Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

BAŞBAKAN KİM OLACAK?

BAŞBAKAN KİM OLACAK?

-Yeni şafaklara, yeni ufuklara-

 

Muhalif olanlar bile alttan alta “iyi de” demeye başladılar, “Tayyip Cumhurbaşkanı olursa Başbakan kim olacak?” Şimdi bu soruya çok kestirmeden “Size ne?” diye cevap vereceksin olmayacak. Neden olmayacak? Birileri bir hafiflik, sorumsuzluk yapsa da aynı olumsuzlukla muamele görmemeliler. Memleketi anlayışsızlığın husumeti içinde geren yaklaşımlara bir milim katkımız olmamalı. Yine de olanlara, sorulanlara olumlu bir mantıkla eğilmek gerekiyor. Sonuçta kimin Cumhurbaşkanı, kimin Başbakan olması gerektiğini sormak, düşünmek memleket meselelerine duyarlı olmanın tezahürüdür. Bir adım daha öteye gidelim: Herkesin gönlünde, her partinin programında bir aday vardır. İnsanlar bunları belirleme, teklif etme hakkına sahiptir. Başka? Adayları veya partileri lehine propaganda yapma, diğer partilerin adayları aleyhine konuşma haklarına da sahiptirler. O nedenle Cumhurbaşkanı kim olacak, Başbakan kim olacak sorusu yine de demokratik, özgürlükçü duyarlıkların, arayışların yansımasıdır. Keşke bu çizgiye baştan gelselerdi.

 

Oraya buraya sapmadan, çıkmaz yolları, yokuşları denemeden baştan sorulsaydı kim olacak diye? Doğruyu arama, tartışma kültürümüz daha gelişecekti. Her şey bir yana; bir teslimiyeti, bir tükenişi belki yenilmişliği, zayıf siyaseti içeriyor olsa da bu soruya itibar edilmelidir. Bu sözleri, muhalefetin enerjisini boş yere “Tayyip olmayacak” söylemi üzerine kurması üzerine söylüyorum. Şu çarpık, şu bozuk duruşa, şu sorunlu, düğümlü, tuhaf dile bakar mısınız? Bir zamanlar da “Tayyip muhtar bile olamaz” demişlerdi. Neyse ki yıllar yılı yaşananlardan ders almış olacaklar ki, şimdi “İyi de Tayyip’ten sonra, Başbakan kim olacak?” diye sormaya başladılar. Nihayet anladılar.

 

Şu ‘olmaz’cı mantığın bırakılmaya başlaması yönündeki gönülsüz işaretler bile bir gelişme, bir ilerlemedir. Olmazlar üzerine kurulan siyaset işte bu kadar hızlı, bu kadar başarılı olur.

Tayyip Başbakan olamazmış! Oldu. Cumhurbaşkanı olamazmış! Olacak.

 

Bu memlekette kimin ne olup olamayacağına siz mi karar vereceksiniz? Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasını engelleyen yasal bir olumsuzluk mu var? Yok! Beyefendiler istemiyormuş! Sizler Milli Birlik Komitesinin veto kurulu musunuz? Ya da Kenan Evren’in yasakçı heyeti misiniz? Artık bu memlekette olanlara da olmayacaklara da halkın iradesinin karar verdiğini, vereceğini anlayın. Bu arada halkın size onay vermediğini, vermeyeceğini de anlayın artık.

 

Bir anlamda Başbakan’ın Köşk adaylığı açıklanmış gibi oldu. Bana kalırsa ilk turda seçilecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkacak tablo seçmen profilimizin eğilim, yönelim ve seçme hassasiyetleri bakımından çok önemli veriler sunacak. Bunu şimdiden söylemek kehanet olmaz. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması, kendini Ak Parti ile ifade eden halk hareketinin gerçek anlamda başarıya ulaşması yani devrimin tamamlanması, taçlanması olacaktır.

 

Erdoğan’ın başkanlığındaki Türkiye, coğrafi sınırlarının çok ötesindeki gerçekliklerle birebir bütünleşecektir. Yönetimin en üst katında Erdoğan’ın olduğu Türkiye, bölgesinde umutları, heyecanı, çalışmayı, emperyalizme direnişi daha çok artıracaktır. Paralel yapı da dâhil olmak üzere son badireleri de atlattıktan sonra Türkiye’nin önünde engel neredeyse kalmayacak. O zaman Türkiye bölgede öncü rolünü daha aktif ve rahat sürdürecektir. Asıl siz, bundan sonra Türkiye’nin yükselişini izleyin. Belki Gezicilerin bir kısmı veya PKK’nın tekrar eylem yapmasına bel bağlamış bir kısım odakları huzursuz edecek ama ne çare ki, Türkiye artık durdurulamaz.

 

Yeni zamanlara, yeni menzillere, yeni şafaklara, yeni ufuklara hazırlanın. Baştan sona, tepeden tırnağa devlet organları, işleyişi, yasaları milli irade ve duyarlığa göre değişimi, bu istikamete ilerlerken kendi kendini engellemeyen, ağırlaştırmaya bir Türkiye düşünün. Kalbi teklemeyen, nefesi tıkanmayan, aklı durmayan bir Türkiye!

 

Şimdi gelelim Başbakanın kim olacağına.

Aslında fazla da önemli değil. Açık söylüyorum; Ak Parti kadroları içinde başbakanlık yapma kalitesinde en az yirmi kişi var. Bu konuda bir sıkıntı yok. Asla! Ak parti önümüzdeki elli yıl Türkiye’yi omuzlayacak lider kadroları da yetiştirecek tarzda bir işleyişe sahip.

Bu soruyu yakın çevremden herkes soruyor. Ben de onlara Türkiye’nin o zamanki öncelikleri belirleyici olur diyordum. Hâlâ böyle düşünüyorum. İlk aşamada müstakbel Başbakan, bir yıllığına seçilmiş olacak. Sonraki aşamada gelişen olaylar ve Abdullah Gül’ün kararı yeni durumlarda belirleyici olacak elbette. Eğer dış siyaset öncelikli olacaksa ona göre, ekonomi öncelikli olacaksa ona göre bir isim öne çıkarılacaktır. Bence şu sıralar, Ukrayna, Irak, Suriye, Mısır gibi olaylar Filistin’deki gelişmeler, AB ilişkileri düşünüldüğünde dış siyaset ağırlığı olan bir kişi Başbakan olmalı diye düşünüyorum. Ancak bu sanıldığı gibi Ahmet Davutoğlu olmayabilir. Neden Ali Babacan olmasın? Babacan hem dışişleri bakanlığı yaptı hem de dünyayı hayran bırakan ekonomik açılımların asıl sahibi oldu.

Babacan Başbakan olunca ekonomik aksama olmaksızın güçlü dış siyaset atraksiyonlarımız da devam eder. Kimle Elbette Davutoğlu ile. Ama Davutoğlu Başbakan olursa parti’de uzun vadeli yeni hareket planları, programları yapılıyor demektir. Bu da başka bir güzelliğe işaret eder.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 679
Bu Ay : 7825
Toplam : 7825

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom