Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

ALAMANYA BENİM GİBİ BULAMAN YA

ALAMANYA

BENİM GİBİ BULAMAN YA

 

Türkiye’nin Almanlarla stratejik işbirliği kurmanın da ötesinde kader birliği yaptığı tarihi bir gerçektir.

 

Abdülhamit döneminde Almanlar ve Japonlar bizim iki stratejik ortağımızdır. Ayrıntılara girmeyelim. Bu sayfalar tarihsel kritikler için elverişli değil. Almanlarla ittifakımız konjonktürün değişen ilişki biçimlerine uygun olarak sürdü, sürüyor. Bilindiği gibi 1950’lerden sonra bu ülkeyi işgücü olarak destekledik, kalkınmalarına yardımcı olduk.

 

Göçmen işçilerimizin sosyal, kültürel sorunları da ayrı bir konudur. Başta kimlik ve entegrasyon, bugün bile üzerinde hassas, titiz çalışılması gereken meselelerdir. Bugün için Almanya’da 3 milyon Türk yaşıyor. Türkler, sosyal, ekonomik, kültürel, siyasal hayata aktif olarak girmiş durumdalar. Kestirme bir bakışla Türkler Alman devletine yük olmuyorlar. Hatta Almanların yükünü hafifletiyorlar. Bu çok kesin olarak böyle. Çünkü Türkler orada hatırı sayılır bir işgücü, daha da önemlisi girişimci gücü oluşturuyor. Diğer göçmenler bizim Türkler kadar aktif ve atak değil. Bu durum iki ülke arasında ilişkilerin çok daha canlı, sağlıklı gelişmesine yol açtı, açmalı. Oradaki varlığımız böyle bir potansiyele sahip. Sadece sahip değil, bu potansiyel zaten harekete geçmiş durumda.

 

Avrupalı Türkler canlı, diri, üretken, paylaşımcı, girişimci insan varlıkları ile ülkelerimiz arasında gerçek bir ilişki kurulmasında mükemmel avantajdır. Bu bizim için büyük bir fırsat olduğundan çok Almanya için iyi değerlendirilmesi gereken bir imkândır. Nedenini sormaya bile gerek yok. Çünkü her geçen zaman yaşlanan, yorulan, üretimden düşen Alman toplumuna Türkler canlılık, dirilik soluğu oluyorlar. Can suyu oluyor, taze kan oluyorlar. Birlikte canlı, zengin bir kültür inşa ediyorlar. İşte tam burada durup tekrar düşünmek, imkânları en verimli kullanmanın yollarını aramak gerekir.

 

Tam da böyle bir gerekliliğe sarılmak, tutunmak gerekirken, tuhaf şeyler oluyor. Araya korkular, komplo teorileri giriyor. Derken imkâna dönmesi gereken canlılık, olumsuz yönde kullanılmaya çalışılıyor. Bu noktada Alman devletinin genelde göçmen özelde Türk olgusunu yeniden düşünmesi gerekir. Tarihsel bir perspektif ve gelecek vizyonuyla hadiselere bakılsa, Almanlar bugün güçlü işaretlerini verdikleri hatalara düşmeyecekler. Aslında bana öyle geliyor ki, bu Almanların da kendi başlarına verdikleri kararların yansımaları değil. Yoksa Almanlar Türk varlığını kendileri için niçin tehdit olarak görsün?

 

Kendi içindeki vatandaşlarımızın sorunlu olmaları mı daha iyi, yoksa sorunsuz olmaları mı? Alman devleti sorunlu insanlarından mı verim alır yoksa sorunsuz insanlardan mı? Varsa bir sıkıntı, bunu çözmek yerine, neye hangi amaca hizmet ettiği, edeceği belli olmayan karanlık, bulanık işlerle sıkıntı çıkarmaktan nasıl bir yarar umulabilir. Bizi sıkıntılarla geriletmek, hiç olmazsa meşgul etmek istiyorlarsa, hayır, dost olarak Almanların böyle düşünmesini kabul edemeyiz. Daha doğrusu Alman dostlarımıza böyle bir düşünceyi yakıştıramayız. Almanlar bizim içimizdeki sıkıntının kendilerine huzur olarak yansımayacağını bilmeyecek kadar basiretsiz değildir. Artık Türkiye biraz Almanya, Almanya biraz Türkiye değil midir? İyilik veya kötülük hangi ülkede olursa olsun o ‘biraz’ı oranında diğerini etkiler. Kader birliğimiz bugün doğrudan yaşama birliğine dönüşmüştür. O nedenle Almanların yanlışından bize nasıl bir doğruluk düşer. Veya bizim sıkıntımızdan Almanlara nasıl bir huzur düşer? Sadece bunu cevaplamaları bile konuyu yarı yarıya çözmeleri anlamına gelebilir.

 

Muhtemelen evhamlarla yanlışa koşullanmış bir akılla Türk varlığı toptan kendilerine sorun olacağına bizim kendi içimizde sorun yaşamamızı, dolayısıyla ilgimizin Almanya’ya odaklanmamasını istiyor olmalılar. Eğer bu maksatla, mezhebi farklılıklar, çatışma konusu haline getirilme amacıyla öne çıkarılıyorsa, bu vahim mi vahim yanlıştır. Bilinsin ki, Alevîsi Sünnîsiyle, topyekûn bir millet olarak asla bu oyuna gelmeyiz. Almanya da kendi yolunu çukurlar kazarak açmamalıdır.

 

Almanya ile Türkiye, birlikteliği gelecek zamanlarda her iki ülke ve toplum için düşünülemeyecek kadar yararlar içerir. Tarihte olduğu gibi mi? Hayır ondan daha ileri aşamalarda bir birlikten söz ediyorum. Eskiden Almanya, İngiltere ve Fransa’nın dışlaması ile iç Avrupa’da sıkışmıştı. Şimdi o sıkışıklık yoktur. Türkiye’nin koşul ve imkânları da çok değişti. Artık Türkiye de geçen zamanlarınkinden çok ileri aşamalar kat etmiş, güçlü, zengin, donanımlı bir ülkedir. Türkiye bölgesinde bir güç ve denge merkezidir. Her alanda yapılacak işbirliği Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar tesis edilecek barış ikliminin temel dayanak ve beslenme kuşağı olabilir. Bu kuşak geleceği kuşatacak dirilikte, güçte bir niteliğe sahiptir. Bizce burada tekrar düşünmek gerekir.

 

Almanya böyle bir kuşak içinde izole edilmiş kalamaz, kalmak istemez. Bölgeyle en etkili irtibatı Türkiye ile ve Türkiye üzerinden yapmak zorunda. Türkiye ile dayanışmasını güçlendirdiği ölçüde bölgeyle irtibatlı olacak. Almanya Türkiye ile bölgede var olabilir ve hareket kabiliyeti kazanabilir. Her alanda böyledir bu. O zaman Almanya Türkiye’nin barış ortamını zedelemeye dönük bir çaba içinde neden olsun ki? Acaba Almanya, böyle bir kuşağın canlılık kazanmasından rahatsız olacak birilerinin yanıltmasıyla Türkiye’ye karşı anlaşılmaz hamleler yapmaya itilmiş olmasın? Ben biraz böyle düşünüyorum. Peki, bunlar kim olabilir?

Ne bileyim, belki Rusya’dır.

Belki ABD. İngilizler, İsrail niçin olmasın? Veya hepsi.

Eğer böyle bir planlama, böyle bir oyun varsa, bu Türkiye’den çok Almanları vurur.

Almanlar için kötü olacak hiçbir durum, bizim için de iyi olamaz. Çünkü orada canlarımız var. Mesele Almanların da aynı duyarlıkla düşünmelerinde.

necmevci@yahoo.com.tr

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 858
Bu Ay : 8004
Toplam : 8004

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom