Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ANAOKULUNDA PATLAMA

ANAOKULUNDA PATLAMA

 

Haberlere yanılmıyorsam şöyle düştü: Anaokulu mutfağında patlama, eğitim saatleri dışında gerçekleştiği ve binada kimse bulunmadığı için can kaybı olmadı. Ama olabilirdi, eğitim saatlerinde patlayabilir ve ebeveynlerin yüreklerine ateş düşebilirdi.

Kaza bu, ne yapılabilir ki denebilir.

Öyle değil. Orası bir okul, mutfak yapılmış. Haberlerden öğrendiğimize göre, sanayi tipi LPG tüpü kullanılmış. O okula bir ruhsat verilmiş fakat mutfak kısmının ruhsatı var mı, onu bilemiyorum.

Bir iş yeri veya okul, mutfak kısmının da incelenmesi standartlara uygunluğunun kontrolü ve uygun değilse, işletme ruhsatı verilmemesi, ruhsatın verilmesi için gerekli şartların iş yerine bildirilmesi gerekir.

Lokanta, okul ve benzeri yerlerin yemek pişirme yerleri, buralarda gaz kullanımında dikkat edilecek hususlar, alınacak tedbirler bellidir. Son günlerin tabiriyle, yasal bir açık bulunsa bile, insani olan, can emniyetinin sağlanmasıdır.

Gelelim standartlara…

Bildiğim kadarıyla, bu tür toplu yemek pişirme birimlerinde, sanayi tipi tüp kullanılıyorsa, birden fazla tüp veya tank kullanılacaksa, uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bir defa, tüpler mutfak içinde tutulamaz, boş tüp varsa, o da mutfak içinde tutulamaz. Tüplerin dışarıda, yağmur ve güneşe karşı korunaklı bir alanda tutulması, kolektör sisteminin kurulması, kolektörden mutfağa bakır borularla tesisat döşenmesi, mutfakta en az bir gaz alarm cihazının aktif olması gerekir. Gaz alarm cihazı aktif olduğunda, gaz sızmalarında alarm verip orada yaşayanları, çalışanları uyaracaktır.

Uyarı olmamış anlaşılan ve kimse okulda yokken, gaz sıkışmasından patlama olmuş.

Bir vesileyle irtibat kurduğum veliler oldu, tedirginliklerini dile getirdiler. Hele SOMA kaza-katliamının olduğu günler olunca, duyarlılıkta ona göreydi.

Şimdi ilgili birimlere sesleniyorum… Valilik veya belediyedeki ilgili birimler, kim bu konuyla ilgiliyse; bu tür iş yerlerine kim ruhsat veriyorsa, bu tür konular ihmale gelmez. Daha önce Darende’de incelediğim “lokantadaki patlamayı” yazmıştım. Nasıl bir faciadan dönüldüğünü aktarmıştım. Söz konusu bina, bu aralar işlem görmemişse, Ankara yolunda faciayı gösterecek şekilde yerinde duruyor. Lütfen bu tür patlamaları, genel anlamda, gaz kullanan yerler açısından gözden geçirin.

Sanırım iki yıl önce “güvenli okul projesi” çalışmaları yapan komisyonda makine mühendisleri odası adına bulunmuştum. Gördüğümüz eksikleri idarecilere bildiriyorduk. Sonuç ne oldu bilmiyorum ama bunun gibi “güvenli iş yeri projesi” adıyla bir çalışma yapılıp, bir komisyon oluşturulabilir. Her gün binlerce insanımızın yemek yediği lokantaların mutfakları, okulların mutfakları, gaz sistemleri vs. gözden geçirilir, tehlike arz edenlerin varlığı ortaya çıkarılabilir. Bu tür bir hizmeti sunacak kişi bulmakta zorluk yaşanacağını da sanmıyorum.

Anaokulundaki patlama gözden kaçırılmasın. İhmal edilmesin. Yeni faciaların yolu açılmasın. Zaman açısından bir ihmal oluşturulmasın. “Hele bakarız” tarzı yaklaşılmasın. Yaşanacak her olay bir ihmali bildirecek, her ihmal acılar yaşatacaktır.

Bir işyerine ruhsat verilmiş olsa bile, ruhsata konu olan alanda güvenli iş anlayışına riayet edilip edilmediği de denetlenmelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 714
Bu Ay : 1492
Toplam : 1492

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom