Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ELEŞTİRİ

ELEŞTİRİ

Eleştirinin öneminden bahseden biriyim ancak bazı söylemlerde eleştirdiğini sanan insanların dili çığırından çıkardığını gördüğümü de ifade etmeliyim. Hakareti, hakkaniyet içermeyen değerlendirmeleri eleştiri diye sunanlar var. Sövmek eleştirmek değildir. Kin kusmak eleştiri değildir.

Kutsadığı kişilere kayıtsız teslim olarak, onun her söylediğinde bir hikmet arayanlar nasıl yanlışta ısrar ediyorsa, sövgü dili, hakaret dili, kin dili, hakkaniyet içermeyen dili eleştiri olarak görenler de yanlışta ısrar ediyor.

Dün yaptıkları tüm zulme rağmen, statükocu eliti alkışlayanlar, bu gün bir yandan diktatörlükten bahsediyor, bir yandan diktatör olarak suçladıkları yöneticilere, katıldıkları her toplantıda hakaret, kin, öfke, yakışıksızlık içeren bir dil ile saldırıyor ve dönüp buna eleştiri diyor, herkesin de böyle demesini bekliyor.

Eleştirel dil tespit, değerlendirme ve öneri içermelidir. Hiçbir öneride bulunmayan, yerinde bulgularla tespit yapmayan, kulaktan duyma duyumlarla değerlendirme yapmaya çalışanların kullandıkları dil bir eleştiri dili değil “seni istemiyorum, o halde gitmelisin” demek için kendini zorlayan bir dildir. İnsaf sınırları içinde yapılması gereken değerlendirmelerden uzaklaşarak, ülkeyi yönetenlerin yaptığı hiçbir iyi iş yokmuşçasına hareket edenler, bir an önce kullandıkları dili, bağımsız bir yaklaşımla dinleyip, ne halde olduklarını görmelidir.

Bu eleştiri dilini, yaşadığımız siyasi, kültürel ve İslamcı geçmişimizle ilgili olarakta aynı şekilde değerlendiriyorum. Ağzını açan geçmişi ve günümüzü kıyaslayıp, genellemeler yaparak, dün şöyle diyenler bugün nerde duruyorlar demekte, hakkaniyet içermeyen bir yaklaşımla meseleyi gündemde tutmaktadır. Mesela Malatya ekolünü siyasetin payandası olarak suçlayanlar, hangi verilerle hareket ediyor. Siyaset yapmanın kötü bir şey olduğunu söylemiyorum ama neredeyse yarım asırlık bir yürüyüşü, getirip siyasetin ürettiği kirlenmişliğe ortak göstermek yanlış. Kaldı ki sadece siyaset kirlenme üretmiyor ki, eğitim adına hareket edenler arasında, ticaretle uğraşanlar arasında, yazanlar arasında, sağlık sektöründe uğraşanlar arasında, sendikacılıkla uğraşanlar arasında ve sayabildiğiniz kadar sayın, kesimler arasında kirlenme üretenler yok mu?

Bu şekilde kirlenme üretenler var diye, toptancılık yapıp adı geçen uğraş alanlarını, toptan kirlenme üretmekle mi suçlayacağız? Böyle bir yaklaşım insafsızlık olmaz mı?

Bu ters yaklaşımın yanında, elbette kendilerine toz kondurmayanları da görmeliyiz, biraz farklı bir yaklaşıma sahip olanları dışlamak için bahane arayanları da görmeliyiz. Falan bizim bakış açımızla bakmıyor, onu öyle sıkboğaz edelim ki, söylediklerini ayağına dolayalım, meydan bize kalsın ve istediğimiz gibi at oynatalım diyenleri de görmeliyiz. Eleştiride haddi aşanlarla, kendilerini eleştirilemez görerek haddi aşanları da görmeliyiz.

Bugün karşılaştığımız sorunların temelinde bilgisizlik var, inanç sömürüsü var, enaniyet hali var, çember siyaseti anlayışı var, ehliyet değil taraftarlık anlayışı ve daha pek çok şey var ama aynı zamanda hakkaniyetsiz dil var, kin dili var ve ayrıca kendisini eleştirilmez kabul edenlerin yaklaşımları da var.

Atmamız gereken adımları aksatmadan ama iyi bir değerlendirme yaparak yol almaya çalışmalıyız. Vasat dili yakalamaya gayret etmeliyiz.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 354
Bu Ay : 354
Toplam : 354

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom