Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

NELER OLUYOR

NELER OLUYOR

 

Savaş sürüyor, olan bu ve İslâm dünyası kan kaybediyor. Dünyanın en kaliteli petrol yataklarının üzerinde sahnelenen kanlı oyun, trajedi devam ediyor.

Bizim “stratejik derinlik” ne durumda, sorusu ortada dolanıyor. IŞID, Suriye, Irak bu stratejik derinliğin neresinde gibi sorular cevapsız.

Birileri bizim zihinsel alt yapımızı, falan bu işi iyi biliyor, ne derse ona inanın, merak etmeyin, işler yoluna girecek örgüsüyle işlerken, ortalık kan deryasına döndü ve petrol oyunları ile ideolojik oyunlar iç içe girmiş durumda… Seyrediyoruz. Sergilenen oyun, gerçekte bir trajedi, strateji açısından bir komedya…

Bu durum karşısında ne yapacağız?

Birincisi, düşünmemizi istedikleri gibi, işler yolunda gidiyor diyeceksek, yaşananların “hikmetinden” sual edeceğiz. Stratejik derinliğe “bu yaşananların, gelinen noktanın hikmeti ne” diye sormak durumundayız.

İkincisi, hayır işler yolunda gitmiyor diye sesimizi yükselteceksek, neden böyle düşündüğümüzü, fotoğrafı göstererek yeni sorular soracağız. Birileri bizi aldattı mı veya birileri “düşünmenize gerek yok, biz sizin yerinize de düşünürüz, siz de alkışlar slogan atarsınız” diyerek bizi uyuttu mu?

Gerçekten işler yolunda mı, değil mi?

Derinlerde başka oyunlar mı dönüyor?

Çokça bahsedilen “devlet aklı” bu işin neresinde?

Bu iş, bu hale nasıl geldi, kimler buna sebep oldu, iç ve dış ayakları kimler?

IŞID kim sorusu önemli olsa da, başka unsurlar da devreye girdiğinden, mesela “Nakşıbendi Ordusu” diye yeni bir oluşumdan bahsediliyor, bunların hepsi  “stratejik derinliğin” parçaları mı?

Irak ordusu, tek mermi atmadan nasıl çekildi, bu nasıl bir oyunun parçası ve biz tüm bu oyun atmosferi içinde, stratejik derinliği nasıl yürürlüğe koyacağız?

NATO toplantıları başladı, bu toplantılar neyin umudu olacak?

Tüm olanlardan sonra, biz hala “derin bir akıl var, o iş başında, tereyağından kıl çeker gibi işleri rayına oturtacak” demeye devam mı edeceğiz?

Galiba şöyle demek gerekiyor: Başkası bizim yerimize düşünüyor, stratejik derinliğe bizim kafamız ermez demeyi bırakalım. Bu ülke veya başka bir ülke, yalnızca bir insanın stratejik aklıyla yol alamaz, bize lazım olan stratejik istişare ve ortak akıldır. Bize lazım olan, parçalanmamak, dünyayı tek parmağımızla değiştiremeyeceğimizi unutmamaktır.

Mademki stratejik derinlik dağıldı, o halde vurun abalıya diye de düşünmeyelim. Tüm oyunun neticesini bir kişinin omzuna da yüklemeyelim. Eğer bir suçlu varsa; birileri bizim yerimize düşünüyor diyen ve birilerini ısrarla meselenin dışında tutmak için iş çeviren herkes suçlu. Bu sadece ülke ve uluslar arası strateji için değil, her alandaki stratejik oyunlar için geçerli.

Bakalım yarın güneş nasıl bir dünyaya doğacak?

Fakat düşünmeyi, tefekkürü, bir kişiye değil ortak akla odaklanmayı bırakmayalım.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 249
Bu Ay : 16385
Toplam : 16385

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom