Alıntı Yazılar

Alıntı Yazılar

alinti-yazilar

IŞİD Baharı Sykes-Picot'u yerle bir etti mi?

IŞİD Baharı Sykes-Picot'u yerle bir etti mi? / BÜLENT ORAKOĞLU
 
Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde ülkede kaos ve istikrarsızlık yaratacak, Başbakan Erdoğan'ı ve çözüm sürecini hedef alabilecek iç ve dış manipülasyon, provokasyon ve ajitasyon eylemlere karşı tüm tedbirleri almışken,
 
Lice'de klasik bayrak provokasyonu, derin PKK'nın çözüm sürecini bozmaya yönelik eylemleri ve Kandil'in Öcalan'ın otoritesine karşı kademeli başkaldırı stratejisi sonrası, çözüm sürecinin geleceği tartışılırken,
 
Ortadoğu'da IŞİD terör örgütünün Musul'a saldırarak kısa sürede işgal etmesi ve yönünü Bağdat ve Kerbela'ya çevirmesi, Türkiye ve dünya gündemine oturdu.
 
Yaklaşık bir asır önce, I. Dünya Savaşı devam ederken, İngiltere ve Fransa arasında masa başında kolonyalist amaç ve stratejilerle, gizlice imzalanan Sykes-Picot Anlaşması'yla Osmanlı İmparatorluğu kontrolündeki Ortadoğu masa başında paylaşılmıştı. Bu anlaşma ile Ortadoğu'da oluşturulan uydu devletlerin ve sınırlarının eskidiği, sömürgeci ülkelerin üst düzey yöneticileri tarafından uluslararası platformlarda ve toplantılarda sıkça gündeme getirilen bir konu olarak dikkatleri çekiyordu.
 
Bu bağlamda militanlarının sayıları tam bilinmemekle beraber 3500-7000 civarında olduğu tahmin edilen IŞİD terör örgütünün, küresel güçlerin ve özellikle de İngiliz derin devleti ile irtibatlı lejyoner, paramiliter ve taşeron bir örgüt olduğu yönünde tarihsel gerçekler ışığında, kamuoyunda güçlü emare ve kanaat mevcut bulunuyor.
 
Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Vetut'un İsrail'i IŞİD'e silah vermekle suçlaması ve IŞİD'in kullandığı İsrail yapımı silahlara ulaşıldığını açıklaması da ilişkiler ağını ortaya koyması bakımından önemli görünüyor.
 
IŞİD'in yaklaşık 100 yıl önce İngiltere ve Fransa arasında imzalanan, ABD tarafından da onaylanan Sykes- Picot Anlaşması'nı, Irak ve Suriye sınırını buldozerlerle yıkarak delmesi ve bu anlaşmayı geçersiz kıldıklarını açıklaması karşısında bazı yerel ve uluslararası köşe yazısı ve analizlerde IŞİD'in Sykes-Picot'u yerle bir ettiği veya çökerttiği yönünde değerlendirmeler yapılmaktadır.
 
Ancak, Irak'taki IŞİD saldırıları ile ilgili gelişmelerin, bölgenin sınırlarını, haritasını ve güç dengelerini değiştirebilecek bir dinamiğe sahip olması açısından, Batı'nın onayı ve desteği alınmadan gerçekleştirilmesi mümkün görülmemektedir. Bu bakımdan IŞİD'in bir taşeron örgüt olarak küresel güçler tarafından, Ortadoğu'nun yeniden şekillendirilmesi amacına ve planına uygun olarak gizli ve yeni ikinci Sykes-Picot Anlaşması doğrultusunda, Irak'ın fiilen 3 ayrı devlete bölünmesi ve Ortadoğu'da mezhep çatışmasına zemin hazırlanması amacına yönelik olarak örtülü olarak desteklendiği ihtimali asla gözardı edilmemelidir.
 
Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden taşınması ve pazarlanması, Barzani ve Erdoğan arasındaki iyi ilişkiler sonucu Ortadoğu'da Kürt-Türk ittifakının her alanda gelişme ihtimali Batılı sömürgeci ülkeleri ve ülke içindeki uzantılarını rahatsız ettiği o kadar belirgin ki içte ve dışta yapılan provokasyonların aynı zaman dilimine ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesine denk gelmesi tesadüf olmasa gerek. Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde KCK'nın Öcalan'ın çağrısı üzerine yol kapatma eylemlerine son verilmesi yönünde aldığı kararın çözüm sürecinin pamuk ipliğine bağlı olmadığını hükümetin ve Öcalan'ın bu süreçteki kararlığını ve sürece verilen kamuoyu desteğini bir kez daha ispatlamış oldu.
 
Türkiye'nin El Nusra ve IŞİD örgütüne silah yardımı yaptığına yönelik kara propaganda yurt içinde ve dışında bütün hızıyla sürüyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu medyaya yaptığı açıklamalarda IŞİD'in elindeki silahların hükümet tarafından TIR'larla gönderilen silahlar olduğu iddiasını dile getirmesi, diğer taraftan IŞİD militanlarına Irak'ta dört Türk subayı tarafından eğitim verildiği ve 3 bin Türk'ün örgüt içinde yer aldığı yönündeki asparagas haberler hükümet karşıtı medya ve köşe yazarları tarafından hükümeti iç ve dışta kamuoyu nezdinde yıpratma projesi doğrultusunda devam ettiriliyor.
 
Ancak, Türkiye'yi IŞİD ile ilişkilendirmeye yönelik uluslararası kumpasın, arka planda bu örgüte destek veren ve yöneten ülkeleri kamufle etme amacına yönelik olduğu aşikar. IŞİD'in Esed rejimi ile olan ilişkisi yerli ve yabancı medyada açıkça ifade ediliyor. İngiliz Times Gazetesi, Suriye istihbaratının, 'muhalifleri böl ve yönet' stratejisi kapsamında IŞİD örgütüne sızdığını iddia ederek, Suriye ordusunun diğer muhalif grupların mevzilerini sürekli bombardıman altında tutarken, IŞİD'in faaliyet yürüttüğü bölgeden uzak durduğuna dikkat çekiliyor. Gazete iddiasını Suriye ordusunun iç yazışması olduğu öne sürülen bir belgeye dayandırıyor.
 
IŞİD'in Özgür Suriye Ordusu'na ait olup ele geçirdiği bölge veya kasabaların kısa süre sonra Esed rejimine kazandırılması da işbirliğinin açık kanıtı gibi görünüyor.
 
Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Akif Okur ise 'Suriye'de yaşanan iç savaşta Esed'ın cezaevinden çıkarıp affettiği El Kaide militanlarının IŞİD terör örgütünün tepe yönetimini oluşturduklarını' belirtmişti.
 
12 Mart 2013 tarihli The Guardian ve Der Spigel'de yayınlanan bazı belge ve raporlarda ise, Suriye-Ürdün sınırındaki iki kampta askeri silahlı eğitimden geçirilip Suriye'ye sokulan on bin savaşçının büyük bir kısmının Özgür Suriye Ordusu yerine El Nusra ve IŞİD'e katıldıkları belirtiliyordu. Bu tercihin ana sebebinin büyük para olduğu da iddia ediliyordu.
 
AK Parti ve Başbakan Erdoğan karşıtlığı milli iradeden kopmuş bazı darbeci ve ulusalcı çevreleri ve partileri birlik beraberliğe en muhtaç olduğumuz bir dönemde bile, Türkiye'nin milli menfaatleri ve çıkarlarına aykırı olarak, ülkemizde kamplaşma, kutuplaşma ve iç savaş çıkarmaya çalışan bazı Batılı ülkelerin ve Suriye kaynaklı kara propaganda ve ajitasyonlarına bilerek veya bilmeyerek alet olmalarını tarih ve Türkiye insanı affetmeyecektir.
Yeni Şafak
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 467
Bu Ay : 8526
Toplam : 8526

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom