Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SANATÇI VE DİKTATÖR

SANATÇI VE DİKTATÖR

 

“Asmayalım da besleyelim mi” demişti zatı diktatör Evren ve sonra “nü” portrelere vermişti kendini. O günlerde bir “sinema sanatçısı” ona 1995 yılında canlı model olmayı teklif etmişti.

Darbeye giden yılları hatırlayın, yaşı yetmeyenler de araştırsın, okusun… Mamak işkence evi, Diyarbakır işkence evi; sağcı, solcu, İslamcı hepsini bir araya getirmiş, en iğrenç, en insanlık dışı işkencelerle muamele ediyordu.

O işkenceler yönetiminin başında Evren var. Ona desteklerini sunan sanatçılar, filmlerde canlandırdıkları “halktan yana, haktan yana” karakterlere ihanet ederek işkenceci yönetime, sabilerin yaşını büyütüp asan yönetime destek veriyordu. 27 Mayıs darbesini savunup, başbakan ve bakanların asılmasını alkışlayanlar, ikide bir Ak Parti uygulamalarına karşı “Menderes nasıl asıldıysa öyle asılacaklar” diyen sanatçılar…

İsrail’in Gazze’ye kan kustuğu şu günlerde, “Filistinli anneleri de öldürelim” diye bağıran Siyonist vekili gündemlerine bile almayıp, cumhurbaşkanı adaylarından Tayyip beye destek veren sanatçılara hakaret yarışması başlatan bu şahısları ülkemiz iyi tanımalı, kime sanatçı deneceğini bir kez daha düşünmelidir. Sanat estetik bir güzellik ifade eder. İnsanların yaşını büyütüp darağacında sallandıranlara destek verenler hangi güzelliği temsil ederler?

Bin oyum olsa, gündeme geliş tarzıyla değerlendirdiğimde Ekmel beye bir tanesini bile vermem. Şahsının bundan önceki faaliyetlerine bakmam bile… Mesela iki adayın Fatiha suresinin mealini nasıl okumalarını kıyasladığımda dahi iki adayın değerlerimizi temsil etme noktasında nerede durduklarını görebiliyorum. Ülke gerçeklerine vakıf olma konusunda da Ekmel bey yeterli bir vizyon ortaya koyamıyor. Dersini biraz daha çalışması, gerçekten uzun süre şu halkın içinde zaman geçirmesi, tarihi temsiliyet konusunda biraz daha uğraşması gerektiğini görüyorum. Her değerlendirmenin yanılma payları vardır ama görünen fotoğraf ortada… Buna rağmen, her insanın özgür bir şekilde, kime destek vereceğini açıklaması gayet medeni bir davranıştır. Hiç kimse hangi adaya destek vereceğini açıkladığı için kınanamaz, kendisine hakaret edilemez.

Başbakana diktatör deyip Ekmel beyin yanında duranlarınki de bir tercihtir ancak benim tercihime insanlık dışı tavırlar ortaya koyma hakları yoktur. Kaldı ki diktatör arıyorlarsa, ülkemizde, 12 Eylül günlerinde işkencelerini her türlü iğrenç araçla yapanlara baksınlar. İşkenceden bitap düşmüş mağdurların üzerine,  o ana kadar yaptıkları yetmezmiş gibi, eğittikleri köpekleri salacak kadar insanlıktan çıkanları düşünsünler. Kuzey Kore diktatörünün amcasını aç köpeklere nasıl parçalattığını okuyup geçeriz ama bizim geçmişimizde de işkence odalarında köpeklerin bile kullanıldığına dair haberleri dikkate almayız.

Sandıkta üç aday çıkacak halkın karşısına; Tayyip bey, Selahaddin bey ve Ekmel bey… Ortaya koydukları vizyon belli, her şey göz önünde, kimin hangi oranda halkın içinden geldiğini anlamak için çok özel testlere gerek yok. Kimin ülkeyi ne kadar iyi tanıdığı, ülkeyi ve halkı ne oranda temsil edebileceği de duruşlarında görülüyor.

Bunlardan birine destek verdiği için kimseye saldırma hakkımız olamaz. Ancak başbakanın vizyon toplantısına katılıp, onunla poz verdiler diye hakaret edilen sanatçılara reva görülenler de ortada… Onların çoğunu tanımam, bilmem. Hayat anlayışlarını da desteklemem ancak verdikleri destekten dolayı lince tabi tutulmalarını da kabullenemem. Hele geçmişte Ahmet Kaya merhuma sahnede her türlü hakareti yapanların sanatçılık derecelerini de hep düşünürüm.

Önümüzde tek yol var; adam olmak ve farklılıklar içinde bir arada yaşamak… Hakaret sözlüğü yazmakta beis görmeyenler, önce herkesi kendilerine benzetemeyeceklerini öğrenmeli. Ve sevmediğim insanların dahi, bir gün, gerçekten bir diktatörün sultasında yaşamalarını istemem.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 779
Bu Ay : 5669
Toplam : 5669

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom