Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DOSTLUK YÜRÜYÜŞÜ

DOSTLUK YÜRÜYÜŞÜ

 

“Adamlık yoksa bütün kimlikler sahtedir” ifadesi, yeni çıkacak kitabımın kapağında yer verdiğim bir söz. Daha önce de değindiğim bir konu, önemli gördüğüm için tekrar değinmek istedim. Hangi kimlikle kendimizi sunarsak sunalım, alıcısı olan kimlik için “adamlığa” bakarlar. Bu nedenle, sosyal konumumuz ne olursa olsun, adamlığa dikkat etmemiz gerekir. Aslında bütün bir yürüyüşümüzün açılımı adamlık yürüyüşüdür. İçini dolduramadığımız bir adamlıkla aldığımız yolda, kendimizi nasıl tanımlarsak tanımlayalım, bizi savdıktan sonra arkamızdan her nevi gülerler. Biz buna bir de dostluk yürüyüşünü ekleyelim.

Bulunduğumuz makamlarda, insan kalbinin “mihenk taşını” yerine yerleştirmemiz için hakem kabul edilecek kadar, yüreklere yerleşememişsek aldığımız bütün mesafelerin neticesi “hiç” tir. Hiçlik dolu makamlarda, el-pençe divan duran çevremizle epey heyecanlı vakitler geçirebilir, bey-paşa iltifatları arasında uçabiliriz ancak yıktığımız kalplerin tesiri hep daha etkin olacaktır. Herhangi bir sorumluluk üstlendiğimizde dikkat edeceğimiz en önemli nokta bana göre budur.

Aldığımız görevlerden sonra, ilk tavır aldığımız insanlar, eli hep taşın altında olmuş, fedakâr ve vefakâr insanlarsa ve dostlarımız, giderek bizden dualarını esirgemeye başlamışlarsa, durup düşünmemiz gerekir. Eğer çevremiz bize “ bu arkadaş, şu görevi aldıktan sonra çok değişti, tanıyamaz olduk, tanıdığımız kişi gitmiş, yerine tanınmaz bir kişi gelmiş” demeye başlamışlarsa vay halimize… Yıktığımız hiçbir hayali, ulaştığımız hiçbir makam onaramaz.

Yabancısı olmadığımız davranışlardır; ha omu iyidir ama olmaz! Ne insanlar, doldurulamayan boşluklar bıraktılar, bu tür sözlerden sonra… Aldığımız sorumluluklardan sonra, bu ve benzeri yaklaşımlarla, ezip geçtiğimiz ve daha önce adamlık yürüyüşünü birlikte yaptığımız insanlara sırt dönmeye başlamışsak vay halimize…

Duyuyorum, birlikte fayda üretmeye çalıştığımız insanlar, karşılaştıkça dert yanıyorlar. Üzülüyorum. Elbette dert yananlar, bütünüyle sütten çıkmış ak kaşık olmayabilirler ancak dertlerini içlerine gömenlerin, o dert yananların gözlerine bakarak, verdikleri fotoğraf, iç çekişler inanın insanı kahrediyor.

Dostlar, bir yer dostlarla anlamlıdır. Çekip kopardığımız her dostluk ipi bizi bir gayyaya doğru sürükler ve sonra arkamızdan ağlayanımız bile olmaz. Dostlarımız bize “hüzün gözleriyle” bakmaya başlamışlarsa, elde ettiğimiz yerlerin, servetlerin anlamı kalmaz. Zannımca hiçbirimiz, dostlarımıza “dost dost diye nicesine sarıldım/ benim sadık  yarim kara topraktır” türküsünü söyletecek bir hal ortaya koymamalıyız.

Bunları yıllardır, farklı vesilelerle yazmaya çalışıyorum. Hem makale, hem kitap, hem şiir, dilerim tesiri oluyordur. Tesiri olmuyorsa, bu aralar, bana saz çalmayı öğretecek birilerini bulursam, bu defa da notaların diliyle dile getirmeyi düşünüyorum.

Üzerinde düşünülür diye umarak, bir türküden sözlerle yazıya son veriyorum:

“Bugün Dost Yaralanmış/ Yine Gönlüm Hoş Değil/ Her Yanı Parelenmiş/ Yine Gönlüm Hoş Değil

Dost Hasretin Zor İmiş/ Her Dem Ahuzar İmiş/ Derd Adamı Yer İmiş /Yine Gönlüm Hoş Değil” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 72
Bu Ay : 2616
Toplam : 2616

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom