Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SULAR AZALIYOR

SULAR AZALIYOR

 

Malatya suyu ile öne çıkan şehirlerden biri, kaynak suyu ile su ihtiyacını karşılayan şehir dünyada sayılı…

Peki, kıymet biliyor muyuz?

Sanmıyorum.

Kıymet bilmiyoruz ama bu arada suyumuz da giderek azalıyor. Yıllardır şebeke hırsızlığıyla bahçe sulayanların hikâyesini dinledik durduk. Dükkân önlerinde dakikalarca akıtılan suları seyrettik. Su tasarrufu için çok şey konuşuldu. Şehir halkı olarak, bir kulağımızdan girdi diğerinden çıktı. Alışkanlıklarımızı terk etmek istemedik. Su sarfiyatına ilişkin bilgilendirmelere kulak tıkadık. Bu konudaki cahilliğimizi, sanki olması gereken halmiş gibi gösterdik. Böyle yaşadık.Böyle davranmayı maharet saydık.

Oysa “su hayattır” ifadesini biliyorduk. İsraf kelimesinin anlamından bihaber değildik. Dışardan şehrimize gelen misafirler  “Suyun kıymetini bilin” diyorlardı. Biz bu sözlerden, yalnızca suyumuzla övünmeyi anladık. Suyu Malatya’nın suyundan daha güzel olan şehir var mı, diye övündük.

Su konusunda Allah şöyle bilgilendiriyordu bizi: “De ki: "Haber verin; eğer suyunuz yerin dibine göçüverecek olursa, bu durumda kim size bir akarsu kaynağı getirebilir?”

Biz suların çekilebileceğini düşünmek istemedik. Şimdi köyler susuzluk çekiyor. Şehrin suyu azalıyor. Halk olarak israfa devam ediyoruz. Galiba dayağın etkisi geçtikten sonra bağıranların durumuna düşeceğiz.

Sahi yarın sularımız biraz daha azalsa, ne yapacağız? Dönüp kendimize, yaptığımız israfa mı bakacağız yoksa şehri yönetenleri mi suçlayacağız. Şehrin yöneticilerini ancak su kaynaklarını korumak maksadıyla, su havzasını korumak için gayret etmemişlerse, su havzalarında yapılanma izni, havzanın jeolojik yapısını sarsacak çalışma izinleri vermişlerse suçlayabiliriz. Böyle bir şey varsa, buna müsaade edenler başlarını ellerinin arasına alıp düşünmeli. Su havzalarına yönelik araştırma yapmamışlarsa, bunun için kendilerini gözden geçirmeliler.

Biz kendimizi sorgulayacak mıyız? Mesela şebekeden kaçak yollarla, bahçe sulaması yapanların başı öne eğilecek mi? Mesela “bu kadar israf etmeyin” uyarılarına rağmen, iş yerlerinin önlerini dakikalarca sulayanların başı öne eğilecek mi? Mesela bozuk muslukları değiştirmeyenler kendilerini suçlayacak mı?

Halk olarak, başkasını suçlayıp kendimizi temize çıkarmak gibi bir huyumuz var.

Halk olarak, elimizde olmayan bir imkândan dolayı başkasını suçlamak, o imkân elimize geçtiği zaman, suçladığımız kişilerden daha ileri bir israf ve haksızlığa imza atmak huylarımız var.

Malatya halkı, yıllarca “suyunuz kıymetini bilin” denildi. Biz hortumlardan akıtırken, bu nasihate gülüp geçtik. Daha fazla gecikmeden, suyunuzun kıymetini bilin diyenlere kulak verelim. Yoksa Allah verdiği nimeti alır da, susuzluk sıkıntısı çekenlerin durumuna düşeriz.

Bu konu daha fazla ihmale gelecek bir konu değil, halkta yetkililerde kendilerine düşen ne varsa, ona önem vermelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 950
Bu Ay : 2518
Toplam : 2518

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom