Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DİPLOMASİNİN HASTALIĞI

DİPLOMASİNİN HASTALIĞI

 

Hitler rakiplerini gayrı ahlaki usullerle saf dışı bıraktığında, o günün güçlü ülkeleri İngiltere, ABD ve Rusya seyrediyordu. Zamanla onun saldırgan dili çevresine dolandı, saldırganlık fiiliyata dönüştü. Adı geçen ülkelerin dışişleri bakanları bir araya gelip, havanda su dövüyordu. Derken 60 milyon insanın ölümünü getiren bir savaş çıkardı Hitler ve Avrupa kan deryasına döndü.

İşletilemeyen dil diplomasinin diliydi, diplomasinin hastalığı insanlık katliamını getirmişti.

Bugün Suriye ve Mısır örneklerinde benzeri şeyleri yaşıyoruz. Bu insanlık katliamına çözüm bulmak için kılını kıpırdatmayan ülkelerin liderleri, bakıyorsunuz Twitter meselesinde özgürlükçü kesilip Türkiye’ye karşı edepsiz bir lisan kullanıyorlar. Twitter üzerinden yapılmak istenen ahlaki ve ticari düzenlemeyi dillerine doladıkları kadar, Suriye’de akan kan, Mısır’da alınan idam kararlarıyla ilgilenmiyorlar.

Belki Mısır’da idamlar gizlice uygulanıyordur, zira şimdilerde, daha önce diktatörlerin genel taktiği, tutukla kaybet taktiği Mısır’da uygulanıyor. Özgürlük, insanın hayat hakkı ayaklar altında, Almanya Cumhurbaşkanı gelip Türkiye’de Twitter ve benzeri şeyleri konuşuyor. Belki atası Hitlerin mesleği olan “kan dökücülüğünü” içselleştirdiği ve normal gördüğü için Suriye ve Mısır konusuna değinmiyor.

Almanya cumhurbaşkanı, 2. Dünya savaşı yıllarında doğmuş bir isim, o dönem yaşanan acıları masal olarak dinliyordur. O masaldaki katliamları sanırım çizgi film tadında ele alıyordur. Böyle olsa gerek ki, ülkemize geldiğinde kullandığı dil,2. Dünya savaşına giden yıllara ait “ülkelerin üç maymun diplomasi dilini” hatırlatıyor. Bu dilin insanlığa çektirdiği acıları hatırlamayacak, önemsemeyecek kadar cahilce bir üslup sergilemesini lanetliyorum.

Bu adamların, Türkiye’de tüm siyasi tarafların kendilerini rahatlıkla ifade ettikleri, yalnızca geniş halk kesiminin değerlerine yönelik ciddi bir açılım gerçekleşmediği halde, Ermeni meselesi dâhil ülkemizi yönetenlerin kullandığı insanlık dilini dinledikleri halde, gelişmelere taraflı bakma karakteri dünya diplomasi dilinin yüzkarasıdır. Bu dili kendi içlerinde yaşanan olaylara karşı kullanamayanların, sıra Türkiye’ye veya malum bloğun dışındaki diğer ülkelere gelince, onlara karşı kullanmaları, aslan kesilmeleri, çok uzun sürmez öncelikle Avrupa’nın başını belaya sokacaktır. Ve dilerim kendi dertleri içinde boğulurlar da, geçmişte insanlığa yaşattıkları acıları bir kez daha yaşatmaya fırsatları olmaz.

Diplomasi hastalığı acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak ele alınmalıdır.

1 MAYIS

Özel günler önemlidir. Çalışanların dünya çapında haklarını dile getirme, sahip çıkma günü olan 1 Mayıs da bu açıdan önemlidir. Emeğe saygı açısından değerlendirilmesi gereken bir gün olarak, tüm çalışanlara huzurlu, sağlıklı, mutlu, daha özgür, daha adil, birbirlerine saygılı yarınlar diliyorum.

Bu günü,1 Mayıs 1977 tarihinde katliama dönüştürenler henüz bulunamadı, hesap sorulmadı. Belki bulunamayacakta ancak tüm çalışanların, o günü hatırlamaları ve kendi hakları üzerinden yeni 1977’ler oluşturmaya çalışanları da iyi tahlil etmesi gerekir diye düşünüyorum. Emekten rahmet üretmek yerine emekten kan çıkarmak isteyenlere karşı her zaman uyanık olmalıyız.

Daha özgür, daha adil, daha insanlık yüklü, merhamet yüklü yarınları diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 838
Bu Ay : 3382
Toplam : 3382

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom