Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

BUNLAR NİÇİN AHLAKSIZ?

BUNLAR NİÇİN AHLAKSIZ?

 

Soma’yı unutmak mümkün değil.

Soma’nın acılarını dindirmek de.

 

Soma kazasından sonra kendi gerçekliğimizi bir kez daha gözden geçirmek mecburiyetindeyiz. Gerçek, işletme kalitemizden insanımızın kalitesine kadar çok şeyi bir kez daha ortaya çıkardı.

 

İnsanımız gerçek anlamda kardeşlik duygularıyla sorumluluğunu yüklendi. Önce hadiseyi sabırla, tevekkülle, suhuletle karşıladık. Sonra dini ve insani vecibelerimizi yerine getirdik. Yurdun her köşesinde camilerde mevlitler okundu, Kur’an’lar tilavet edildi. Dualar ettik. Yardımlar için elimiz, gönlümüz açıktı. Sonra? Sonra başta Meclis olmak üzere yetkili organlar hızla araştırmaya ve soruşturmaya başladılar.

 

Bizim için hiçbir kazanım, bir canın yitirilmesine değecek kadar önemli olamaz. Genel anlamda millet olarak bunun bilincindeyiz. Başbakanın “Türkiye kazanacaksa, millet kazanacaksa, biz kaybetmeye hazırız” söyleminin tabanında bu anlayış vardır. Keşke bu kaza olmasaydı. Ama oldu işte. Yapılması gereken olandan dersler çıkarmaktır. Yapılacak çok şey var ve yapılıyor. Ama yapılmayacak, yapılamayacak bir tek şey var ki onu düşünmek bile ahlaksızlıktır. Ahlaksızlık olan, insanımızın mağduriyetine duyarsız kalmak, mağduriyetler üzerinden siyaset yapmak, ideolojik istismar ve kışkırtmalar yapmaktır! Provokasyon içinde olanların insanımızın acılarını hafifletmek gibi bir dertleri olmamıştır. Hatta devlet ve hükümet aleyhine istismara elverişli sandıkları bir malzeme buldukları için sevindikleri bile söylenebilir. Gezi olaylarında “bir iki ölüm olsa ne iyi olacak” diye söylenirken suçüstü yakalanan zihniyet, burada üzülemez, üzülmedi.

 

İşte burada duralım: Maalesef bu ülkenin ekmeğini yiyen, suyunu içen kimi talihsiz insanlar var ki, bu zor zamanda kumaşlarının kalitesini ortaya koydular. Önce yalan üstüne yalan söylediler. Medyayı, sosyal medyayı bu yalanlarla hareketlendirip hükümet aleyhine bir algı oluşturmak istediler. Tutmadı. Sokakları kışkırttılar, yine o bildik çapulculuklarını sahnelediler. Ne ayıp, ne terbiyesizce, ne çirkin! Sonra adını bile anmaya gerek olmayan sözüm ona bir köşe yazarı, ideolojik mülahazayla şehitlerimiz için “Bunlar müstahak” diyebildi. Bir başkası açıkça “yardım etmeyin” çağrısı yaptı. Gerekçesini de “Ak Parti iktidarını rahatlatacak bir çaba içinde olmamak” açıklamasıyla yaptı.

Şimdi bütün bunlar nedir?

İdeolojik bir tutum mudur? Partizanca davranış mıdır? Komünistlik midir? Nedir? Söyleyeyim, bütün bunlar doğrudan ahlaksızlık ve Allahsızlıktır.

 

Ahlak üzerine bir iki cümlecik paylaşımımı mazur görün: Ahlak yaratma, yaratış demek olan ‘halk” kelimesinden gelir. Ahlak yaratılışımızdır. Allah bizi en güzel biçimde yaratmıştır. Halk ve ahlak Allah’ın yaratması ile ilgilidir. Allah bizi kötü yaratmamıştır, çirkin yaratmamıştır. İyilik ve güzellik, varlığın kendiliğinden unsurlarıdır. Ahlaklı adam, yaradılışındaki insan inceliklerinin bilincinde ve ona saygılı insan demektir. Ahlaklı adam varlığı kendi nefsinde müşahede eder. Bütün diğer varlıkların hususiyetlerini kendi içinden, kendi üzerinden tanır. Yaradılışını bozmamış yani ahlaklı insan, eğer varlığa saygılıysa yani kendine saygılıysa, sadece diğer insanlara değil, diğer bütün varlığa da saygı duymalıdır. Çünkü varlığını idrak ettiği yaradılış katında bütün varlık yer almaktadır.

 

Eğer insan, varlığa, kendine saygılıysa yalan söylememeli, aldatmamalı, başkalarının diline, dinine, düşüncesine, değerlerine hürmet etmeli,  haksızlık etmemeli, şiddet kullanmamalı. Hele söz konusu olan doğrudan insan varlığına hizmet, insan varlığına yardım ise, tüm hücreleriyle titremelidir. Yitirilen bir canı kendi canı gibi aziz bilmeli. Ezilenin, vurulanın, yoksul düşenin acısını içinde duymalıdır. Bütün bunlar çok ayrıcalıklı meziyetler değil, sadece insan yaradılışının yani vicdanlı yani ahlaklı olmanın gerekleridir. O nedenle ahlaklı olmak samimi olarak var olmaktır. Bilinsin veya bilinmesin, ‘ahlak kaygısı’ olanlar, Allah’la bağlantısını kesmemiş insanlardır. O nedenle yalan, dolan, sömürü içinde olanlar, bunları ideolojiye veya ideolojilerinin propaganda araçlarına dönüştürenler, ahlaksız adamlardır.

Mutlak ahlaksızlık, ancak Allahsızlıkla mümkündür.

 

Soma olaylarını bahane ederek hükümeti eleştirenler neden ahlaksız anladınız mı?

Bunların ruhları körelmiş, benlikleri tıkanmış, vicdanları kurumuş. Bunlar, saplandıkları, koşullandıkları ideolojik hedefleri, her şeyin üstünde tuttukları için ahlaksızlar. Propagandaları için şiddeti, ölümleri, mağduriyetleri hiç önemsemiyorlar. Mağduriyetler, onların ideolojik propagandalarına elverişli malzeme oldukları ölçüde kıymetli. Eğer malzeme olacaksa, insanlar ölebilir, ölmelidir de. Bunların çapı, çöpü, kalibresi bu kadar. Tıynetleri, cibilliyetleri bu kadar.

 

Bunlar niçin ahlaksız?

Çünkü bunlar Allah’sız.

 

Allah’sız oldukları için varlığa saygıları, insana hürmetleri yok.

Ruhları kirlenmiş. Pislik içlerini öyle kaplamış ki, yürekleri en ufak insani duyarlıktan yoksunlar.

Yalan bunarda. Yanıltma bunlarda.

İstismar bunlarda.

 

Soma ile ilgili söylediklerinin hepsi, ama hepsi yalan. Yalan yalan yalan. Ocakta Suriyelilerin çalıştırıldığını söylediler, yalan! Ölü sayısının daha fazla olduğunu ama içeride üzerlerine beton döküldüğünü söylediler. Bu saçmalıklara ‘yalan’ demek bile insanı gülünç kılıyor. Yalanın bile belki namusu olduğu söylenebilir. Yalanın, yanlışın insan onuru için söylendiği durumlar olabilir.

Hadi ülkede sorumsuzca kışkırtan, kışkırtılan bir kesim saçmalığı tarz olarak seçmiş ve yalandan söylemekte, yanlış yapmakta bir beis görmüyor diyelim. Cenaze evinde davul çalanlara tavrımızı belirlemek zor olmaz.

Peki ya muhalefet?

Ya muhalefet?

Muhalefet bu saçmalıklarla arasına niçin açık bir mesafe koymaz?

Ben asıl bunu anlamakta zorlanıyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 20
Bugün : 46
Bu Ay : 4412
Toplam : 4412

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom