Ziya KESRİKLİOĞLU

Ziya KESRİKLİOĞLU

ziyakesriklioglu@hotmail.com

MUHTAR

MUHTAR                                                                                                                     

 

Malatya’nın okuyan, sorgulayan, tefekkür eden sayılı entellektüellerinden sevgili arkadaşım  Ali Yalçın’ın uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı Muhtar adlı romanı Bilsam yayınları arasında çıktı.

Kitabı basımdan önce henüz A4 formatında iken okumuş, öneri ve eleştirilerimi müellife iletmiştim. Bu yazımda  eleştiri yapmayacak, sadece eserle ilgili birkaç tesbitimi paylaşacağım.

Öncelikle romanın konu ve karakter seçimi, dili, kurgusu, akıcılığı itibarı ile güzel/özgün bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

Muhtarlık seçimleri ekseninde aslında Türkiye’de yapılan seçimlerin arka planını irdeleyen, ayna tutan manidar bir çalışma.

Yayın tarihinin yerel seçimler sonrasına denk gelmesi ayrı bir anlam taşıyor. Eğer seçim öncesine yetiştirilebilseydi, muhtarlık seçimlerinde yine onca kişi ölür, onlarcası yaralanır mıydı bilinmez ama, yayımlanıp, hele medyada yer alsaydı kavgaların önlenmesinde küçük de olsa katkısı olacağı muhakkaktı.

Roman; feodal yapının, yoksulluğun, cehaletin egemen olduğu 70’li yıllarda Malatya’nın bir köyünde geçen muhtarlık seçimlerini konu ediyor.

Fakat bugün 40 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen halen Türkiye’de yapılan seçimlerde benzer tutum ve davranışları görmeniz mümkün. Yani seçim sandıkları tahta sandıktan şeffaf mika’ya, oy pusulaları kalemle hesaptan, bilgisayara evrilse de  çok şey değişmiş değil!

.....

Ölesiye rekabetin, düşmanlığın, kıskançlığın küçük bir muhtarlık makamı (makam mı o da tartışılır) uğruna yardan, yârenden nasıl vaz geçildiğinin, hepsinden öte insanı  insanlıktan nasıl çıkardığının ibret dolu hikayesi anlatılıyor romanda...

Hırsın, ihtirasın, baş olma sevdasının, sahip olduğu küçük bir makamı terketmeme  inadının insana neleri feda ettirdiğini, hangi insani vasıflardan soyutladığını  dramatik bir dille anlatıyor.

Romanın geçtiği Güzelce, vatandaşın eski yapı ahşap evi ile köyün tek buluşma yeri olan kahvehane arasında sıkıştığı, henüz köy statüsü kazanmış dar bir yaşam alanı... Gücün egemen olduğu, sıradanlığın, tekdüze yaşamın alabildiğine hüküm sürdüğü, fikirlerin çarpıştığı, atışmaların, karşılıksız aşkların, hüzünlerin kıyasıya yaşandığı bir köy.

Bu köyde muhtar sadece muhtar değil; aynı zamanda kaymakam, hakim, hükümdar, reis, ağa...yönetim adına ne sıfat varsa hepsi...

Aslında bu roman muhtar karakterinin şahsında ülkemizde yapılan diğer seçimlerin nasıl bir atmosferde ve nasıl bir ihtiras anaforunda cereyan ettiğine de bir metafor oluşturuyor, gönderme yapıyor.

.....

Ehliyet ve liyakatın rafa kalktığı, birilerinin birilerine yaslanarak/eteğine tutunarak aday yapıldığı, bir yerlere getirildiği; rakipleri diskalifiye edebilmek için türlü ayak oyunlarının oynandığı, seçilebilmek adına her yolun mübah sayıldığı makyavelist bir anlayışın müsülüman bir topluma ne denli egemen olduğu gerçeğine ışık tutuluyor.

Roman bu haliyle sadece edebiyatçıların ya da polikacıların değil; aynı zamanda sosyologların, sosyal coğrafyanın, sosyal morfolojinin, siyaset sosyolojisinin ilgi alanına giren ve onlara çok özel doneler sunan bir nitelik taşıyor.

Romanı bitirdiğimde “Andolsunki sen onları diğer insanlardan, hatta müşriklerden bile (daha) hırslı bulacaksın...”(Bakara 96)  Ayeti ile, Bediüzzaman’ın  “Hırs sebeb-i hasarettir (zarar/felaket sebebidir) sözünün önemini bir kez daha anladım, hatırladım.

Müellifinin kalemine, yüreğine sağlık diyor; başta siyasetle hem-hal olanlar olmak üzere,  sosyologlara, toplum bilimcilerine, bir solukta roman okumak isteyenlere tavsiye ediyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 438
Bu Ay : 8497
Toplam : 8497

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom