Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

YENİ TÜRKİYE’NİN UFKUNDAN YANSIMALAR

YENİ TÜRKİYE’NİN UFKUNDAN YANSIMALAR

 

Başbakanın Cumhurbaşkanlığına adaylığı görkemli bir programla duyuruldu.

Başbakan Türk siyaset tarihinde önemli yerini şimdiden aldığını düşündüğüm muhteşem bir konuşma yaptı.

Hem konuşma hem salondaki binlerce nitelikli davetli topluluğu bugünümüz, geleceğimiz adına daha u/mutlu olmamızı gerektiğinin görünür sebeplerindendir.

Orada bir adaylık açıklamasından çok fazla şeyler vardı. Teşkilat, milli iradenin Başbakanın şahsında ve dilinde ifadesini bulan kararlılığı, insanımızın coşkusu, heyecanı vardı. Yeni bir bilinçlenmenin artık geri dönüşsüz bir aşamada devlet millet kucaklaşmasını başarması, farkındalık, bilgi, heyecan her şey vardı. Orada yeni Türkiye vardı. Yeni Türkiye’nin gelecek ufkundan yansımalar, Yeni Türkiye’nin aşkı, vizyonu, diriliği, direnişi, uyanışı vardı.

 

Kim ne derse desin Türkiye gerçek ve tam anlamıyla bir değişim, dönüşüm yaşamıştır. Siz buna ister devrim, ister inkılâp deyiniz. Ben inkılâp demekten yanayım. Çünkü bu kelimede kalbin değişmesi, dönüşmesi vardır. Türkiye içten, kalpten başlattığı değişimi halka halka, aşama aşama toplumun ve düzenin tüm katlarına yaydı. Milli görüş, milli duyuş her yere egemen oldu. Düşünebiliyor musunuz, Cumhurbaşkanlığına aday bir Başbakan, konuşmasına dualarla başlıyor, Fatihayla bitiriyor. Biz buralara neredeyse ‘Allah’ demenin suç olduğu, namaz kılanların fişlendiği, başörtülü kızlarımızın okullarından uzaklaştırıldığı karanlık dönemlerden geldik.

 

Şimdi o bilinen güruhtan bazıları -çinko fazlalığı çok olanlar- kalkmış o bayatlamış, kokuşmuş lakırdılarına devam ediyorlar: Başbakan din istismarı yapıyormuş! Bartes’den uyarlayarak söylersek bu tutumla birlikte gelişen dil ve tavır, tam anlamıyla entelektüel soytarılıktır. Demek şimdi ömrü dine imana karşı olmakla, hakaret etmekle geçmiş bir CHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi din istismarı değil, en sıradan üyesinden en ileri düzeydeki kadrolarına kadar dini hassasiyetleri bilinen bir partinin, bütün ömrü bu çizgide kavgayla geçmiş genel başkanlarını aday göstermeleri istismar öyle mi? Bu nasıl bir kafa anlamak mümkün değil. Kuduz köpek gibi dindar insanların izlendiği o dönemler din istismar yapılmadı. Belki o zamanlar bu zulüm “Çağdaş Türkiye tablosu işte bu” diye taltif ediliyordu. Bu ileri zekâlıların anlayacağı dilden bir cümle edeyim, sadece bir cümle: Eğer din istismarı kadın ve kızlarımızın başörtü sorunu olmaksızın işlerine, okullarına gitmesi ise, okullarda dini eğitim, Kur’an kurslarının rahatça açılması ve eğitim vermesi din istismarı ise benim dinimi istismar edin kardeşim!

Onların hayatı istismar. Caminin yolunu bilmezler yeri geldi mi “Biz de Müslümansız” derler. Dinleyin beni bize bidon kafalı diyen sepet kafalılar: Biz dini bir hayat tarzı olarak biliriz. Bütün ömür dinle yaşarız ve bir an bile onu istismar etmeyiz. Sizler bir ömür dinden uzak yaşarsınız ve dinle ilgili tek kelime bile etseniz o istismar olur.

 

Demokrat Parti ile birlikte partiler inanç ve manevi değerlere yakın durdukları görüntüsünü vermeye başlarlar. O sıra partililer İnönü’ye “Efendim” derler, “mitinglerde hiç Allah’tan, dinden, imandan bahsetmiyorsun. Millet de bizi zaten din düşmanı biliyor, iyi tepki vermiyorlar. Hiç olmazsa bu seçimlerde bu konuda hassas olunuz” Böyle bir süreçte, yine bir miting konuşmasını bitiren İnönü “Allahaısmarladık” diyerek kürsüden iner. Partililer “Efendim niçin ısrarla Allah demeye yanaşmıyorsunuz” derler. İnönü de “Allahaısmarladık” dedim ya diye karşılık verir. Yani? Yanisi milletin değerleriyle dalga geçiyor muhterem. Millet, iş bu İnönü ile kökleşip kurumsallaşan vesayetçi yapıdan neler çekti neler. Millete zulmetmekten zevk duyan bir yapı kurdular. Milleti, tasavvuru, inançları, gelenekleri ile ezdiler, hor gördüler. 28Şubatlara, 27 Nisan’lara kadar süren, şimdilerde artık devam etme takati kalmamış yapı bunların eseridir. O dönemlerden bu dönemlere gelmek gerçek bir devrim değil midir? Gerçek bir inkılâp değil midir?

 

Genel anlamda millet egemenliğine ve iradesine sahip çıkmıştır, çıkmaktadır. Erdoğan’ın öncülüğünde yeni bir kuruluş gerçekleşmektedir. Erdoğan’ın öncülüğünde yeni bir diriliş, uyanış, yürüyüş geçekleşmektedir. Bu yolda yürüyen herkesi kutluyorum. Bu hareket normal parti ölçülerini çoktan aşmıştır. Başbakan da sadece bir parti genel başkanı değildir. Hem gerçek bir lider ondan da önce adeta bu millete Allah’ın bir lütfü, armağanıdır. Mübarek olsun. Türkiye’de Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra yeni bir dönem fiilen başlamış olacaktır.

 

Evvelâ Cumhurun reisini kendi oylarıyla seçmesi çok önemlidir ve sistemi başkanlığa doğru değişmeye zorlayacaktır. Türkiye’nin siyasi duruşu daha da muhkem olacaktır. Hele güçlü cumhurbaşkanlığı, güçlü hükümet ve güçlü meclisle birlikte Türkiye, sistem ve işleyiş olarak daha güçlü, kararlı, caydırıcı, daha güven veren bir ülke olacaktır. İktidarı oluşturan güçler, milli irade ve idealler etrafında bütünleşirse, Türkiye, asıl o zaman gerçek atılım ve hareket kabiliyetini kazanacaktır. Sanılmasın ki, güçlü cumhurbaşkanlığı hükümeti veya meclisi zayıflatır. Hem yeni yapı, güçler ayrılığının daha sağlıklı işlemesini denetleyip gözetleyebilir. Bizde güçler ayrılığı devlet millet bütünleşmesini engellemek, dolayısıyla Türkiye’nin yürüyüşünü yavaşlatmak için düşünülmüş gibidir. Hatta bütün sistem vesayetçi bir mantık, temel ve işleyiş içinde sürüyordu. Hükümet kendi başlarına birer saltanat olan kurumlar ve asker namluları ile kuşatılmıştı. Meclis darbelerden en çok zarar gören kurumdu. Sipariş yasaları çıkarmak zorunda bırakıldı kaç kez. Maazallah ancak sömürgeci, işgalci bir kuvvet bize böyle bir sistem dayatabilirdi. İşte bu köhne yapının, artık bu demokrat ve özgürlükçü bünyeyi taşıyamayan düzenin, fiilen değiştiği, değişeceği günler yaşıyoruz. Başbakanın konuşmasında bütün bunların farkında olduğunu çok net olarak gördüm. Bütün bunların ayrımında bir dava adamının Cumhurbaşkanı olması bize çok şey kazandıracaktır.

Bu süreçte partiler, özellikle CHP ve MHP’de neler olur?

Bunları da sonra düşünelim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 17
Bugün : 786
Bu Ay : 1409
Toplam : 1409

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom