Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Başımı Önüme Eğmek İstemiyorum

Başımı Önüme Eğmek İstemiyorum

 

Dün çok şeyimiz yoktu, hatta “kendilerini bu ülkenin ayrıcalıklı kitlesi” sayanlara karşı, mahzun çarıklılardık.

Bugün çok şeyimiz var; dün maraba muamelesiyle aşağılanan çocuklarımızın, bugün irili-ufaklı imalathaneleri, fabrikaları var. Projeci beyinlerimiz, dile getirmekte zorlandıkları, fırsat ve imkân bulamadıkları fikirlerini, projelerini hayata geçiriyor. Her alanda, zenginliğe ortak olmak için ter akıtıyorlar.

Dün, başımıza, istemediğimiz halde şapka geçirip, bizi bu şekilde fotoğrafladıktan sonra “Hassolar” diyerek bizi aşağılamaya çalışanlar ve “Hassolar Ankara’ya giremez” diyenler, bizi merkezden uzak tutmak için olmadık yollar denediler. Bugün, dün aşağılananların çocukları şirket yönetiyor, şehir yönetiyor, ülke yönetiyor, düşünce kuruluşlarıyla, bu ülke sınırlarını aşan düşünce çalışmaları yapıyorlar. Her kesimden “hassolar” Ankara’nın kapalı kapılarının sonuna kadar açıldığını görüyor.

Dün, ne yapsak da bir tanıdık bulsak diye çırpınır, bir işimizi kolay halletmek, hatta hakkımız olan bir beklentimizi karşılatmak için dokuz doğururduk. Bugün az ya da çok bir tanıdık çevreyle muhatabız, nazımızı dile getirebiliyoruz. Projelerimizi aktarabiliyoruz. Ülkeyi yönetenler, yeter ki proje üretin, destek veririz, yeter ki fikir geliştirin, dinleriz diyor.

Dün “üç sente muhtaç” muamelesiyle, dışımızdaki ülkelerce horlanıp, buna göre muamele görürken, bugün ekonomi sahasındaki görüşlerimize, tecrübelerimize ihtiyaç duyanlar var. Biz üretir siz tüketirsiniz diyenler, üretken tarafımızla tanışıp gardlarını ona göre alıyorlar. Projelerimizi kıskandıklarını gizlemiyorlar.

Dün insanımızı ideolojik ve giyim şekline göre kategorize edip, ülke sathında ayrıcalıklı bir azınlık oluşturmak isteyenlerin silindiri ülkemizi ezip geçiyordu. Bugün ülke insanından her kesim icraatlara, projelere ortak olabileceğini görüyor. Bu ortak akıl, ortak bilinç, ortak gelecek hissiyatı gelişmesin diye nice oyunlar oynadılar. Bu oyunları bugün de devam ettirmek istiyorlar. Bu çekemeyenler kitlesine karşı, bir bütün olarak, Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Çereziyle, Lazıyla, Romanıyla, tüm halk ekseninde uyanık olmak, ortak akıl üretmek, eşitlik ve adil bir kardeşlik projesinde birlik olmak zorundayız.

Bütün iyi görüntülere karşın, dile getirmem gereken kısa bir cümlem var: “ Başımı önüme eğmek istemiyorum!”

“Sizin övdüğünüz insanlar geldi de ne oldu, ahlaki erozyon arttı, iltimas el değiştirdi, çıkar imparatorluğu peşinde koşanlar sizin renklerinize bürünüp, her köşeye el atıyor, çalmanın şekli değişse de çalıyorlar, faydalı olabilecek insanları gözden düşürüyorlar” diyenler olmasın istiyorum. Biliyorum ki, böyle cümlelerle konuşanlar karşıma çıktığında, başım önüme düşecek.

Bana düşen, başım önüme düşmesin diye mücadele etmem, proje üretmenin yanında, denetlemem, aklımı kendime saklamak yerine paylaşmamdır. Kenarda durup etkisi olmayacak saldırı cümleleri kurmak yerine, şehri, ülkeyi yönetenlere yardımcı olmamdır. Tanıdığım bir insanın yönettiği bir kurumda, farkına vardığım bir yanlışlık olursa, düzeltmek için, göremeyen bakışlara gördürmek için onlara yardımcı olmamdır. “Zalimde olsa mazlumda, kardeşine yardım et” diyen peygamber, bana “aman boşver, bana ne, o yönetiyor, o görsün, ne hali varsa görsün” deme diyor. Seyirci olma, katılımcı ol diyor.

Evet, tüm iyileşme süreci gözler önünde ama sosyal ve kültürel alandaki, işin inanç boyutundaki yozlaşmaları da görmem gerekiyor. Başım önüme düşmesin istiyorsam, sahada olmam gerekir, üretmem gerekir, kendimi soyutlamamam gerekir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 746
Bu Ay : 1264
Toplam : 1264

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom