Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BİRLİKTE HUZURU TESİS ETMEK

BİRLİKTE HUZURU TESİS ETMEK

 

17 Haziran 2014 günü, EMPATİ düşünce topluluğu olarak, Malatyalı Ermenileri ağırladık ve karşılıklı konuştuk. Neden Malatya’yı terk ettiler, birlikte huzuru tesis etmek konusunda neler düşünüyorlar. Çözüm ve açılım konularında neler düşünüyor, Malatya’yı her ziyaret edişlerinde ne hissediyorlar. Ermeni mezarlığı kendileri için neyi ifade ediyor. Diasporanın yaklaşımı ile ülkede yaşayan Ermenilerin yaklaşımı ne gibi farklılıklar arz ediyor.

Şahsım adına söylediklerimi şöyle özetleyebilirim: “Ermenilik bir din değil kavim, bunu işlemeliyiz. Yeryüzündeki Ermenilerin çoğunluğu Hıristiyan olsa da, önemli oranda Müslüman’ın var olduğu bir gerçek. Haliyle Ermeni dendiğinde, Hıristiyan ve Müslüman toplulukları olan bir kavim akla gelmelidir. 1914 olayları sırasında ülkedeki Ermeni tebaanın “Müslüman olup, bu topraklarda birlikte yaşayalım” dediklerini, ülkede bir “ulus yaratmak” isteyenlerin bu öneriyi kabul etmediğini de unutmamak gerekir. Bununla birlikte, karşımızda Müslüman ve Hıristiyan topluluklarıyla bir kavim var. Geçmiş trajediyi yaşamışız, bugün yine aynı topraklarda birlikteyiz. Karşılıklı özeleştiri yapıp, bu topraklarda, ortak huzuru tesis etmek için çalışmalıyız.”

Bu söylediklerime itiraz edip, ifadelerinize katılmıyorum demediler. Aksine olumlu karşıladılar. Bir arkadaşımız, Malatya Teze Camii (Yeni Camii) minberinin ustası dedemdir dedi. İstanbul’da yaşayan bir mimar olarak Cami projesi çizdiğini, Cemevi projesi çizdiğini, inşa ettiğini söyledi bir arkadaş. Ülkemizdeki Müslüman Ermenilerle diğer Ermeni topluluklar arasında görüşmeler yapıldığını, kimsenin ötekine dini üzerinden ters bakmadığını söylediler. Diasporanın Türkiye’deki gelişmeleri çok bilmediğini, ticaret ve diğer sahalarda hayata yaptığıkları katkıları anlattıklarında şaşırdıklarını ifade ettiler. Başbakanın taziye açıklamasına sevindiklerini, AK Parti iktidarının, bugüne kadar yapılamayan işler yaptığını, ortak huzur ortamı açısından bunların sevindirici olduğunu ve desteklediklerini söylediler. AK Partinin yaptığı iyileştirmelerle ilgili CHP’nin hemen Anayasa Mahkemesine başvurduğuna dikkat çektiler. 1955 yılında Ermeniler aleyhine bir önergenin CHP tarafından meclise getirildiğini, dönemin iktidar Demokrat Partinin oylarıyla bu teklifin reddedildiğini söylediler.

Bir arkadaş dedesinin nasihatini aktardı. “Oğlum insanları bizden ve sizden diye ayırmayın, insanlar -özünde iyi insan ve kötü insan diye iki gruptur. Biz iyi insanı arayalım, kötü insandan uzak duralım.” Doğrusu bu ifade, bana göre önemli bir ifade, şucu-bucu taraftarlığında anlamını yitiren bu yaklaşımı canlı tutmak gerekir. Birileri, konuşmamızı engelleyerek, bizi birbirimize düşürmenin yollarını geliştiriyor.

Ülkemizde ayakta kalan ender bir mezarlık olarak Malatya Ermeni mezarlığına dikkat çektiler. “Orada dedelerimiz var, bize bu topraklara ait olduğumuzu ifade ediyor” dediler. “Malatya’yı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz, bizde bu ülkeye katkıda bulunuyoruz” diyerek, her görüşten insanın katkıda bulunduğu toplantıya dair memnuniyetlerini dile getirdiler.

Aslında ülke tarihinde anlatılması, konuşulması gereken çok şey var; biz bize, birbirimizi ötekileştirmeden ve kafamızın arkasında başka şeyler düşünmeden… Her defasında, birileri tarafından olmadık pürüzler çıkarılıyor. Her defasında ya içerden veya dışarıdan kimi komplolara kurban gidiliyor. Hep birlikte bir özeleştiriye ihtiyacımız var. Bu ülkenin her insanı, bu ülkeye bir zenginlik katar. Önemli olan bu zenginlikleri ortak değere dönüştürmektir.

Belki şu şiirimi bir ortak senfoniye dönüştürmeliyiz:

“mecburum sana
bana mecbursun
muhtacız birbirimize
gövdenin köklere muhtaçlığınca
aklın parmaklara
parmakların akla muhtaçlığınca
renklerin renklere muhtaçlığınca
bil ki renkleri silersen
hayat silinir
her silinen renkle aslında
hayat silinir”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 813
Bu Ay : 14989
Toplam : 14989

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom