Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BİR RAMAZAN YAZISI

BİR RAMAZAN YAZISI

 

Ramazan gelince huzur iklimi bekleriz, bulamayız. Şeytanların bağlanmasını umarız, hayal kırıklığına uğrarız. Ve düşünürüz; neden böyle?

Ramazan gelince şeytanlar bağlanır; insan şeytanlaşmışsa, onun çaresi, Âdemleşmektir. Şeytanlaşanlara karşı Âdemleşme yapacağımız tek şeydir. Oradan “Rabbim biz kendimize zulmettik, affedilmek istiyoruz” diyerek af için gerekeni yapma cesareti göstermektir.

Şeytanlaşmak o kadar göz ardı edilmiş ki, biz “insana düşman hayali şeytan” peşinde yorulmaktan, Âdemleşmek yerine şeytanlaşan beşeri göremiyoruz. Ha bire “lanet şeytan” diyoruz da suretimizdeki şeytanı fark edemiyoruz. İnsan suretli şeytanlar, hayatı çekilmez kılıyor biz iblise lanet etmeye devam ediyoruz. Müslümanlar arasında kardeşliği yok eden şeytaniliği görüp tedbir almamız gerekirken… Müslümanlar arasında, kavimler ve mezhepler üzerinden kan davası yürütenleri fark edip, onları etkisiz kılmamız gerekirken… Onların kirli tezgâhına malzeme taşıyoruz. Onların yaktığı ateşe odun olmak için koşturuyoruz.

İlk tuttuğumuz oruçla, güzel şeyler olacağını umut ederken böyle olmadığını görüyoruz. İftarımızı açarken yutkunuyoruz, sahur sırasında yutkunuyoruz. Seyrettiğimiz manzara, Âdemleşmeyip şeytanlaşanların sebep oldukları manzaradır.

Bu manzara içinde “hilal” üzerinden ramazana farklı başlamak tartışmaları sürüyor. Ramazanın özü hilali görmek olmuş; insan kalmak, Âdemleşmek, şeytanlıktan uzak durmak ramazanı ilgilendirmeyen konular… TV programlarında program sunucularına servet kazandıran programlar, ramazanın özünün önüne geçmiş. Bunlar topluma din adına masal anlatırken alkışlanıyorlar. Garip bir “din dili” geliştiriliyor. Bunun tam karşısında, farklı düşünceleri “tekfir diliyle” karşılayanları seyrediyoruz. Ve bu arada kan gövdeyi götürüyor, sefalet büyüdükçe büyüyor.

Ramazan hilali tartışmalarını düşünüyorum…

Ben ramazan hilalini yüreğimde gördüm, bana şeytanları bağlayan bir anahtar olduğunu söyledi. Bu anahtarı yüreğinden çıkarma, gevşetme yoksa şeytanlarını ... serbest kılarsın, onlar hayatını çekilmez kılar dedi.

Ve dedi ki bana; ben gelince, iyiliği biraz daha fazla an, insana biraz daha fazla değer ver, can emniyetine biraz daha önem ver.

Ve yine dedi ki, kardeş olmayı biraz daha fazla işle yüreğinde... Muhtaca biraz daha yer ayır orada...

Öyle yaşa ki, seni gören ramazanın geldiğini anlasın.

Her taraf kan kokuyor, sen merhamet kok, kardeşlik kok, insanlık kok, iyilik kok, cennet kok...

Ben de söz verdim. Hepimiz söz verdik. İnşallah verdiği sözü tutanlar çoğalır, tutmayanlar azalır.

İnşallah böyle olur, ümmet hak içinde, merhametle, umutla, kardeşlikle yol alır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 300
Bu Ay : 1829
Toplam : 1829

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom