Talip SOYLU

Talip SOYLU

malatyahaberleri@gmail.com

ALLAHSIZLIĞIN ALEVİLİĞİ SÜNNİLİĞİ OLMAZ

ALLAHSIZLIĞIN ALEVİLİĞİ SÜNNİLİĞİ OLMAZ

 

Terör örgütlerinin Ok Meydanı provokasyonunda iki kişi maalesef hayatını kaybetti. Dokuz insanımız yaralı. Saldırı Soma maden kazasındaki ölümler bahane edilerek başlatıldı. Ardından Alevi vatandaşlarımıza bir saldırı oluyormuş algısı oluşturularak kışkırtma yapılmak istendi.

Amaçlanan nedir?

Bunların hiçbir insani amacı yoktur.

Bunlar Alevi falan da olamazlar.

Allah’ın izniyle ne Alevi vatandaşlarımız bu oyuna gelir ne Sünni vatandaşlarımız.

Yapılmak istenenin bir çatışma ortamı oluşturmak olduğunu biliyor, görüyoruz. Hainler kurdukları oyunun çirkin amacını fark etmediğimizi sanıyorlar. Bunların dış bağlantıları da var. Özellikle Almanya bu meselelerden elini çekerse evvela kendisi için iyi olur. Olaya savcılık el koymuş durumda. Soruşturma devam ediyor. Sonuçta ne korkunç kışkırtmalarla karşı karşıya olduğumuz anlaşılacak.

 

Kışkırtmayı yapanlar kim?

Alevi mi, Marksist mi?

İnanların ölümleri üzerinden propaganda yapan, insanların ölümleriyle bir amaç güden insanı nitelerken de özenli olmalı. Cana kıymet veren, barışa, kardeşliğe önem veren Alevilik kültürü içinde böyle bir insan tipi yetişemez. Hayır, bunlar olsa olsa Aleviliği kullanmak, istismar etmek isteyen nasipsizlerdir.

Niçin nasipsiz dedik?

Çünkü aşktan yana nasipsizler.

Çünkü insan sevgisinden yana nasipsizler. Erdemden yana, hayattan yana, hayat vermekten yana, dostluktan yana daha da önemlisi imandan, ahlaktan, insanlıktan yana nasipsizler.

Yapılan iş akıl alır gibi değil. Yüzünü gözünü maskele, eline silahları, pompalı tüfekleri al, diğer elinde molotof bombaları. Ne oluyor delikanlı? Protestoya gidiyormuş! Dünyanın neresinde, dünyanın hangi demokratik ülkesinde böyle bir protestoya gidiş var? Merkel’e sormak lazım; belki Almanya’da vardır? Ölümleri protesto etmek için öldürmeye gidiyor. Şu garabete bakınız. Yakıp yıkarak özgürlük talebinde bulunacak. Katlederek ayrımcılığı lanetleyecek. Şu kepazeliğe bakın. Bu insanlar onun için nasipsizler. Nasıl bir ruh halidir bu. Nasıl bir gözü dönmüşlük, aldatılmışlıktır. Hangi Alevilik size bunları yapmayı, üstelik Alevi kardeşlerinizi öldürmeyi, hatta gelen ambulansı engellemeyi emrediyor? Sakın ha. Sakın kimse bu canavarları, bu Allahsızları, vicdansızları korumaya, kollamaya, hele bunlar üzerinden siyasi veya kültürel bir getirinin hesabını yapmaya girmesin.

 

Bunlar ne Alevi, ne Sünni olabilir. Bunlar Müslüman veya Hıristiyan da olamaz. İnsanlıktan çıkmış bir kişiyi hangi dinle, hangi inancın mantığıyla koruyacaksınız? Onların işi gücü kışkırtma. Alevi ölmüş, Sünni ölmüş umurlarında değil. İnanın her ölümde, her karışıklıkta, sokakların her yangın yerine dönmesinde sevinç duyuyorlar. Hiçbir neden insan öldürmeyi ne gerekli kılar ne iyi gösterir. Asla. Bizim öldürmeyle işimiz olamaz. Öldüren insanın dini imanı olamaz.

 

Hiçbir Alevi vatandaşımız bu olayları benimsemez, benimsemiyor. Bunlar üzerinden Alevilik kültürü bozulmak isteniyor. Alevilik terörün kullanımına elverişli hale getirilmek isteniyor. Önceleri Alevilikle ateistliği yan yana, iç içe göstermek istediler. Sanki her Alevi, İslâm düşmanı ve Marksist olmak zorundaymış gibi, özellikle gençlerin kafasını çelmeye çalıştılar. Bir ölçüye kadar başarılı oldular. Ama başta dedeler bu tuzağa düşmedi. Allah onlardan razı olsun. Dedelerin Kur’an’dan, Hazreti Peygamber’den (sav), Hazreti Ali’ye (ra) Hacı Bektaş Veli’ye kadar geniş bir külliyat içinde İslâm’a, dine atıfta bulunmaları hoşlarına gitmedi. Oyunları bozuldu.

 

Aleviliği inançtan, vahiyden, tasavvufi motiflerden, manevi değerlerden soymak, soyutlamak istediler. İçine ideoloji, üstelik varlığa, insana saygısız, katı, acımasız Marksist, Stalinist bir ideoloji doldurmak istediler. Giderek bu ideolojiyi din iman karşıtı olmakla denkleştirdiler. Yani dine, İslâm’a, Allah’a, Peygambere karşı çık, gerekirse küfret senden iyisi yoktu. Artık bundan sonrası ideolojinin de sınırlarının geçildiği, doğrudan ve ancak Allahsızlıkla ifade edilebilecek ‘vicdansızlık’ aşamasıydı. Düşmanlık aşaması. Kime düşmanlık? Var olan her şeye. Kardeşliğe, dostluğa, demokrasiye, düzene, devlete, ülkeye, millete her şeye…Eğer tanımlamak için mecburen ‘ideoloji’ kelimesini kullanacaksak bu öldürmenin, yok etmenin ideolojisiydi. Şimdi bu nedir Allah aşkına? Bu Alevilik midir? Yapmayın, inanın veya inanmayın. İstediğiniz gibi olabilirsiniz. Herkes burada veya ahrette kendi hesabını kendisi verecek. Ancak inanmadığınız, gereklerini yapmadığınız, hatta düşünce ve tutumlarınızın tamamen ters yönde olduğu bir inanca da leke sürücü davranışlarda bulunamazsınız.

 

Bu yaptıklarınızı sadece Alevilik değil hiçbir inanç kabul etmez. Putperestlik bile kabul etmez. Çünkü her bir kutsallığın mutlaka varlığı yücelten bir tarafı vardır. Her kutsal mutlaka varlığa saygılıdır. Sizin bırakınız başka varlıklara, kendinize bile saygınızın, sevginizin olmadığı anlaşılmıştır. Bütün dava, acaba Ok Meydanı’nda veya başka bir yerde bir Madımak olayı daha çıkarabilmek.

 

Şimdi ‘Alisiz bir Alevilik oluşturulmaya çalışılıyor’ dendiğinde bazıları kıvranıp duruyor. Yalan mı? Bunda yanlış anlaşılacak ne var? Hazreti Ali’den hoşlanmayan bir Alevilik sizi niye rahatsız ediyor? Bilmeyen Karl Marksın veya Stalin’in bir Alevi lideri olduğunu sanacak. Dava Alevi-Sünni davası değil. Özellikle Türkiye gibi inanç ve düşünce özgürlüğünün olduğu demokratik bir ülkede dava bu değil. Kalkınan Türkiye’yi engellemek isteyenler, başta terör olmak üzere gayrimeşru tüm yolları devreye sokmaktan geri durmuyorlar. Birileri Alevilik adını kullanarak işledikleri cinayetlerden yarar elde ediyor olabilir. Ama ülkenin, milletin, özellikle de Alevi kardeşlerimizin, Aleviliğin yarar sağladığı söylenemez.

 

O nedenle bu gidişe izin ve fırsat verilmemeli. Başta kıymetli dedelerimiz, şimdiye kadar yaptıkları gibi bundan sonra da olgun, ergin tavırlarını sürdürmelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 87
Bu Ay : 2631
Toplam : 2631

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom