Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

BİR KIYAMETİN KIYISINDA!

BİR KIYAMETİN KIYISINDA!

 

IŞİD üzerinden kimi noktalarda yoğunlaşmamızla edineceğimiz bilinç, bizi ‘korkunç yanlışlar’ yapmaktan alıkoyacaktır. Sakınmamız gereken ‘korkunç yanlış’ yaşadığımız coğrafyayı baştan sona kan ve ateş denizine atacak boyuttadır. Demek oluyor ki patavatsız davranışları siyaset sanma basitliğini bırakıp serinkanlı bir bilinçle hareket etmezsek, kendimizi kahreden, yok eden bir yangının, bir kıyametin içinde bulabiliriz. İçimizden ve bölgeden kimi kişi ve güçler bu ateşe odun taşımayı siyaset sanıyorlar.

 

İçimizdeki kimi beyinsizler yüzünden bizi helak etme Allah’ım.

 

Eşi benzeri görülmemiş bir zulüm ve çirkinlik, eşi benzeri görülmemiş dil, araç ve yöntem kullanabilmektedir, kullanmaktadır. Hak suretinde gözüken batıl, adalet kisvesine bürünmüş zulüm, vatanımıza, algı dünyamıza egemen olmak istemektedir. Perdenin gerisindekiler yalanı, hainliği, fitneyi siyaset ve savaş enstrümanı olarak kullanıyor. Dost gibi gözüken düşman, düşman gibi gözüken dost olabiliyor. Dost düşman birbirine karışmışsa, aklımız karışmışsa tam da yapılmak istenen budur. Akıl karışıklığı içinde iyinin, kötünün ne olduğunu bilemez duruma geliyoruz.

 

Sağlıklı ölçü ve değerlerden yoksun olarak hadiseleri çözmeye çalışmakla geleceğimiz nokta, siyasi manipülasyon ve algı yönetimine teslim olacağımız noktadır. Oysa bizim ölçümüz hadiselerin olma ve seyir biçimine göre insandır, İslâm’dır. Biz ne olursa olsun insanı değerleri öne çıkarmak, insanı yaşatmak durumundaysak, zulüm kimden gelirse gelsin ona karşı olmak, mazlum kim olursa olsun onun yanında olmak zorundayız. Ülke, devlet ve millet olarak bu asgari çizgide birleşmek, bütünleşmek durumundayız. Bir iyiliği başkası yapıyor diye onu reddedecek, bir zulmü Müslüman yapıyor diye onu kabullenecek değiliz. Bu aptallık, cahillik olur. Bu o zulme iştirak etmek olur. IŞİD ile gelişen olaylara bu perspektiften baktığımızda gerçekler daha bir berrak, daha açık gözükmektedir. Zulüm art niyetli olarak kendisini İslâm perdesi gerisinde gizleyememektedir. Art niyetli olmayanlara ise, kardeşliğin gereği olarak hak ve hakikat tavsiye edilmeli, uyarılmalıdır.

 

Tarihsel ve analitik düşünme yeteneği olmayan zihni yapılar, gündelik savrulmalarla gerçek bir vizyon ortaya koyamazlar, koyamıyorlar. Vizyon eksikliğimiz bir yana, bir de varlığımızı yok etmeye çalışan gizli, kirli planların işini kolaylaştıracak tarzda pozisyon alıyoruz. Küresel gizli örgütleri memnun edecek tarzda düşünüyor, öfkeleniyor, heyecanlanıyoruz. Bütün bunlar elbette liberal neo-conların çok mahir plan yapmalarının yanında, bizim de aptallığımızın kanıtı oluyor. Kim ne yapıyor, neyi niçin yapıyor? Gelişmeleri bu basit, yalın sorulara cevap vererek anlamaya çalışabiliriz. Başta bölge devletleri olmak üzere herkes, hadiseleri iyi anlamalı pozisyonunu doğru almalıdır. Bir yanlışa dayanarak başarı elde edilemez, edilmemelidir. Doğrular üzerinde tepinerek kurulacak egemenliğin, sahiplerine de faydası olmaz. Yanlış yapılar, yanlış denklemler, er geç çöker, çöküyor. Aklı, vicdanı, insanlığı, barışı ve elbette İslâm’ı ayağa kaldırmamız, hayatı bu eksende canlandırmamız gerekiyor.

 

Bakın İslâm ve hakları gasp edilmiş Sünni Araplar adına ortaya çıkan IŞİD neredeyse bir asırdır Müslümanlara esir muamelesi yapan diktatör zalim düzene ve bu düzenin sahiplerine tek kurşun sıkmamıştır. Bırakınız onlara karşı savaşmayı, IŞİD’i Beşar Esad desteklemiş, koynunda büyütüp beslemiştir. Bizler IŞİD’i ciddi manada ilk kez Suriye’de Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) karşı savaşmasıyla tanıdık. Beşar Esad adına ve Müslümanlara karşı. ÖSO inanç ve mezhep farkı gözetmeksizin bütün Suriye halklarının demokratik idareye kavuşmasını savunuyor. IŞİD’i arkasında İran ve İsrail’in olduğu açık olan Esad destekledi. ABD ve Rusya, iğrenç bir oyalama taktiği ile IŞİD’in gelişmesini, Esad’ın zaman ve imkân kazanmasını sağladılar. Aslında perde gerisinden ABD, İsrail, İran, Rusya, Suriye’nin demokratik güçlerine karşı IŞİD’i desteklediler. Utanmadan şimdi de kalkmış Türkiye’ ile IŞİD arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyorlar. IŞİD Musul’da bizleri çok sevdiği için mi konsolosluğumuzu basıp çalışanlarını rehin aldı? Bunlar savaşmanın düşmanlığın onuruna da sahip değiller.

 

Gelişmeleri biliyorsunuz: IŞİD sözüm ona Sünni Müslümanlar adına ortaya çıkan canavar, katliamcı bir terör örgütü. Bu örgüt Musul’u ve diğer Sünni Arap coğrafyalarını hızla işgal etti. En son Telafer’i işgal etti. Daha doğrusu Maliki’nin o çok kahraman askerlerinin görülmemiş marifeti ile işgal ettirildi. Uzatmayalım bu bir anda var edilen örgüte acayip, hayalî, engellenmez bir güç izafe edilmeye çalışıldı. Acımasız örgüt hemen o gün, o hafta katliamlara başladı. Örgütün yaptığı ne dinle, ne insanlıkla bağdaşır şeyler değil. Tam bir piyon. Sadece sıradan bir piyon değil; iğrenç, aşağılık, karaktersiz bir piyon! Kurgulanmış mizansenin yetenekli aktörü: Sorumsuzluk, hainlik ve zalimlik kendisine çok yakışıyor!

 

Bu örgüt marifetiyle yapılmak istenen nedir? Anlaşıldığı kadarıyla Suriye ve Irak hattında bir devlet kurmak veya bu bölgeyi kurtarmak. Bu bölgelerle Türkiye’nin bağlantılarını kesmek. Konsolos baskınıyla bu örgütün Türkiye karşıtı, dahası Türkiye’ye düşman olduğu bir kez daha tescillenmiştir. Bununla birlikte bu örgütü kullanan güçlerin Türkiye’ye karşı tutumları anlaşılmıştır. Türkiye’nin bölgede dengeleri ve denklemleri değiştirecek hamleleri etkisizleştirilmek istenmektedir. Bu kilit bir cümledir. Konu uzun uzadıya tartışılmalı, iyi anlaşılmalı, en uygun stratejiler, taktikler belirlenmelidir. Kimi ‘görevli’ veya safdil olanlarımızdan çok daha fazla ve etkili olarak aydın ve siyasetçilerimiz, meselenin özünü, asıl maksadını görmüşlerdir. Kışkırtılarak hazırlanmak istenen asıl büyük tehlike bölgede bir Şii, Sünni çatışması hatta savaşı çıkarmaktır. İşte bu, ilk cümlelerimizde ve yazının başlığında vurguladığımız gibi dehşet, korkunç bir facia, bir kıyamet olur ve bu savaşın küresel finans kâfirleri ve Siyonistler dışında kazananı olmaz. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 843
Bu Ay : 3387
Toplam : 3387

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom