdit eden kimdir, niçin etmiştir? Bu nasıl bir kepazeliktir? Partilileri kimsenin istemediği bir adaya mecbur edecek, sonra tıpış tıpış oy vereceksiniz diye küçümseyeceksin. Onlar da tehdit veya mecburiyet sonucu oy verecek hiç olmazsa sineye çekip sus pus olacaklar. Bir hezimet yaşanınca da partinden gizli saklı işler çevirerek aday dayatan sen, kendini değil de kalkıp ‘çalışmadıklarını’ söyleyerek yine partililerini suçlayacaksın. Daha da çirkini ‘bunları partiye ben aldım’ diyeceksin. Bilmeyen de Kılıçdaroğlu’nu genel başkanlığa dişiyle tırnağıyla hak ederek geldiğini sanacak. Diyelim ki onları partiye sen aldın; sana kayıtsız koşulsuz itaat etsinler diye mi aldın? Bu bir yana, ima edilen milletvekillerinden biri “Ben Kılıçdaroğlu’ndan da önce partideydim” diyor.

 

Ne oluyor?

Ne olacak, CHP, kurnazlığın, aldanmanın ve aldatmanın, şantajın, tehdidin, diktatörlüğün, adam yerine konulmamanın, hiçe saymanın hiçe sayılmanın, mecbur bırakmanın mecbur bırakılmanın bunaltıcı kıskacında son derece çağdaş, tartışmasız özgürlükçü, kendiliğinden seçkin ve dokunulmaz, peşinen haklı siyasetine devam ediyor.

 

Biz de onların anlayamadığı, bu kafayla bin yıl geçse anlayamayacakları diktatörün, diktatör politikalarına destek veren, göbeğini kaşıyan, çinko eksikliğinden dolayı anlama güçlüğü çeken bidon kafalılar olarak mecbur olmadığımız halde, ama teslimiyetçi, gerici bir tutumla gidip hâlâ Ak Parti’ye ve Erdoğan’a oy veriyoruz. Bu akılsızlığımızın kanıtı olarak yetmez mi?

CHP’nin bu kadar imrenilecek işi varken, yaptığımız ne kadar yanlış değil mi?

Anlaşılacak gibi değil.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 150
Bu Ay : 773
Toplam : 773

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom