Ziya KESRİKLİOĞLU

Ziya KESRİKLİOĞLU

ziyakesriklioglu@hotmail.com

DARENDE’DE UMUT VEREN GELİŞMELER

     DARENDE’DE UMUT VEREN GELİŞMELER                               

    Önceki gün 23 Nisan’ın tatil olmasından istifade ile Darende’deydim.

    Hem uzun bir süredir gidemediğim  Darende’yi,  o’na manevi hayat veren Somuncubaba Camii ve Külliyesini görmek, hem de Belediye Başkanlığını kazanan Dr. Süleyman Eser ve Durmuş Doğan beylere ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunmak üzere bu ilçedeydim.

    Üzülerek ifade etmeliyim ki, Darende’nin doğudaki 12 vilayeti Ankara’ya bağlayan 160 virajlı D 300 karayolu büyük oranda rehabilite edilmiş olsa da halen bitmiş değil. Karayollarının burada yapacak daha çok işi var. İki aracın bile zor geçtiği tehlike arzeden bazı  kısımlar halen duruyor, el atılmış değil. Çok gecikildi. Bu önemli şehirlerarası arter bir an evvel bitirilmeli...Batıda, Karadeniz’de bu tür yollar çoktan dört şerit olarak yapıldı, bitirildi. Darende bu görüntüyü haketmiyor.

    Neyse bir saatlik  yolculuktan sonra öğlen saatlerinde ilçeye vardık.

    Önce  Hasbahçe, Çilehane, Tohma Kanyonu başta olmak üzere ilçeyi gezdik.

    Geçen bir yıl içerisinde burada önemli tadilat ve restorasyon çalışmaları yapılmış. Külliye, Hasbahçe ve kanyon daha bir güzelleşmiş. Aynı tadilatların Günpınar Şelalesi’nde de yapılması gerekiyor. Buranın da, başta otopark sorunu olmak üzere ciddi tadilat ve restorasyona ihtiyacı var.  

    Ardından Somuncubaba Camiinde huzurlu bir  ikindi namazı kıldık.

    Sonra ilçe merkezine geçtik. İlçede esnafla görüştük, alış veriş yaptık. Eski belediye binası karşısında yer alan sıralı dükkanların yıkılarak arka kısmında yer alan alanın genişletilip devasa bir çarşı inşa edilmesi güzel bir hizmet olmuş. Yapanların ellerine sağlık. Esnaf da bu hizmetten oldukça memnun. Ancak bazı esnaf eski başkan için,”dört yıl yattı, son bir yılda hızlandı...” eleştirisinde bulunuyorlar.

    Siyaset uzun bir maraton. İsa başkan bu eleştirilere kızmamalı, ders çıkarmalı...

    Yeni belediye yönetiminden de beklentiler büyük,  vatandaş kalıcı hizmetler bekliyor.

.....     

    Ardından belediyeye geçtik. Burada bizi Malatya Valiliğinin deneyimli yöneticilerinden  Malatya İş-Kur il eski müdürü, Darende’nin çiceği burnunda başkan yardımcısı sevgili Durmuş Doğan karşıladı.

    Başkan Eser, Ak Parti Darende kontenjanından meclis üyesi seçilen Durmuş Doğan’ı Başkan Yardımcılığı görevine getirmiş. Gerek bölgeyi gerekse idareciliği iyi bilen Doğan’ın bu göreve getirilmesi Başkan Eser ve Darende belediyesi adına önemli bir kazanç.  Öte yandan Darende’ye dair haber ve yazıları ile tanıdığımız genç fakat deneyimli gazeteci Aslan Tektaş’ın   Özel Kalem Müdürlüğü’nde işe başlatıldığını öğreniyoruz başkan Doğan’dan. O da yerinde ve isabetli bir tercih. Her iki atama için de başkan Dr. Süleyman Eser’i tebrik ediyoruz. Dileriz diğer atamalarda da bu denli seçici ve isabetli davranır.

    31 Mart 2014 tarihi itibarı ile fiilen yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile diğer ilçeler gibi Darende’nin de belde ve köyleri mahalle olduğundan Darende’nin nüfusu 3 kata yakın artarak 29 bine ulaşmış. Haliyle bu gelişme belediyenin sorumluluk ve iş yükünü epeyce arttırmış. Başkan Eser’in mevcut belediye kardosu ile bunun üstesinden gelmesi, projelerini hayata geçirmesi oldukça zor. Bu nedenle gerek kapanan belde belediyelerinden gerekse ‘hizmet alım’ yolu ile kardosunu güçlendirmek zorunda...Ve burada seçici davranmak, özellikle teknik ekibi oluştururken kılı kırk yarmak, “liyakatı” temel kriter edinmek durumunda...Kısacası Başkanın işi kolay değil. Ancak gerek kendisinin gerekse Durmuş bey’in idari deneyimi ile bunun üstesinden geleceklerine inanıyorum.

    Yazıyı bitirmeden bir paragraf da Musa Tektaş hocama ayırmak istiyorum.

    Başarılı müezzin ve imamlık görevinin yanında, şair ve yazar kimliği de bulunan Tektaş hoca gerek vakıf gerekse Darende için önemli bir şans. Darende’ye maddi manevi hayat veren vakfın mütevelli heyet başkanı Hamideddin Ateş Efendi’nin en sadık yardımcısı... Okuyan, tefekkür eden halis bir şair ve mütefekkir. Sağ olsun son çıkan kitabı “Peygamberimizin Kırk İsm-i Şerifi” adını verdiği kitabını imzalayarak hediye etti. Kitabı fırsat bulduğum ilk anda okuyup, kritiğini okuyucularımla paylaşacağım.

    Evet, bir Darende seyahatimiz daha akşam saatlerine doğru sona erdi.

    Darende ile ilgili yazılarımda söylediğim bir cümleyi tekrar ederek noktalamak istiyorum.

Birkaç saatliğine de olsa çarşamba günü yaptığım Darende seyahatinden oldukça zevk aldım, mutlu oldum, huzur buldum. Benim gibi nefes almak, huzur  bulmak isteyen herkesi  Darende’yi gezmeye, kanyonda yürümeye, şelale serinliğinde çay içmeye davet ediyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 820
Bu Ay : 6904
Toplam : 6904

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom