Hakan ÇİLESİZ

Hakan ÇİLESİZ

hkcilesiz@gmail.com

GÖLGE ETMEYİN !

Son günlerde Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı  Ertan Mumcu ile ilgili kimi yazı ve mesajlar  sanırım sizlerin de dikkatinden kaçmamıştır. Önceki dönemde belediye başkan yardımcısı, başkan vekili ve Yeni Malatyaspor Başkanı sıfatları ile çeşitli yayın organları tarafından zaman zaman eleştirilen  Mumcu’nun,  Malatyaspor başkanlığını bıraktıktan sonra bu kez aynı çevreler tarafından   göreve  yeni atanan genel sekreter üzerinden  yıpratılmaya  çalışıldığını görüyoruz.

Sanal alemde yapılan bu eleştirilerilerin sahiplerinin çoğunun ‘gerçek kişiler’ olmadığını, birileri adına  taşeronluk veya klavye kahramanlığı yaptıklarını tahmin etmek zor değil.

Geçen dönemde bazı yayın organları tarafından, “Başkan Çakır’ın prensi” ‘belediyeyi o yönetiyor.” “gölge başkan”, son tahlilde “eş başkan” gibi  yaftalarla sözde Mumcu’yu yıpratmaya çalışan kişilerin bu kez fena halde yanıldıklarını hatırlatmak isterim.

Bunlar; ya Mumcu’yu tanımıyor, ya hazımsız veya art niyetli , ya vaktiyle rakip olan/olamayan birilerinin tetikçilğini yapıyor, ya onun  disiplininden nasibini almış bir çalışan, ya da bir yorumda denildiği gibi, ‘bir hatasından dolayı damarına basılmış ve zılgıt yemiş bir şirket elemanı’

Ertan Mumcu, ne dünkü, ne de  bugünkü makamlara öyle iddia edildiği gibi paraşütle ya da salt siyasi himayelerle gelmiş biri değildir!

 Ertan bey, bu memlekette uzun yıllar  mali müşavir olarak görev yapmış, trilyonluk şirketlerin muhasebesini tutmuş, ardından Ak Parti İl teşkilatında yer almış, İl Başkan yardımcılığı yapmış deneyimli bir siyaset adamı ve bürokrattır.

Çakır ve ekibini yıpratmaya şartlanmış  kimi yayın organları bir dönem onu kibirli olmakla, personele sert davranmakla, bir dönem eniştesinin sayesinde bu makamlara geldiğini iddia ederek  eleştirdiler.

Oysa onun belediyedeki  saygınlık ve gücünü  eniştesi Bülent Tüfenkci’den aldığı iddiası  asla doğru değildir. Mumcu, Başkan yardımcısı olduktan 2 yıl sonra Tüfenkçi il başkanı olmuştur. Ve son üç yıldaki gücü öncekinden fazla değildir, eniştesi ile artmamıştır. Bilakis bu yakınlık zaman zaman aleyhine olmuş, hareket alanını  sınırlamıştır. Kim bilir  İl başkanı ile böyle bir akrabalık olmasa idi belki bugün daha farklı bir yerde/mevkide olabilirdi.

Ayrıca Belediyenin Büyüksehir öncesindeki  25-30 yıllık tarihine bakıldığında göreve gelen  20’yi aşkın başkan yardımcısı içerisinde Ertan Mumcu’yu ayrı bir yere koymakta fayda var. O -Çakır dönemindekiler dahil- gelen birçok başkan yardımcısı gibi hasbelkader siyaseten gelmiş, ‘boşluk dolduran’, havale memuru olmamış; risk alan, inisiyatif kullanan, oturduğu koltuğa güç veren başarılı 4-5  isimden biri olmuştur.

Evet onun en büyük referansı başka değil,  geçen  5 yıllık başarılı idari geçmişidir.

Ertan Mumcu, belediyedeki 5 yıllık başkan yardımcılığı ve başkan vekilliği dönemindeki  duruşu, çalışkanlığı, vefası, dürüstlüğü, ciddiyeti ve hepsinden önemlisi  başarısı nedeniyle daha fazlasına lâyık olduğu halde, bu makama getirilmiştir.

 “Gölge başkan” veya “Eş başkan” gibi yakıştırmaların  gerçekte karşılığı olmadığı gibi, bu iftiralar ondan ziyade, % 62 oyla seçilmiş Başkan Ahmet Çakır’ın iradesine karşı saygısızlıktır. Destek veren 274 bin Malatyalı’nın tercihlerine hakarettir.

Eğer bu iddialar gerçek olsaydı,  “yardımcı” değil de genel sekreter olarak atanması için ne onun ne de atayan makamın önünde bir engel yoktu. Böyle bir hesap ya da beklenti içerisinde olsaydı, Başkan Çakır,  genel sekreterlik için gidilen yerlere/ yapılan  bazı görüşmelere  onu da yanına alarak gitmezdi.

Bu gün de gelinen noktada yeni genel sekreter Arif Emecan’a en fazla yardımcı ve destek olan, saygı gösteren yine odur.  Hal böyle iken Başkan vekilliği ve Malatyaspor başkanlığından da ayrılıdıktan sonra eleştirecek bir konu  bulamayan art niyetli bazı kişi ve çevrelerin boş durmadıkları, bu kez genel sekreterle çatıştırma, aralarını açma girişimleri ile hem-hal oldukları görülüyor.

Hey efendiler!  Yolunuz yanlış, çabanız boşuna, gayretiniz beyhudedir.

 Yaptığınızın ayıp ve çirkin olması bir yana, bilesiniz ki  buradan size ekmek çıkmaz.

Ertan Mumcu bu oyuna gelmeyecek kadar akıllı,  deneyimli ve de mütevazı bir idarecidir.

Ayrıca seçimlerin üzerinden 3.5 ay gibi kısa bir süre geçmiştir. Büyükşehir yapılanma süreci  büyük ölçüde tamamlanmış olsa da henüz devam etmektedir. Bu yönetime zaman tanınmalı, şayet eleştirilecekse 2-3 yıl sonra performanslarına göre bir değerlendirme yapılmasının daha gerçekçi ve de insaflı bir tercih olacağı  unutulmamalıdır.

Son olarak şunu ilave etmek istiyorum. Ertan Mumcu gibiler kolay yetişmiyorlar. Başarılı insanları karalayarak bir şehre hizmet edildiği görülmüş değildir.

Şehrin geleceği ve burada yaşayan insanların huzuru adına bir projeniz, öneriniz varsa söyleyin, yoksa sırf hasetlik yahut karalamak için klavye başına geçmeyin. Yazıktır, bühtandır, vebaldır.

 Hele Ramazan günü katmerli  günahtır.

Lütfen gölge etmeyin, bırakın adamlar işlerine baksınlar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 779
Bu Ay : 8838
Toplam : 8838

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom